Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος σε ηχογράφηση με πυκνωτικά μικρόφωνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν είμαι σε περιβάλλον Windows ο θόρυβος είναι σχετικά χαμηλότερος... Ενώ όταν ανοίγω το Cubase o ήχος γίνεται δυνατότερος!

 

Τι μπορεί να κάνω λάθος;

 

αρχικα τσεκαρε τη συνδεσμολογια σου να σιγουρευτεις πως ειναι σωστη.μετα προσπαθησε να ηχογραφησεις ενα line σημα για να δεις αν συμβαινει το ιδιο.αν μπορεις κανε mute τα input της καρτας σου και πες μας αν συνεχιζει να ακουγεται ο θορυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν πάω να γράψω MIDI ή να βάλω ένα αρχείο stereo .wav σε ένα κανάλι του Cubase δεν έχω κανένα θόρυβο.

 

Σκοπεύω να αλλάξω καλώδιο και να πάρω ένα Proel 2 μέτρα XLR και να κάνω τη πρίζα του υπολογιστή τριφασική γιατί δεν έχει γείωση.

 

Λέτε να βοηθήσουν οι ενέργειες που θα κάνω ή ειναι άσχετες;

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να αλλάξω καλώδιο και να πάρω ένα Proel 2 μέτρα XLR και να κάνω τη πρίζα του υπολογιστή τριφασική γιατί δεν έχει γείωση.

 

Τι εννοείς να κάνεις την πρίζα τριφασική? Η πρίζα θα παίρνει ρεύμα από μία συγκεκριμένη φάση είτε έχεις τριφασική παροχή στον πίνακα του σπιτιού είτε όχι. Όταν έχεις τριφασικό ρεύμα αυτό που γίνεται είναι να μοιράζονται οι παροχές σε τρείς φάσεις και όχι σε μία μόνο, όχι όμως μία πρίζα να έχει παροχή από 3 φάσεις.

 

Επίσης, λέγοντας ότι θες να αλλάξεις την πρίζα μάλλον θα εννοείς ότι θέλεις να την κάνεις σούκο πράγμα το οποίο θα έχει νόημα μόνο αν μέσα στην πρίζα υπάρχει το σύρμα της γείωσης γιατί σε παλιές πρίζες συνήθως αυτό είτε δεν υπάρχει είτε είναι κομμένο (όπως σε πολλές δικές μου...)

 

Πάντως ο ήχος αυτός είναι χαρακτηριστική περίπτωση θορύβου μη ύπαρξης γείωσης. Δοκίμασε σε άλλη πρίζα του σπιτιού σου που είναι πιο πρόσφατα αλλαγμένη και κυρίως απομάκρυνε το τροφοδοτικό της κάρτας από άλλα τροφοδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα ήχου μου παίρνει ρεύμα από usb. Βασικά θα αλλάξω τη πρίζα που δίνει ρεύμα στο πολύπριζο του υπολογιστή γιατί είναι 20 ετών.

 

Sorry για το τριφασικό... Λάθος κατάλαβα! :)

 

¶υριο θα σας έχω νέα αν το πρόβλημα παραμένει η λύθηκε...

 

Σας ευχαριστώ όλους πάντως. Χαίρομαι που μπήκα σε ένα forum του οποίου τα μέλη είναι σοβαρά άτομα που έχουν γνώσεις! :D

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶σχημα τα νέα δυστυχώς...

 

Τράβηξα μια προέκταση απο πρίζα με γείωση που έχω στο σπίτι σε συνδυασμό με το νέο καλώδιο Proel 2m XLR που αγόρασα και μου έκανε πάλι τα ίδια.. Ο ίδιος εκνευριστικός θόρυβος!

 

Επίσης δοκίμασα ένα μικρόφωνο δυναμικό που έχω SHURE BETA 58 A και ακουγόταν καμπάνα χωρίς κανένα θόρυβο.

 

Λέτε να φταίει η κάρτα ήχου μου; Μήπως να περάσω να νέα drivers για το μοντέλο που έχω(Lexicon Lambda);

 

Ακούστε παρακάτω αυτά που έγραψα σήμερα..

 

Ήχος πυκνωτικού μικροφώνου StudioProjects B3 :

 

http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=A3732D6878A931D6

 

Ήχος πυκνωτικού μικροφώνου audio-technica AT2020 :

 

http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=800138AF50F2C482

 

Ήχος δυναμικού μικροφώνου SHURE BETA 58 A :

 

http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=3059DC50381C5BBA

 

 

Ακούστε τα και πείτε μου τι να κάνω για να λύσω το πρόβλημα μου... :cry:

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλησπερα

 

Διαβασα το προβλημα και κατα την αποψη μου δεν νομιζω να κανεις κατι λαθος εσυ και πιστευω οτι ουτε θεμα μικροφονων , καλωδιων κ.τ.λ ειναι.

 

Αφου λες οτι ο θορυβος υπαρχει ηδη στον υπολογιστη απλα ειναι χαμηλος και οταν ανοιξεις cubase γινεται εντονοτερος τοτε το προβλημα πιστευω οτι ειναι του υπολογιστη.

Αφου ειπες οτι η γειωση ειναι οκ τοτε δοκιμασε κανε ενα update των driver της καρτας αν δεν δουλεψει και εχεις onboard καρτα ηχου να βγαλεις την αλλη και να βαλεις την onboard.

Αν αυτο δεν πετυχει δοκιμασε να αφαιρεσεις οτι περιττο υπαρχει στον υπολογιστη π.χ. αλλους δισκους , ανεμιστιρακια κ.τ.λ κ.τ.λ. και δουλεψε μονο με τα βασικα ουτος ωστε να δεις τι φταιει.

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ ότι η καλύτερη λύση πριν αρχίσεις να κοιτάς τον υπολογιστή (κάτι το ποίο ίσως να μην τελειώσει ποτέ ...) είναι να πάρεις το CD με τους drivers και την καρτούλα και να πας να την εγκαταστήσεις σε κανενός φίλου το PC. Αν σου κάνει τα ίδια φταίει η κάρτα. Αν όχι το PC. Σημείωσε ότι τον θόρυβο αυτό τον βγάζει μόνο σε πυκνωτικά μικρόφωνα και όχι στο beta άρα κάποιο πρόβλημα παίζει όταν ενεργοποιείται το phantom power της κάρτας.

¶λλη λύση είναι να δοκιμάσεις (αν έχει βέβαια κανείς γνωστός σου) κάποια άλλη κάρτα USB στο PC σου αλλά το να βρείς κάποιον με κάρτα USB είναι ίσως πιο απίθανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έβαλα τους νέους drivers από το site της Lexicon αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Θα πάω σε έναν φίλο μου αύριο που έχει την ίδια κάρτα ήχου να βάλω τη δική μου για να δούμε τι φταίει...

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν..

 

Εχθές παρέλαβα τη νέα κάρτα(μου αντικατέστησαν την παλιά). Έκανα πρίζα με γείωση στο δωμάτιο μου, αγόρασα ένα πολύπριζο APC με σταθεροποιητή τάσης και ενσωματωμένο φίλτρο.

 

Το πρόβλημα παραμένει!

 

Δεν ξέρω τι να κάνω... Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να βρω μια λύση;

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δοκίμασα τη κάρτα στο pc ενός φίλου μου, το έκανε κι εκει. Δοκίμασα τη κάρτα μου σε ένα pc στο υποκατάστημα του BonStudio στη Θεσσαλονίκη κι εκεί δούλευε τέλεια.... Θα τρελαθώ!

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου