Προς το περιεχόμενο

Help me! Fender classic vibe 50 ή μεξικανικη standard strat??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν κάτοχος μιας CV το μόνο μειονέκτημα της είναι το τρέμολο. Αλλά εγώ δεν το χρησιμοποιώ και έχω βιδώσει τα ελατήρια πολύ.

Με σύγκριση με μια mex deluxe έψαχνα να βρω χτυπητές διαφορές αλλά δεν βρήκα, με εξαίρεση το βάρος (πιο ελαφριά η CV).

Άλλωστε από όταν την πήρα έχει τσιμπήσει ένα €50 η τιμή της, σπάνιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον, φιλε μου, στην ιδια θεση με εσενα βρισκομουν τον γεναρη του '12

 

Και το μυαλο μου (οπως και των περισσοτερων) ειχε πιπιλιστει απο το τελειο μαρκετινγκ.

 

Ελεγα, πως μια αξιοπρεπης κιθαρα, ειναι αυτη απο 500-600 ευρω και πανω...

 

Κι ομως, (να σαι καλα superfunk ;) ) διαβαζοντας το αρθρο του εκατσα και εψαξα ολο το νετ...

(Ακυρο βεβαια αυτο για σοβαρο μουσικο που ψαχνει να αγορασει κιθαρα...)

 

Κι ομως, ειναι ισως τα καλυτερα, λιγοτερα λεφτα που εχω δωσει μεχρι σημερα για οργανο!!!

 

Και μην σε παραπλανουν αυτα που λεμε "για τα λεφτα της κτλ" γιατι στη σκηνη κανεις δεν θα σε ρωτσει ποσο κανει

 

Απλα, ειναι μια κιθαρα που κατασκευαστικά και ηχητικα κοντραρει μια 2πλασιας τιμης

 

Μπες στο ιντερνετ και δες και μονος σου τι μελανι χυνεται για αυτην (ακομα)

 

Τωρα, αν την παρεις, φροντισε οπωσδηποτε να την σεταρεις, και αν της βαλεις και κοκκαλινο nut δεν σε βλεπω να αγοραζεις ακριβοτερη για πολυυυτυ καιρο!!!

 

(Απο την αλλη ειναι ο λογος μας, εναντιων της πραγματικης εμπειριας σου με αυτη...) εμενα παντως δεν με προδωσε η αγορα μου

 

Εχει διαφορα να πεις "νταξ' καλη μωρε ειναι..." Και να πεις για αυτη "απιστευτη! Μα καλα κανει τοσο;;;!"

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλημέρα!

 

Μπήκα ένα ωραίο απόγευμα Παρασκευής στον Νάκα στην Ναυαρίνου στο κέντρο της Αθήνας και δοκίμασα αυτή εδώ....https://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=136716

 

...την τσίμπησα επι τόπου...εδώ και ένα μήνα που την έχω στην κατοχή μου δεν έχω αφήσει από τα χέρια μου!!!Και τα λεφτά (μιας και για την εποχή είναι μετρημένα) απλά λίγα για την ποιότητα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικια μου εμπειρια με την CV και τη Μex είναι ότι κι εμένα μου άρεσε η CV καλύτερα σαν ποιότητα κατασκευής, αλλά οι μαγνήτες, το trem, το nut και σύντομα τα τάστα που λιώνουν σαν το βούτυρο θέλουν αλλαγή για να κοντράρεις διπλάσιες σε τιμή κιθάρες...Η mex με ενα καλο σετακι μαγνήτες απογειώνονται κι αυτές.....

Η απορία η δική μου έγκειται στο εξής..Γιατι ντε και καλά CV ή Mex αφου στις αγγελίες υπάρχουν Blade που σε αυτα τα λεφτά για ήχο κι αυτά που ζητάς δεν συγκρίνονται ΠΟΥΘΕΝΑ!!!  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά οι μαγνήτες, το trem, το nut και σύντομα τα τάστα που λιώνουν σαν το βούτυρο θέλουν αλλαγή

 

οι μαγνητες ειναι θαυμασιοι (ειναι στην ουσια Toneriders),το nut ειναι πλαστικο αλλα καλα κομμενο,το trem ειναι φτηνιαρικο αλλα τη δουλεια του την κανει,τα ταστα στη δικια μου δεν εχουν λιώσει και ας την εχω...λιωσει στο παιξιμο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα !!! Έπαιζα χρόνια με squier, standard και cv μέχρι που πήρα μία fender mex.

Αν όμως θες να πας " ένα βήμα παραπάνω" πάρε την fender.

 

Για μένα είναι κλάσης ανώτερη ... το τρέμολο που ρωτάς είναι επίσης πολύ καλύτερο από των squier.. είναι πιο "σταθερό".

 

Το σουλούπι δεν έχει τραγική διαφορά , η μεξικάνικη μου φαίνεται κάπως πιό άνετη.

Ακόμη αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως οι "σημερινές" squier είναι τραγικές .. έχω δοκιμάσει να παίξω σε οργανάδικο με μία που είχαν και ήταν απλά τραγική ,εν συγκρίσει με την δικιά μου που την είχα αγοράσει προ 12ετίας.Δεν ξέρω ίσως έτυχε το όργανο βέβαια.

 

Επίσης και ο ήχος έχει τεράστια διαφορά, με τους εργοστασιακούς μαγνήτες ..

 

Για εμένα προτίμησε δαγκωτό την μεξικάνικη θα δείς διαφορά !! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα χρόνια με squier, standard και cv

 

κομματακι δυσκολο να επαιζες "χρονια" με classic vibe  μια και ειναι πολυ προσφατα μοντελα.

 

Ακόμη αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως οι "σημερινές" squier είναι τραγικές .

 

μια χαρα ειναι για τα 180 ευρω που κανουν οι απλες squier

 

αλλα οπως σου ειπα δεν μιλαμε  για squier αλλα για CLASSIC VIBE SQUIER  που ειναι αλλη φαση

 

η μεξικανικη std ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ κιθαρα για τα λεφτα της μια και με τους ΑΘΛΙΟΥΣ μαγνητες που φοραει δε βγαζεις ηχο που να χτυπιεσαι χαμω... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κομματακι δυσκολο να επαιζες "χρονια" με classic vibe  μια και ειναι πολυ προσφατα μοντελα.

 

μια χαρα ειναι για τα 180 ευρω που κανουν οι απλες squier

 

αλλα οπως σου ειπα δεν μιλαμε  για squier αλλα για CLASSIC VIBE SQUIER  που ειναι αλλη φαση

 

η μεξικανικη std ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ κιθαρα για τα λεφτα της μια και με τους ΑΘΛΙΟΥΣ μαγνητες που φοραει δε βγαζεις ηχο που να χτυπιεσαι χαμω... ;D

 

Συμφωνω.

Παντως ο καθενας γραφει με βαση την εμπειρια του καθώς κ ως ενα σημείο την ματαιοδοξία του.Αν εγω πχ εχω παρει μια αμερικανα stand σε αναλογο ποστ,με εναν τροπο θα γραφω για τις "τρανταχτές διαφορες στην ποιότητα κ ήχο" απο τις mexico για να δικαιολογήσω κ την δικη μου αγορα.

Στο θεμα μας τωρα.Αν καποιος δεν κολλαει στο Squier headstock τοτε πρεπει να κανει το απλο :Να παρει την squier.Αναμεσα στις 2 κιθαρες ειναι η καλύτερη κ φτηνότερη.

Αν παλι πρεπει να εχει κιθαρα που να γραφει Fender ας παρει την μεξικανα κ ας ριξει κ 2-3 κατοστάρικα παραπάνω να την κανει παρα πολυ καλο οργανο ή απλα να τσιμπισει καμια αμερικανα 2ρο χερι που θα του κοστισει τα ιδια χρήματα.

Εγω παντως ή θα τσιμπουσα την squier ή θα κοιταγα για αμερικανα στις μεταχειρισμενες.Η αγορα μιας mexico προσωπικα δεν μου καθεται καλα μιας κ με λιγοτερα (squier) ή λιγο παραπανω χρηματα (used usa) μπορω να βρω καλυτερο οργανο.  ;)

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει απλα να παρει και μια μεξικανικη classic Player που απλα σκιζει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει απλα να παρει και μια μεξικανικη classic Player που απλα σκιζει....

 

Σωστα..Ή 2 cv (μια στρατ κ μια τελε)... ;D

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου