Προς το περιεχόμενο

Ο ιδρώτας μου αχρηστεύει τις χορδές αμέσως


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αυτό είναι το πρόβλημα μου...εχω καταντήσει να αλλάζω χορδές κάθε 2 βδομάδες, και να αντιμετωπίζω τους διαφορους που μου κάνουν σεταπ καθώς ζητάν παραπάνω λεφτά κάθε φορά γιατί λέει τους έβγαλα το λάδι μέχρι να την καθαρίσουν.

 

Υπόψιν, πριν και αφού παίζω βάζω καθαριστικό χορδών στην κιθάρα μου, και πριν παίξω ΠΑΝΤΑ πλένω τα χερια μου.δε βοήθησε πουθενά όμως....

 

ξέρετε τι μπορώ να κάνω? τα οικονομικά μου έχουν αρχίσει και παραπέουν καθώς έχω 4 κιθάρες και δε μπορώ να δίνω

 

8 (κιθάρες ) * 9 ευρώ (σετ χορδές) = 72 ευρώ

120-160 ευρώ το σερβις

 

192-232 ευρώ το μήνα!

 

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν αυτό είναι το πρόβλημα μου...εχω καταντήσει να αλλάζω χορδές κάθε 2 βδομάδες' date=' και να αντιμετωπίζω τους διαφορους που μου κάνουν σεταπ καθώς ζητάν παραπάνω λεφτά κάθε φορά γιατί λέει τους έβγαλα το λάδι μέχρι να την καθαρίσουν.

 

Υπόψιν, πριν και αφού παίζω βάζω καθαριστικό χορδών στην κιθάρα μου, και πριν παίξω ΠΑΝΤΑ πλένω τα χερια μου.δε βοήθησε πουθενά όμως....

 

ξέρετε τι μπορώ να κάνω? τα οικονομικά μου έχουν αρχίσει και παραπέουν καθώς έχω 4 κιθάρες και δε μπορώ να δίνω

 

8 (κιθάρες ) * 9 ευρώ (σετ χορδές) = 72 ευρώ

120-160 ευρώ το σερβις

 

192-232 ευρώ το μήνα!

 

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑα[/quote']

 

Το θέμα με τον ιδρώτα έχει συζητηθεί εκτενώς, κάνε ένα search και θα βρεις πολλά threads.

 

Περιληπτικά:

 

Την έκατσες!

 

Επειδή το θέμα είναι προτίστως ορμονικό, δεν υπάρχει ουσιαστική 'θεραπεία'... :?

 

Κάτι άλλα άλιεν που έχουμε εδώ στο φόρουμ, όπως ο elavd & o freedom μπορούν να μοιραστούν τον πόνο σου... 8)

 

Επίσης όπως έγραψε ο silot παλιότερα, μεγάλο ρόλο παίζει η κατανάλωση αλκοόλ, οπότε αν το τσούζεις... κόψτο! :D

 

Τώρα... αλλαγή χορδών κάθε 2 βδομάδες δεν είναι κάτι που το λες 'συχνό'... για πόσες ώρες παιξίματος μιλάμε;

 

Επίσης, 9 ευρώ το σετ... από χρυσάφι είναι; Αν, όπως υποψιάζομαι, βάζεις elixir, καλύτερα να χρησιμοποιείς ένα πιο φτηνό σετ (που παρεμπιπτόντως θα έχει και καλύτερο ήχο από τις 'πλαστικές' elixir) και να αλλάζει πιο συχνά. Αν αγοράζεις bulk, μπορεί να σου βγει κάτω από 2,5€ το σετ. Για ψάξτο. :wink:

 

Επίσης, τι σέρβις είναι αυτό που σου χρεώνουν 160€????!!!! Τι κάνουν δηλαδή, κατεβάζουν το κιβώτιο, αλλάζουν τσιμούχες, ρυθμίζουν βαλβίδες, τι απ'αυτά;; Τόσο δεν κάνει το σέρβις στο αμάξι μου ρε!! :P :D :D

 

Με λίγα λόγια:

 

1) Πιο συχνές αλλαγές χορδών

2) Αγορά ποσοτήτων bulk

3) Μάθε να κάνεις σέρβις (χαρά στο σέρβις δηλαδή!) μόνος σου

4) Συνέχισε τα μέτρα 'προστασίας' (καθάρισμα μετά το παίξιμο, κλπ)

5) Συμβιβάσου με την 'ιδιαιτερότητά' σου... τη μοιράζεσαι με πολλούς άλλους άλλωστε. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή η πιο οικονομική λύση είναι να αλλάξεις χορδές (πχ Pyrami η Vinci από Thomann με 3€ το σέτ).

 

Στη συνέχεια να ασχοληθείς λιιιιιιγο παραπάνω με το όργανό σου 8O

Δλδ πάρε την απόφαση και μάθε σιγά, σιγά να καθαρίζεις και να σετάρεις ΜΟΝΟΣ σου όπως ΕΣΕΝΑ βολεύει, την κάθε κιθάρα. Δεν μπορώ να πιστέψω πως σου είναι δύσκολο να καθαρίσεις την κιθάρα και να τσεκάρεις αν έχει "πάρει" το μανίκι ή ειναι χαμηλά τα saddles ;)

 

ps ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τον ιδρώτα και η λύση είναι καινούργιες χορδές, καθάρισμα των χορδών και των μεταλλικών μερών της κιθάρας. Ίσως και η χρήση μιας σταγόνας λαδιού στο καθάρισμα των χορδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε για το σερβις εννούσα 30-40 *4 120-160

 

Οι χορδές είναι ερνι μπολ :) αλλά τόσο βγαίνουν πάνω κάτω αν σκεφτείς ότι η μία κιθάρα μου έινια 7χορδη

 

Δεν πίνω καθόλου πληροφοριακά

 

και αν σκεφτείς ότι παίζω γύρω στις 25 ώρες το μήνα κιθάρα

και το διαιρέσεις δια του 4 (αν και δεν είναι ισόποση η ώρα παιξίματος και στις 4)

 

ε είναιπερίπου 6,5 ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα μάθε να αλλάζεις χορδές και να κάνεις setup μόνος σου. ¶ν δεν αλλάζεις μάρκα χορδών και τις αλλαζεις όντως κάθε 2 βδομάδες δεν χρειάζεται setup (άντε να χρειαστεί κανένα tweaking). Θα γλυτώσεις mucho dinero.

 

edit* Μέχρι να γράψω απάντηση δεν είχα δει αυτή του Abraxas (δουλέυω συγχρόνως) οπότε μη δίνεις σημασία στο παρακάτω:

"Δηλαδή κολλάνε οι χορδές; Σκουριάζουν; Θα έλεγα να ρωτήσεις γιατρό να σου πει μήπως είναι κάτι που διορθώνεται."

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε για το σερβις εννούσα 30-40 *4 120-160

 

Οι χορδές είναι ερνι μπολ :) αλλά τόσο βγαίνουν πάνω κάτω αν σκεφτείς ότι η μία κιθάρα μου έινια 7χορδη

 

Δεν πίνω καθόλου πληροφοριακά

 

και αν σκεφτείς ότι παίζω γύρω στις 25 ώρες το μήνα κιθάρα

και το διαιρέσεις δια του 4 (αν και δεν είναι ισόποση η ώρα παιξίματος και στις 4)

 

ε είναιπερίπου 6' date='5 ώρες[/quote']

 

Το σέρβις είναι μάλλον χαζό να το εμπιστεύεσαι σε άλλους, εννοώ για τόσο απλά πράγματα...

 

Οι Ernie Ball έχουν γύρω στα 5 ευρώ στα γνωστά δικτυακά μαγαζιά (εξαίρεση η εφτάχορδη) και μπορείς να βρεις στο eBay σε δεκάδες, όπου με τα μεταφορικά θα σου βγει κάτω από 4 ευρώ το σετ. Πιθανώς να συμφέρει να αγοράσεις έξτρα Σι χορδές (μονές) για την εφτάχορδη.

 

Πάντως αν όντως ο ιδρώτας σου είναι τόσο όξινος που, ας πούμε, οι χορδές αρχίζουν να μαυρίζουν την 3-4 μέρα, τότε σε συμφέρει να παίρνεις τις φτηνότερες χορδές που μπορείς να βρεις και να αλλάζεις συχνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για το σέρβις. Μάθε να κάνεις το set up μόνος σου...Ένα παιδί είχε ανεβάσει το Dan Erlewine Guitar Player Repair Guide στο noiz. Κάνε ένα search και βρες το pdf Θα σε βοηθήσει πολύ.

Όσο για το χρόνο που οι χορδές είναι "ζωντανές" σε ένα normal άτομο είναι γύρω στις 15-20 ώρες παιξίματος. Για όλους εμάς που έχουμε πρόβλημα εφίδρωσης στην παλάμη πέφτει κάτω από 10.

Πάντως αν χρησιμοποιείς και κιθάρα με floyd rose σε νιώθω... Αυτές οι flowting bridges θέλουν τρελή υπομονή μέχρι να τις ρυθμίσεις.

Κουράγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελιξιρ μου φαίνονται πολύ ακριβές και δεν είμαι σίγουρος οτι θα λύσουν το προβλημά μου. Παρολαυτά θα τις δοκιμάσω

 

 

Οι χορδές μου σκουριάζουν και μάλιστα οταν τις αλλαξω και παίξω λίγο για να στρώσουν είναι ήδη μαυρισμένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν χρησιμοποιείς και κιθάρα με floyd rose σε νιώθω... Αυτές οι flowting bridges θέλουν τρελή υπομονή μέχρι να τις ρυθμίσεις.

 

¶ντε πάλι με τις floating bridges... :roll: :P :D :D

 

Τίποτα δεν θέλουν ρε παιδιά... πάρτε μερικές 'φετούλες' ξύλο και φτιάξτε ένα στοπ για το τρέμολο... ή, ακόμα πιο 'επαγγελματική' λύση, αγοράστε ένα trem-stop, tremol-no, ή άλλο μαραφέτι που σταθεροποιεί το τρέμολο και τοποθετείται στη φωλιά των ελατηρίων. Εκτός των άλλων αυτά επιτρέπουν να γίνεται η γέφυρα fixed ή dive only, αν το επιθυμεί κανείς. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου