Προς το περιεχόμενο

Ο ιδρώτας μου αχρηστεύει τις χορδές αμέσως


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΒΑΛΕ ELIXIR ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΣΥΧΝΑ. ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΥΡΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. :wink:

 

ΕΒΓΑΛΑ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΤΡΑΤΟ(ΘΗΤΕΙΑ) ΜΕ ΕΝΑ ΣΕΤ :wink:

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως αν χρησιμοποιείς και κιθάρα με floyd rose σε νιώθω... Αυτές οι flowting bridges θέλουν τρελή υπομονή μέχρι να τις ρυθμίσεις.

 

¶ντε πάλι με τις floating bridges... :roll: :P :D :D

 

Τίποτα δεν θέλουν ρε παιδιά... πάρτε μερικές 'φετούλες' ξύλο και φτιάξτε ένα στοπ για το τρέμολο... ή' date=' ακόμα πιο 'επαγγελματική' λύση, αγοράστε ένα trem-stop, tremol-no, ή άλλο μαραφέτι που σταθεροποιεί το τρέμολο και τοποθετείται στη φωλιά των ελατηρίων. Εκτός των άλλων αυτά επιτρέπουν να γίνεται η γέφυρα fixed ή dive only, αν το επιθυμεί κανείς. :wink:[/quote']

 

Το έχω σκεφτεί να βάλω ένα dircksons trem converter. Αυτό που δεν ξέρω είναι μήπως οταν ενεργοποιώ και το ανέβασμα του Pitch επιρρεάζεται πάλι η ισορροπία της γέφυρας. Μήπως γνωρίζεις abraxas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω σκεφτεί να βάλω ένα dircksons trem converter. Αυτό που δεν ξέρω είναι μήπως οταν ενεργοποιώ και το ανέβασμα του Pitch επιρρεάζεται πάλι η ισορροπία της γέφυρας. Μήπως γνωρίζεις abraxas?

 

Θεωρητικά όχι, αφού θα έχει κλειδωθεί + κουρδιστεί πριν σε 'κλειδωμένη' θέση. Σε όλα αυτά τα μαραφέτια, όταν ενεργοποιείς τη 'φουλ' λειτουργία, είναι πρακτικά σαν να έχεις ένα ακόμα (αδύναμο) ελατήριο τοποθετημένο.

 

Το καλύτερο 'στα χαρτιά' είναι το tremol-no.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.οι χορδες αν σεβεσαι τον ηχο και το ιντονεϊσον σου πρεπει να αλλαζονται καθε 6-10 ωρες παιξιματος,οτι μαρκα και να ειναι.

 

β.διαβασε αυτο και μαθε οπωσδηποτε να σεταρεις την κιθαρα μονος σου ειναι γελοιο να πετας τοσα λεφτα για δηθεν "σετ-απ"

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=307&mode=&order=0&thold=0

 

γ.ο ηχος των χορδων Elixir ειναι για το π...ος :lol: :lol: :lol:

 

δ.ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ χρειαζεται "σερβις" η κιθαρα οταν ΑΛΛΑΖΕΙΣ χορδες (φτανει να μην αλλαζεις ΜΕΓΕΘΗ χορδων αλλα να παιζεις με ενα σταθερο νουμερο π.χ 10-46),αν φοβασαι παντως μη σου "παρει" το μπρατσο αλλαζε της ΜΙΑ-ΜΙΑ με τη λογικη μια βαζω μια βγαζω.

Ειδικα στην Αθηνα που το κλιμα ειναι σταθερο και η υγρασια επισης οι περισσοτερες κιθαρες μενουν σταθερες (στις δικες μου π.χ εχω να πειραξω το μπρατσο πανω απο 6 χρονια και ειναι ολα "τουφεκια",βεβαια αν η κιθαρα σου εχει πολυ λεπτο μπρατσο ισως θελει συχνοτερα ρυθμισμα αλλα οχι και ετσι που μας τα λες...)

 

ε.αν ακομα αγοραζεις χορδες με παραπανω απο 4 ευρω το σετ σε εχουν πιασει Κωτσο..

 

στ.Ολες οι χορδες ειναι πανω κατω ιδιες οποτε οι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ χορδες ειναι και οι καλυτερες (ο Θωμας εχει τις GHS,VINCI & PYRAMID 3-3,90 Euros παρε καμμια πενηνταρια σετ και καθαρισες για πολυ καιρο :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lukather, οι ernie ball μου μαύρισαν αρκετά γρήγορα μπορώ να πω σε σχέση με τις άλλες παρότι τα χέρια μου δεν ιδρώνουν καθόλου πια

 

τις έβαλα τυχαία γιατί σταμάτησαν να φέρνουν τις (ακριβές) χορδές που έπαιρνα κι έτσι πήρα τις πιο φθηνές που βρήκα

 

μιας και έχεις μπροστά σου αρκετές κιθάρες, βάλε μια φορά δυο τρία διαφορετικά set στη κάθε μια (διαφορετικές μάρκες εννοώ) να δεις τυχόν διαφορές

 

υπάρχουν και τα καθαριστικά χορδών που είναι καλά και βολικά, αλλά μάλλον είναι σχετικά ακριβά γιατί πουλιούνται ως εξειδικευμένο είδος ενώ πιθανόν να είναι κάτι απλό - εγώ θα ψάξω μήπως είναι κάποια πολύ κοινή ουσία για να παίρνω απευθείας το υλικό μήπως βγει φθηνά, δεν ξέρω

πάντως όταν μιλάμε για practise χορδές το καθαριστικό φαίνεται να κάνει δουλειά και να μη χρειάζονται αλλαγή συχνά

 

για το set-up δε το συζητάμε, ότι σου είπαν τα παιδιά, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τόσες κιθάρες

δεν αξίζει να πληρώνεις τον άλλο για χορδές, intonation και λάδωμα/καθάρισμα, αμαρτία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χορδές τις έχεις αγοράσει με τον ιδρώτα σου, ή όχι; :roll:

 

http://www.noiz.gr/postp74749.html#74749

 

:lol:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και τις DR ......εχει βγαλει 2-3 set με επικαλυμενες χορδες ακριβως για την αντιμετωπιση αυτου του προβληματος .....εγω βαζω τις μαυρες οταν χρειαζετε να βρεθω για μεγαλο χρονικο διαστημα (1 μηνας) σε μερος με μεγαλη υγρασια ...εχω και εγω το προβλημα με τον ιδρωτα βλεπετε :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλα άλιεν που έχουμε εδώ στο φόρουμ' date=' όπως ο elavd & o freedom μπορούν να μοιραστούν τον πόνο σου... 8)[/quote']

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα!!!! :D

 

Lukather, καλως ήρθες στο club των τοξικών κιθαρόπουλων... 8O

 

Διαβασε τι σου εγραψαν τα παιδιά, προωπικά συμφωνώ με τους περισσότερους... :wink:

 

 

 

1) Πιο συχνές αλλαγές χορδών

2) Αγορά ποσοτήτων bulk

3) Μάθε να κάνεις σέρβις (χαρά στο σέρβις δηλαδή!) μόνος σου

4) Συνέχισε τα μέτρα 'προστασίας' (καθάρισμα μετά το παίξιμο' date=' κλπ)

5) Συμβιβάσου με την 'ιδιαιτερότητά' σου... τη μοιράζεσαι με πολλούς άλλους άλλωστε. :wink:[/quote']

 

1)Οτι έγραψε ο εν Χέντριξ αδελφός Arbaxas...το κακό με την όλη υποθεση είναι οτι στην περίπτωση μας δεν έχει σχέση ποση ώρα παιζουμε με τις χορδες...πριν 2-3 εβδομαδες άλλαξα χορδες στην 12χορδη...επαιξα καμιά ώρα...σκουπσα τις χορδές, τις περασα και με οινοπνευμα...τώρα με μια ώρα παιξίματος μετα απο τόσες εβδομαδες είναι κατασκουριασμένες...συνήθως με λιγο οινοπνευματάκι ψιλοεπανέρχονται αλλά... :roll:

 

2)Σωστότατος...προσωπικά ψωνίζω απο Μπανζάϊ που αναλογά με το πόσα πακέτα παιρνεις πεφτει και το κοστος...την τελευταία φορά ψωνισα 12 πακέτα Dean Markley και μαζί με τα μεταφορικά μου ήρθαν κατι λιγότερο απο 3,5 ευρώ το πακέτο...αν έχεις κατασταλλάξει σε μαρκα, τυπο, παχη κλπ κλπ παρε ποσοτητα...χαμένη δεν παει και δεν θα τρεχεις και σε μαγαζιά καθε λιγο και λιγάκι... :wink:

 

3)Συν οτι είπε ο Superfunk...δεδομενου οτι δεν αλλάζεις συχνά πάχη στις χορδές σου (ανα μουσικό οργανο) δεν χρειάζονται πολλά πραγματα και αυτά τα κανεις ανετότατα μονος σου...το να σετάρεις το intonation δεν ειναι τίποτα (αφου το κάνω μεχρι και εγώ μονος μου,μπορουν όλοι) :oops:

 

4)Oh yeah... :o

 

5)"Ιδιαιτερότητα"...τι όμορφη λέξη...Lukather δεν θελω να σε απογοητευσω αλλά είμαστε καταδικασμένοι, φακτν απ, σκριούντ, τέρατα της φύσης, μεταλλαγμένα όντα, γυμνοσάλιαγγές της ταστιέρας, ηλεκτρικοι (και ακουστικοι) ροκοχορδοσκουριοποιοί, φανκογλιτσεροχέρηδες, τζαζοβιοχλαπατσοδακτυλοι, μπλουζοϋδροφιλόχεροι κλπ κλπ...(ελπίζω να το έπιασες το υπονοουμενο) 8)

 

ΑΛΛΑ... :idea:

 

...έχουμε και τα καλά μας ε? :!:

 

Ε? :!:

 

Δεν μας ενδιαφέρει το finish της ταστιέρας γιατί και με βεντούζες χταποδιου να ντυσουν τα μπράτσα, τα δικά μας τα χέρια παλι θα γλιστράνε με άνεση...και ασε άλλους να αλοιφουν με βαζελίνη τα μπράτσα με vintage tint τελείωμα... :twisted:

 

 

 

 

(εντάξει παιδιά, ειμαι μια χαρά μην ανησυχείτε...παω να παρω τα χάπια μου τώρα) :P

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρετε τι μπορώ να κάνω? τα οικονομικά μου έχουν αρχίσει και παραπέουν καθώς έχω 4 κιθάρες και δε μπορώ να δίνω

 

8 (κιθάρες ) * 9 ευρώ (σετ χορδές) = 72 ευρώ

120-160 ευρώ το σερβις

 

192-232 ευρώ το μήνα!

 

Tι κιθάρες είναι αυτές?Είναι όλες καλές/ακριβές και τις χρησιμοποιείς όλες συχνά :?:

 

Αν είναι μέτριες σου συστήνω κι εγώ να δοκιμάσεις ΜΙΑ φορά τις Elixir και να αποφασίσεις :wink:

 

Δεν είναι τίποτα σπουδαίο.Θα δώσεις μια φορά 20ευρώ για ένα σετ και θα το περάσεις στην κιθάρα που χρησιμοποιείς πιο συχνά.

 

Και τονίζω πως μιλάω για φτηνές κιθάρες όπου δεν τίθεται θέμα αλλοίωσης του

image_250

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο πραγματα που προκαλουν ιδρωτα στα χερια ειναι:

α) το αγχος

β) θυρωιδης

και δεν ξερω τι αλλο οποτε καλο θα ηταν να κανεις και ενα τσεκ περαν της πλακας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου