Προς το περιεχόμενο

Midi issues....Help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω θέμα παιδιά...Γράφω με ableton live 8.έχω συνδέσει το juno 106 μέσω midi in-out σε usb.Καλά μέχρι εδώ...Στο ableton έχω ήχο από το juno όταν φτιάχνω κανάλι midi kai μπορώ να γράψω νότες,όμως όταν πατάω play δεν ακούγεται τίποτα.Το synth έχει υποστηρίζει sysex 

αλλά...Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι....μια χαρά δουλεύει.Απλά κάτι δεν έχω ρυθμίσει σωστά στα preferences του ableton...τι να πω.Παίζει κάτι με το midi trough μήπως??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεις με τα πλήκτρα του Juno? Αν ναι, τοτε φυσικο ειναι να έχεις ήχο οταν παιζεις.

 

Το ότι δεν έχεις όταν γραφεις, ειναι θέμα είτε midi out, ειτε midi channel, είτε monitor.

 

Έλεγξες αν το καναλι στέλνει στη σωστή θύρα και στο σωστο κανάλι?

 

Αν ναι, απο που ακους ήχο? Direct απο την καρτα ήχου ή πρώτα περνάει από το DAW? Στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να έχεις και ένα audio κανάλι με σωστή ρύθμιση στο monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ασχετο αλλα σχετικο...

για να δεχεται sysex το Juno πρεπει απο πισω ο διακοπτης

να ειναι στο ΙΙΙ  

 

το ableton παντως εχει παραξενιες με το midi....

φιλτραρει τα sysex στο default & δεν τα στελνει στο out!

 

για τις νοτες θα ειναι κατι πιο ευκολο...

οπωε αυτο που αναφερει ο neeq

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά τσεκαρε τα βασικα

 

1. στα midi preferences στο usb midi device που χρησιμοποιείς να ειναι ενεργοποιημενo το out και όλες οι παράμετροι αυτού

2. Στο midi out του track που χρησιμοποιείς να επιλεξεις το σωστό midi out (το usb device που χρησιμοποιεις δηλαδη) και το σωστό midi κανάλι του 106.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το sysex δεν εχω ιδεα τι ειναι.

 

παντως το προβλημα σου ειναι φενεται να ειναι καθαρα    In/Out Routing.

 

σεταρε αρχικα να ακους το πληκτρο απ το αμπλετον. ενα audio channel δλδ με In την εισοδο που εχεις βαλει το audio out του πληκτρου πανω στην καρτα ηχου, και Out το master ή το αναλογο Out της καρτας. (με ανοιχτο το Monitoring)

 

υστερα στο Midi channel βαζεις στο out το αναλογο midi out της καρτας ηχου.(εφοσον χρησιμοποιεις το δικο της Midi). και το οποιο καταληγει στο Midi in του πληκτρου.

 

και κανονικα θα πρεπει να τροφοδοτείται με πληροφορια Midi το πληκτρο και σου παιζει το audio στο καναλι που το εχεις ρυθμισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου