Προς το περιεχόμενο

Johnny Marr -BOSS GT100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Πες μου τώρα ότι οι ήχοι του / ο ήχος ΤΟΥ, σε ξετρέλανε...

 

Καλή η ευκολία, δεν αντιλέγω, αλλά ποιό το νόημα της κιθάρας της vintage, της έτσι, της αλλιώς και του ενισχυτή όταν καταλήγεις να ακούγεσαι σαν εκατομμύρια άλλους κιθαρίστες στον πλανήτη... Γνώμη μου, βεβαίως, αλλά... Μετριότητες.

Έκτορα δεν πραγματεύεται αυτό το θέμα το video.

 

Είτε σου αρέσει, είτε όχι ο Marr σαν κιθαρίστας ή ήχος, είναι ένας πολύ έμπειρος (τουλάχιστον) μουσικός.

 

Και λέει κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Σκέφτεται την πεταλιέρα σαν ..... στούντιο στα πόδια του (και με πολύ ωραία παραδείγματα).

 

Έτσι, είτε έχεις πέντε πχ reverb (καθένα με άλλες ρυθμίσεις), και πατάς το αντίστοιχο εκεί που θέλεις (μέσα στο ίδιο κομμάτι) να αλλάξει ο ήχος σου, είτε έχεις ένα και (εκτός από το pedal dancing) πρέπει να σκύβεις και να πειράζεις on the spot τα κουμπιά, είτε τα αποθηκεύεις σε διαφορετικά patch μιας πεταλιέρας.

 

Ίδιος (κατά τα άλλα) ήχος, με μια παράμετρο διαφορετική στο σημείο του κομματιού που θέλεις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτορα δεν πραγματεύεται αυτό το θέμα το video.

 

 

 

Αλήθεια τώρα... ; Προσπαθείς να μου πείς ότι δεν... κατανόησα το θέμα του βίντεο; Μήπως θες να με βαθμολογήσεις και στην περίληψη...;  ::)

 

Μήπως δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις το post μου; Έγραψα ότι αντιλαμβάνομαι την ευκολία / ευκολίες που παρέχει μια τέτοια επιλογή. Και επίσης έγραψα ότι δεν μου αρέσει ο ήχος του. Μήπως πρέπει να αλλάξω και τα γούστα μου για να ικανοποιήσω την γερουσία του Noiz, η οποία (ελλείψη επιχειρημάτων) ποστάρει (αντεγραμμένες) εξυπνάδες;

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλήθεια τώρα... ; Προσπαθείς να μου πείς ότι δεν... κατανόησα το θέμα του βίντεο; Μήπως θες να με βαθμολογήσεις και στην περίληψη...;  ::)

 

Μήπως δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις το post μου; Έγραψα ότι αντιλαμβάνομαι την ευκολία / ευκολίες που παρέχει μια τέτοια επιλογή. Και επίσης έγραψα ότι δεν μου αρέσει ο ήχος του.

Βρε εσύ τι λες, ότι δεν το διάβασα?

Δεν τα πάω καλά με τις βαθμολογίες ξέρεις.

Επιλογή σου και γούστο σου να μην σου αρέσει ο ήχος του, αλλά ... για τον τρόπο που αντιλαμβάνεται την πεταλιέρα του, έχεις να πεις κάτι (σ' αυτά που λέει έχεις να κάνεις κάποιο σχόλιο)?

 

Αυτό προσπαθώ να σου πω. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για τον τρόπο που αντιλαμβάνεται την πεταλιέρα του, έχεις να πεις κάτι (σ' αυτά που λέει έχεις να κάνεις κάποιο σχόλιο)?

 

 

Εν έτει 2014 δεν είδα και τίποτα καινούριο ή που δεν γνώριζα ότι κάνουν τα πολυ-εφέ. Τα χρησιμοποιεί ο άνθρωπος... όπως ακριβώς σχεδιάστηκαν να χρησιμοποιούνται.

 

Αξίζει να σημειωθεί όμως ότι αυτός ΔΕΝ είναι και ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος να αλλάζεις "μαζικά" ρυθμίσεις στους ήχους σου. Υπάρχουν αρκετοί με πρακτικές και χρηματικές διαφορές μεταξύ τους, από απλά loopers, programmable loopers, midi-pedals & midi controllers και πάει λέγοντας. Τα πολυ-εφέ βέβαια παραμένουν ο... ελαφρύτερος τρόπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο Μαρ είναι τέρας ευρηματικότητας, απλά ένας από τους καλύτερους ρυθμικούς όλων των εποχών. Για να πει κανείς ότι δεν του αρέσει ο ήχος του, πρέπει να είναι σε ανάλογα κυβικά καλλιτεχνικής και τεχνικής αρτιότητας.

 

Μη μπερδευόμαστε. Άλλο "δεν μου αρέσει το είδος του" (καθόλα νόμιμο) και άλλο "δεν μου αρέσει ο ήχος του", που είναι σαν να λέμε ότι δεν ξέρει να βγάλει ήχο. Δεν ισχύει φυσικά κάτι τέτοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο "δεν μου αρέσει το είδος του" (καθόλα νόμιμο) και άλλο "δεν μου αρέσει ο ήχος του", που είναι σαν να λέμε ότι δεν ξέρει να βγάλει ήχο. Δεν ισχύει φυσικά κάτι τέτοιο.

 

Ειδα το βιντεο, ανα σημεια, και ο ηχος στα δικα μου αυτια ειχε ενδιαφερον, οπως και σε πολλων αλλων απ'οτι καταλαβαινω.

 

Ομως, το να πει καποιος "δε μου αρεσει ο ηχος αυτου του κιθαριστα", δεν ειναι σαν να λεμε πως "δεν ξερει να βγαλει ηχο". Η αναζητηση στο θεμα του ηχου (οπως και στο συνολο των παραμετρων που αφορουν στο μουσικο αποτελεσμα) ειναι εως ενα βαθμο καθαρα/αυστηρα προσωπικο πραγμα. Οταν καταληγει καποιος σε ενα αποτελεσμα, μεσα απο τη μελετη του, δε σημαινει πως θα αρεσει σε ολους. Δε σημαινει ομως πως αυτο το αποτελεσμα δεν περιεχει γνωση και εμπειρια.

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πει κανείς ότι δεν του αρέσει ο ήχος του, πρέπει να είναι σε ανάλογα κυβικά καλλιτεχνικής και τεχνικής αρτιότητας.

 

Μη μπερδευόμαστε. Άλλο "δεν μου αρέσει το είδος του" (καθόλα νόμιμο) και άλλο "δεν μου αρέσει ο ήχος του", που είναι σαν να λέμε ότι δεν ξέρει να βγάλει ήχο. Δεν ισχύει φυσικά κάτι τέτοιο.

 

 

Μιλάς σοβαρά; Για να έχω αισθητική άποψη χρειάζονται... προϋποθέσεις; Για πες μου, πόσα χρόνια μελέτης, πτυχίων και εργασιακής πείρας είναι απαραίτητα (για εσένα, τέλος πάντων) για να δικαιούμαι ΓΝΩΜΗ στο ΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ να ακούω;

 

Και απο που ως που βγάζεις το συμπέρασμα από το γεγονός ότι δεν μου αρέσει ο ήχος του σημαίνει ότι απορρίπτω την δουλειά του ως καλλιτέχνη, ακόμα δεν το έχω καταλάβει. Μάλλον το μυαλό μου κόλλησε και αδυνατεί να επεξεργαστεί το πρώτο που έγραψες.

 

Σου απάντησε ευτυχώς και ο Gregg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς σοβαρά; Για να έχω αισθητική άποψη χρειάζονται... προϋποθέσεις; Για πες μου, πόσα χρόνια μελέτης, πτυχίων και εργασιακής πείρας είναι απαραίτητα (για εσένα, τέλος πάντων) για να δικαιούμαι ΓΝΩΜΗ στο ΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ να ακούω;

 

Και απο που ως που βγάζεις το συμπέρασμα από το γεγονός ότι δεν μου αρέσει ο ήχος του σημαίνει ότι απορρίπτω την δουλειά του ως καλλιτέχνη, ακόμα δεν το έχω καταλάβει. Μάλλον το μυαλό μου κόλλησε και αδυνατεί να επεξεργαστεί το πρώτο που έγραψες.

 

Σου απάντησε ευτυχώς και ο Gregg.

Καλά εσύ (εσείς) αυτό κατάλαβες (καταλάβατε);  :o Όπως είπα πολύ ξεκάθαρα, είναι καθόλα "νόμιμο" να μη σου αρέσει αυτός ο ήχος γενικά. Σαν είδος. Είναι η υποκειμενική και καθόλα αποδεκτή σου άποψη εφόσον τον κρίνεις αισθητικά.

 

Το να λες ότι είναι μέτριος ο ήχος του όμως, ενώ είναι αυτός που είναι και ενώ εχει αποδειχτεί σε καμιά 50αριά δίσκους και σε καμιά 10.000 live τι ήχο μπορεί να βγάλει, και ενώ είναι διάσημος για το tone shaping του υπό κάθε συνθήκη, δεν είναι ακριβώς υποκειμενική άποψη αλλά μπάσιμο σε αντικειμενικά χωράφια, ιδίως όταν χρησιμοποιούνται αντικειμενικοί χαρακτηρισμοί όπως μέτριος, μετριότητα κττ.

 

Σαφέστατα είναι δημοκρατικό σου δικαίωμα να λες ό,τι θες, από την άλλη ό,τι λέμε μπορεί να συναντήσει αντίλογο.

 

Το ξαναλέω, αν πεις ότι δεν μου αρέσει ο Μαρ και ο ήχος και η άποψή του, μέσα με 1000%.

 

Αν πεις ότι έχει μέτριο ήχο, ακόμη και στο demo της Boss που είναι ξεκάθαρα προωθητικής φύσης, με συγχωρείς αλλά είναι και θέμα τεχνικής φύσης.

 

Γιατί ο Μαρ εδώ και χρόνια παίζει ζωντανά με πεταλιέρες Boss αποκλειστικά ή παράλληλα με το boutique σετάπ του (τις οποίες πεταλιέρες δεν συμπαθώ ιδιαίτερα για να μη νομίζεις ότι έχω και καμιά κάψα δηλαδή) και έχει πάντοτε άψογο ήχο. Δεν είναι δυνατόν λοιπόν να έχει "μέτριο ήχο". Πρόκειται για ζήτημα αρκούντως αντικειμενικό και διαφορετικό από το να πεις ότι παραβάζει βάθος για τα γούστα σου π.χ. στο οποίο μπορεί και να συμφωνούσα.

 

Λεπτές διακρίσεις αλλά επειδή ακριβολογώ πάντοτε, ελπίζω να μη μου προσάψετε πάλι αιτιάσεις που δεν με αφορούν για ζητήματα δικαίωματος έκφρασης το οποίο πολλάκις έχω υπερασπιστεί εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου