Προς το περιεχόμενο

Καλώδια για ηχεία Home Cinema


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν αναμονή της παράδοσης ενός Yamaha RXV-475 receiver και ενος σετ Canton movie 130, άρχισα να ψάχνω για καλώδια για τη συνδεση όλων και φυσικά την γκρίνια της γυναίκας  ;D Για το χώρο που θα μπουν, υπολογίζω ότι γύρω στα 20 μέτρα καλώδιο θα είναι αρκετό ενώ το σύστημα θα το χρησιμοποιώ και για μουσική. Διαβάζοντας στο ιντερνετ και στα διάφορα fora σχετικά με τα καλώδια δεν πολυέβγαλα άκρη. Το πάχος του καλωδίου είναι πάνω κάτω πιο εύκολο να υπολογιστεί, αλλά όσον αφορά τις ποιότητες και τις τιμές...χάος. Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό καλώδιο χωρίς να χρειαστώ να ξοδέψω πολλά; Νομιζω ότι γύρω στα 1-2 ευρώ/μέτρο είναι μια λογική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις τιμές που θέλεις θα βρεις διάφορα καλώδια 2*2.5mm2 που θα σε καλύψουν

 

όσο μπορείς περιόρισε το μήκος που θα χρειαστείς

 

π.χ.

 

http://www.djshop.gr/pd/skytec-speaker-cable-transparent-2x25mm-12496.htm?lang=el&path=1715693164

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ότι γύρω στα 1-2 ευρώ/μέτρο είναι μια λογική τιμή.

 

Καταρχήν 10μέτρα σε κάθε πλευρά είναι πολλά και δύσκολα θα πετύχεις σοβαρή στερεοφωνική εικόνα.

Παρόλα αυτά, πάρε 20 μέτρα κάποιο σοβαρό UTP (ναι, καλά άκουσες) όπως της Panduit ας πούμε (υπάρχει και σε μπλε ελεκτρικ και θα ναι και πιο μουρη)  που είναι γύρω στα €0,5 το μέτρο και φτιάξε τα δικά σου καλώδια. Δεν σου λέω να τα πλέξεις όπως έκανα εγώ

http://www.venhaus1.com/diycatfivecables.html  :o

αλλά και απλά να το κάνεις (http://www.mikebarr.net/index.php?entry=64) θα είσαι jet και το υπογράφω.

Οι "μπανάνες" είναι προαιρετικές.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UTP ως καλώδιο ηχείων;;;

Oh yes. Πολύκλωνος, ξέχωρα μονωμένος (όπως Litz), συνεστραμμένος και καλής ποιότητας.

Αν τον φέρεις και στην κατάλληλη διατομή, είσαι άρχοντας.

Ο τεμπελικος τρόπος είναι τρία κομμάτια, πλεγμένα ως γυναικεία πλεξούδα και στο τέλος ξεχωρίζεις άσπρα από έγχρωμα για θετικό και αρνητικό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια αυτά σίγουρα παρέχουν πολύ χαμηλές κατανεμημένες χωρητικότητες και επαγωγές αλλά ως προς αντίσταση, είναι AWG22 ή 24, δηλαδή πάρα πολύ λεπτά ακόμη κι αν τα βάλεις 4πλα, τώρα βέβαια αν η high-end community τα έχει περάσει από το περιβόητο ξεψείρισμά της και τα έχει βρει "καλά", ποιος είμαι εγώ να τα αμφισβητήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια αυτά σίγουρα παρέχουν πολύ χαμηλές κατανεμημένες χωρητικότητες και επαγωγές αλλά ως προς αντίσταση, είναι AWG22 ή 24, δηλαδή πάρα πολύ λεπτά ακόμη κι αν τα βάλεις 4πλα

Παίζουν χρόνια στο σαλόνι μου. Η πλέξη είναι 12Χ24awg για κάθε κανάλι.

Το είχα κάνει και χοντρότερο όπως το link που έδειξα πιο πριν γυμνόνοντας ένα ένα τα ζευγάρια και πλέκοντάς τα ανά τρία αλλά αφού μου τα αφαίρεσε φίλος που όταν τα "άκουσε" δεν σήκωνε άρνηση, πήγα στην τριπλέτα που προανέφερα.

Μπορείς να βάλεις πανεύκολα από ένα καλώδιο (8Χ24) για κάθε πόλο.

 

Χαλάτε την ''πιατσα''  κύριοι...  πλακέ  διπολικό  0,75 , στσθερή  αξία..... ;D

Βρε, ο Λάζαρος.... ;D

Μιλάω σοβαρά πορωμένε με τους νεροσωλήνες.

Για το κόστος προς απόδοση που έχουν, δεν παίζονται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ''πλεκτά''  παίζω κι εγώ....

 

http://www.kimber.com/products/loudspeakercables/tc/12/

Την ίδια πλέξη μετην Kimber χρησιμοποιώ κι εγώ.

Και στα IC και στα speaker. Αν μη τι άλλο, γίνονται αυτοθωρακιζόμενα χωρίς τα μειονεκτήματα των μπλενταζ.

three_string_braid.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου