Προς το περιεχόμενο

ADAM Monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

 

Χρησιμοποιεί κανείς εδώ ADAM ηχεία. Αν ναι θα ήθελα να μάθω καμια γνώμη για τα woofer της εταιρείας και ποιο συγκεκριμένα για το SUB 8. Έχω τα Α7 και σκέφτομαι να συμπληρώσω low end.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμπειρία, οι περισσότεροι δεν έχουν το κατάλληλο περιβάλλον για να βάλουν subwoofer. Εν τέλει, λόγω του subwoofer, ακούνε λάθος τις χαμηλές συχνότητες.

 

Τα χρησιμοποιείς σε studio ή σε home studio περιβάλλον. Αν home studio, τότε οι διαστάσεις και το treatment του είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο ;

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμπειρία, οι περισσότεροι δεν έχουν το κατάλληλο περιβάλλον για να βάλουν subwoofer. Εν τέλει, λόγω του subwoofer, ακούνε λάθος τις χαμηλές συχνότητες.

 

και ναι και όχι

 

αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχει crossover

και τα A7 είναι 7 inches (6.5 για την ακρίβεια)

αυτό σημαίνει ότι το ηχείο έχει κάποια μπάσα

οπότε το woofer θα παίζει κάτω από τα 100Hz

και τόσο χαμηλά δεν τίθεται θέμα κατευθυντικότητας

το μόνο πρόβλημα είναι η τοποθέτηση μέσα στον χώρο

 

οπότε αν υποθέσουμε ότι το τοποθετούμε κάτω απ το γραφείο

κοιτάμε να είναι μακρυά απ τον τοίχο και απ τα πόδια του γραφείου

δηλαδή ότι προσέχουμε και στους δορυφόρους μας

(σε home κατάσταση είτε με woofer είτε χωρίς ο χώρος είναι

το μεγαλύτερο πρόβλημα)

 

η άποψη μου τώρα για τα adam είναι η καλύτερη μιας και είναι

τα ηχεία που χρησιμοποιώ κ εγώ (P22A) ;D

και τα μονιτορ και τα woofer μια χαρά είναι

θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά να προσθέσω ότι και εγώ έχω παρατηρήσει μια έλλειψη χαμηλών συχνοτήτων στα Adam a7 που έχω, το sub σίγουρα θα βοηθήσει ειδικά αν γράφεις πιο ηλεκτρονική μουσική,  κατα τα άλλα τα μονιτοράκια είναι αρκετά συμπαθητικα :P

 

 

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τα replies guys. ;)

 

Η αλήθεια είναι ότι το δωμάτιο δεν είναι στις διαστάσεις που θα ήθελα για να βάλω sub, αλλά επιδέχεται κάποια ακουστική διαμόρφωση για να έχω καλά αποτελέσματα.

 

b.t.w. τα A7 είναι από τα καλύτερα ηχεία σε αυτή την τιμή και οι χαμηλές τους είναι άψογες. Μόνο η αντιπροσωπεία εδώ είναι ελεινή. low end όπως και στις χαμηλομεσαίες θέλει λίγο συνήθεια το ηχείο για καλύτερα αποτελέσματα. Εγώ έχω και το EQ των χαμηλών σε διαφορετική τιμή από το 0.

 

Επειδή όμως φτιάχνω drum n' bass, techno και πολλές φορές κάτι αόριστο και πειραματικό θέλω να ξέρω τι γίνεται στις χαμηλές επακριβώς διότι υπάρχει πολύ ενέργεια.

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει κάποιος ένα sub από την ADAM όπως τα SUB7 PRO,  SUB8  ή SUB10 mk2 και τη γνώμη του για αυτά.

Οπότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου