Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος σε ηχογράφηση με πυκνωτικά μικρόφωνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά.

 

Είμαι νέο μέλος και θέλω τη βοήθεια σας.

 

Έχω το εξής πρόβήμα : Κάθε φορά που πάω να γράψω με τα πυκνωτικά μικρόφωνα που έχω(audio-technica AT 2020 & StudioProjects B3) ακούω έναν περίεργο συνεχόμενο θόρυβο στα ακουστικά που έχω σαν monitor και ο ίδιος ήχος γράφεται επίσης και στο σήμα που ηχογράφω. Το πρόβλημα είναι εντονότερο στο StudioProjects B3.

 

 

Εδώ μπορείτε να ακούσετε το audio-technica AT 2020 :

 

http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=B9EEE6E0359810EF

 

 

Εδώ μπορείτε να ακούσετε το StudioProjects B3 :

 

http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=17FBA45050DD279E

 

Please Help Me! :D

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρεπει να μας περιγραψεις και τις συνθηκες ηχογραφησης. Κυριως αν ηχογραφεις σε χωρο που ειναι ηχομονωμενος, ή αν ηχογραφεις στο χωρο που ειναι ο υπολογιστης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογραφώ στο χωρο που ειναι ο υπολογιστης μου. Στα 2 μέτρα περίπου από αυτόν. Δεν είναι όμως κάποιος ήχος από το case του υπολογιστή.

 

Ο χώρος δεν είναι ηχομονωμένος.

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μην το λες, γιατι τα μικροφωνα μεγαλου διαφραγματος ειναι ευαισθητα σε οποιοδηποτε ηχο. Καποιες αλλες ερωτησεις που ισως να ειναι και η απαντηση στο προβλημα σου:

Αυτο συνεβαινε παντα, ή απλα τωρα αρχισες να το προσεχεις?

Τα καλωδια που χρησιμοποιεις ειναι θωρακισμενα ή τουλαχιστον ειναι καλης ποιοτητας και μικρου μηκους?

Στο χωρο που βρισκεσαι, υπαρχουν πολλα καλωδια ηλεκτρικου ρευματος? Ιδιαιτερα κοντα στην καρτα ηχου ή παραλληλα με τα καλωδια των μικροφωνων?

Μηπως βαζεις καποιο insert effect ελεγχου της δυναμικης, οπως compressor? Και μαλιστα οσο πιο εντονος ειναι ( χαμηλο threshold, κατω απο -15, και εντονη συμπιεση ) τοσο πιο εντονο θα κανει το noise floor που εχεις.

Τελος, μηπως ανεβαζεις πολυ την ενταση, ωστε να ειναι δυνατα η ηχογραφηση? Αμα το κανεις αυτο, τοτε δινεις περισσοτερη ισχυ και στο noise floor σου και ακουγεται πιο εντονα.

 

Αυτα μου ερχονται τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πρόβλημα το είχα από την αρχή. Το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι 6 μέτρων και σχετικά καλής ποιότητας(cannon - cannon XLR). Αλλά καλού κακού θα πάω από εκεί που το αγόρασα το απόγευμα με το mic και με το καλώδιο για να δούμε αν φταίει το καλώδιο.

 

Όχι δεν υπάρχουν καλώδια που να είναι παράλληλα με το καλώδιο του μικροφώνου.

 

Η κάρτα ήχου μου παίρνει ρεύμα απο το usb μόνο και δίπλα της υπάρχουν καλώδια usb όπως του εκτυπωτή, του mouse, του εκτυπωτή και του εξετερικού σκληρού δίσκου.

 

Δεν βάζω κανένα insert όταν πάω να ηχογραφήσω.

 

Οι εντάσεις είναι ok γιατί δοκιμάσαμε το StudioProjects B3 μαζί με μια Lexicon Pro Lambda στο Bon Studio και εκεί δούλευαν μια χαρά και το mic ήταν καμπάνα χωρίς να δώσει πολύ gain sto mic αλλά ανεβάζοντας μόνο το Output level.

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή' date=' τι εννοείς;[/quote']

 

 

ενοω οτι το σημα σου καπου στη συνδεσμολογια (η στη virtual συνδεσμολογια) σου κανει λουπα.για παραδειγμα στη δικια μου καρτα ηχου (εmu 0404) αν συνδεσω το line out με το line in και εχω ανοιχτο το cubase παι πατησω play τοτε συμβαινει ακριβως αυτο και ακουω αυτο το "θορυβο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είμαι σε περιβάλλον Windows ο θόρυβος είναι σχετικά χαμηλότερος... Ενώ όταν ανοίγω το Cubase o ήχος γίνεται δυνατότερος!

 

Τι μπορεί να κάνω λάθος;

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου