Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνήτη σε baja


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντας περήφανος ιδιοκτήτης μιας baja και χωρίς να έχω πρόβλημα με τον ήχο, αναρωτιόμουν εγκυκλοπαιδικά αν θα άλλαζε κανείς μαγνήτες και τι θα έβαζε (χαλώντας βέβαια το stong point των cs designed μαγνητών), ωστε να έχει σημαντική διαφορά ποιότητας στον ήχο.

 

Με λίγα λόγια, μην έχοντας αμερικάνα τέλε εύκαιρη για να ακούσω διαφορά, και επειδή κάνω κάτι με την baja ως βασική κιθάρα αυτήν την εποχή, μου έχει μπει το μικρόβιο της αμφιβολίας..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραθέτω ενα κομμάτι απο το αρθρο του sf σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει  ;)

 

Εδω κυριαρχει η ΒΑJΑ για καποιον που θελει απλα να παρει μια εκπληκτικη tele που δεν χρειαζεται καμμια μετατροπη.Το μπρατσο της ειναι μεσαιου μεγεθους με μοντερνο radius & jumbo frets,οι μαγνητες της ειναι..kick ass ….& η εμφανιση της εντελως vintage correct (δυστυχως βγαινει μονο σε δυο χρωματα).

 

 

ολόκληρο το άρθρο είναι εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174372.0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, μην έχοντας αμερικάνα τέλε εύκαιρη για να ακούσω διαφορά, και επειδή κάνω κάτι με την baja ως βασική κιθάρα αυτήν την εποχή, μου έχει μπει το μικρόβιο της αμφιβολίας..

 

Μπορείς να δοκιμάσεις την am. std σε οποιοδήποτε κιθαρομάγαζο.

το πιθανότερο, όπως συνέβη σε μένα, θα σου φύγει οποιαδήποτε βούληση να αλλάξεις μαγνήτες στην baja!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φαντάστηκα κ εγώ... Απλώς ρώταγα για να ξέρω τι τάσεις υπάρχουν, να δοκιμάζουμε, να μη μένουμε πίσω (lol). Βy the way, η baja με έχει εκπλήξει με το πόσο καλά ακούγεται και συμπεριφέρεται. Αν σκεφτείς και τα λεφτά που δίνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω οτι τη σκεφτομαι εδώ και καιρό για δεύτερη! (και ότι θα προτιμούσα να μήν είναι τόοοοσο άσπρη αλλά c' est la vie) Γενικά οι κινεζομεξικάνοι μας έχουν κακομάθει τελευταίως, και να δούμε και τι άλλο θα δούμε! (Προβλεψη: Η μαμά Φεντερ θα παράγει μόνο τα ακριβά και τα custom για όσους θέλουν νίτρα και όλο το "γ@μώτο", οι μεξικάνοι τα στάνταρ και η squier τα αντίστοιχης ποιότητας με σημερινό μεξικό μέχρι και τα φτην(ι)α(ρικα).)

 

Απλώς δεν ξέρω αν ένα εργοστάσιο τύπου corona μπόρεί να συντηρηθεί παράγοντας μόνο πολύ ακριβές κιθάρες.

 

Η gretsch δεν κάνει κάτι τέτοιο ήδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω οτι τη σκεφτομαι εδώ και καιρό για δεύτερη!

 

Οι κακές οι γλώσσες λένε οτι πολλοί την πήραν για δεύτερη... και τους βγήκε πρώτη! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν έχω δει πουθενά τους μαγνήτες της baja να πωλούνται χωριστά, εχω ακούσει οτι ο twisted tele είναι αντίγραφο του tall tele του Hamel ο οποίος δεν φτιάχνει πιά. Για τον broadcaster custom δεν ξέρω τίποτα. Θα ήθελα να ήξερα πως σγκρίνεται με τον αντίστοιχο nocaster που βγάζει η fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν έχω δει πουθενά τους μαγνήτες της baja να πωλούνται χωριστά,

 

Εγώ πάντος τους ξειλωσα τους πουλησα και έβαλα Kinman και ησυχασααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου