Προς το περιεχόμενο

Λυπημένο κομμάτι για πιάνο


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Μετά από καιρό ένα κομματάκι από μένα, κάτι με ιστορία.

 

Καθώς έκανα μάθημα με μία μαθήτριά μου, δε πολυ ήθελε να παίξει αυτά που της πρότεινα, και στον αυτοσχεδιασμό μου βγήκε κάτι πολύ "έξυπνο". Και τότε σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να έγραφα μια σειρά από μικρά κομματάκια, απλά χωρίς πολύπλοκη τεχνική για πιάνο, και έτσι έκατσα και τελικά κατέληξα σε 21 κομματάκια.

 

Στο μεταξύ το κοριτσάκι αυτό, αποφάσισε να σταματήσει τα μαθήματα, το οποίο με στεναχώρισε και επιπλέον ένιωσα κάπως υπεύθυνος για αυτήν της την απόφαση και συνεπώς σα να την "πρόδωσα".

 

Και έτσι κατέληξα να γράψω αυτό το αρκετά απλό και λυπημένο κομμάτι, που μου ακούγεται, όμως, πολύ όμορφο, νομίζω.

 

Πιάνο: Pianoteq PRO

Sequencer: Cubase 5.1 (δεν πήρα το 6 ακόμη).

 

Ποιότητα ηχογράφησης είναι ψιλοχάλια, αφού είμαι εκτός στούντιο και χρησιμοποίησα το audacity, που ούτε που το ξέρω και επιπλέον δε με ένοιαζε.

ccm3.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι επειδη ειπες την ιστορια του, αλλα με συγκινησε το κομματι. Ξερω κι αλλα παιδια που παρατησαν τα μαθηματα μουσικης. Και το μετανιωσαν..

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι είσαι τρανός μουσικός είναι γεγονός που κανείς δεν αμφισβητεί. Το οτι είσαι ένας πολύ ξεχωριστός άνθρωπος με ιδιαίτερες ευαισθησίες είναι επίσης φανερό γιατί δηλώνει τα πολύ σπάνια και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς σου. Το κομμάτι μου άρεσε πολύ και μάλιστα το συνδύασα με την ιστορία που περιέγραψες κατανοώντας πλήρως τα συναισθήματά σου ως συνάδελφος εκπαιδευτικός και του λόγου μου. Ένα ιδιαίτερο κομμάτι από έναν πολύ ιδιαίτερο και χαρισματικό άνθρωπο.

 

ΥΓ: Ελπίζω να τα πούμε και πριν από την εκδήλωση στο νησί της χαλβαδόπιττας.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου