Προς το περιεχόμενο

Have guitarists slowed innovation?


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο το βίντεο Βασίλη!

 

Πάντως την ενέργεια που παίρνω παίζοντας με τον ενισχυτή μου (VHT Lead 20)* δεν την παίρνω από τα διάφορα προγράμματα τύπου Guitar Rig. Δεν το συζητώ ότι σου προσφέρουν φοβερή ευκολία στην ηχογράφηση καθώς και πληθώρα ήχων αλλά εμένα πάντα κάτι δε μ' αρέσει...

 

Θα μου πεις κάτσε και φτιάξε το να σ' αρέσει. Ε, δεν μπορώ! Πάντα μου ακούγεται λίγο ψεύτικο και με χαλάει.

 

Ενώ στον ενισχυτή πειράζεις ένα δυο πραγματάκια και είσαι έτοιμος.

 

Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει μηχανήματα της εμβέλειας του AXE FX ή του Kemper οπότε δεν ξέρω τι αίσθηση σου προσφέρουν (και μάλλον ούτε θα μάθω  :().

 

*Έγραψα το όνομα του ενισχυτή μου για να δείξω ότι δεν είναι κάνα τέρας τύπου Boogie Mark V αλλά ένας απλός πλην τίμιος entry level λαμπάτος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Έχεις δίκιο Δημήτρη! Εν τέλει σκέφτεσαι με γνώμονα τις ανάγκες σου και το style σου και έτσι αποφασίζεις!

 

Δεν υπάρχει Holy Grail για μένα,ο καθένας θα έπρεπε να αποφασίζει με βάσει τα δικά του χαρακτηριστικά και όχι με αυτά της κοινής γνώμης.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο Δημήτρη! Εν τέλει σκέφτεσαι με γνώμονα τις ανάγκες σου και το style σου και έτσι αποφασίζεις!

 

Δεν υπάρχει Holy Grail για μένα,ο καθένας θα έπρεπε να αποφασίζει με βάσει τα δικά του χαρακτηριστικά και όχι με αυτά της κοινής γνώμης.

Έχεις δίκιο Βασίλη!

 

Το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε ένα φανταστικό μέρος με τα πάντα όλα από θέμα εξοπλισμού. Έτσι θα μπορούσαμε πραγματικά να βρούμε αυτό που μας ταιριάζει και όχι να παίζουμε κορώνα - γράμματα στις αγορές μας.

 

Αυτό βέβαια που λέω είναι εντελώς ουτοπικό, οπότε... ;D

 

Έτσι σκεφτόμαστε τι καλύτερο μπορούμε να πάρουμε με τα χρήματα που διαθέτουμε. Είναι συμβιβασμός βέβαια αλλά that's life.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνάω, ΙΜΟ μπερδεύει την καινοτομία με την επίδραση του marketing στους κιθαρίστες και της εξάπλωσης του gear modelling στον εξοπλισμό μας.

 

Είναι τόσο γενικός και αόριστος όρος η καινοτομία...

 

Θεωρώ πάντως ότι ειδικά στις μέρες μας υπάρχει τέτοια πληθώρα επιλογών και συνδυασμών όπως δεν υπήρξε ποτέ άλλοτε...

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δε συμφωνάω, ΙΜΟ μπερδεύει την καινοτομία με την επίδραση του marketing στους κιθαρίστες και της εξάπλωσης του gear modelling στον εξοπλισμό μας.

 

Είναι τόσο γενικός και αόριστος όρος η καινοτομία...

 

Θεωρώ πάντως ότι ειδικά στις μέρες μας υπάρχει τέτοια πληθώρα επιλογών και συνδυασμών όπως δεν υπήρξε ποτέ άλλοτε...

 

Έχοντας ακούσει μια πληθώρα metal ενισχυτών από κοντά,πιστεύω (αν και είναι καθαρά προσωπική άποψη) ότι οι ενισχυτές αυτοί που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια,μοιάζουν πολύ μεταξύ τους.

 

Δεν ξέρω αν μοιάζουν στο voicing ή στο κύκλωμα,ή στη γενική φιλοσοφία,αλλά πάρε τις τελευταίες metal amp brands (Diezel,ENGL,Blackstar,Bogner[uber] και άλλους),θα δεις ότι δεν ακούς κάτι το πολύ διαφορετικό,μετά κράζουνε τον Ola Englund που ''όλοι οι ενισχυτές ακούγονται το ίδιο''...

 

Αφού στην ουσία πλέον μιλάμε για reissue του ίδιου κυκλώματος με ελάχιστες διαφοροποιήσεις για ''boutique'' αυτιά.

 

Το Axe Fx και το Kemper είναι οι μόνες καθαρές καινοτομίες τα τελευταία 10 χρόνια τουλάχιστον.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Bill,αναρωτιέμαι αν οι ενισχυτές που αναφέρεις μοιάζουν τόσο μεταξύ επειδή ακριβώς προσπαθούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις τις συγκεκριμένης αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Bill,αναρωτιέμαι αν οι ενισχυτές που αναφέρεις μοιάζουν τόσο μεταξύ επειδή ακριβώς προσπαθούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις τις συγκεκριμένης αγοράς.

 

Σίγουρα η σχέση είναι αμφίδρομη,η σκέψη σου είναι απόλυτα σωστή.Δεν είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε το νέο/διαφορετικό,όχι επειδή το παλιό είναι 100% καλύτερο,αλλά επειδή εμείς δε θέλουμε να μπούμε σε χωράφια που δεν κατέχουμε.

 

Γνώμη μου πάντα,ίσως και αυθαίρετη!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω κι εγώ ένα φιλοσοφικό ερώτημα χωρίς να έχω δοκιμάσει ενισχυτές.

 

Μήπως ο ήχος μεταξύ των ενισχυτών μοιάζει επειδή έχουμε εμείς έναν συγκεκριμένο ήχο στο μυαλό μας, τον οποίο προσπαθούμε να επιτύχουμε με όποια μέσα διαθέτουμε;

 

Υπάρχει βέβαια διαφορετική χροιά ανάμεσα σε διαφορετικής μάρκας ενισχυτές. Αλλά και πάλι θεωρώ ότι θα προσπαθήσουμε να επιτύχουμε τον ποθητό μας ήχο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να θέσω κι εγώ ένα φιλοσοφικό ερώτημα χωρίς να έχω δοκιμάσει ενισχυτές.

 

Μήπως ο ήχος μεταξύ των ενισχυτών μοιάζει επειδή έχουμε εμείς έναν συγκεκριμένο ήχο στο μυαλό μας, τον οποίο προσπαθούμε να επιτύχουμε με όποια μέσα διαθέτουμε;

 

Υπάρχει βέβαια διαφορετική χροιά ανάμεσα σε διαφορετικής μάρκας ενισχυτές. Αλλά και πάλι θεωρώ ότι θα προσπαθήσουμε να επιτύχουμε τον ποθητό μας ήχο.  :)

 

Σίγουρα υπάρχει ''ποθητός ήχος''.Απλά μερικοί όπως εγώ,έχουμε αρκετούς κατά νου!  ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες αυτα που λες και υπογραφεις με "More is more. Yngwie Malmsteen". τι εχεις μες το κεφαλι σου? :D

 

ο τροχος ειναι τροχος. αλλο ομως το αυτοκινητο, αλλο η μηχανη, αλλο το ποδηλατο.

 

καποια πραγματα ειναι μοναδικα. το πως τα χρησιμοποιουμε μπορει να αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου