Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή πορείας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,ανοίγω αυτό το thread γιατί είμαι προβληματισμένος..

Σκέφτομαι να αλλάξω εξοπλισμό..Στόχος καλή live παρουσία.

Αυτή τη στιγμή έχω μόνο το guitar rig 5 της N.I. με το controler και το δουλεύω μέσω λαπτοπ. Στο σπίτι το συνδέω με στέρεο ενώ στην πρόβα είτε απευθείας σε μίκτη ή σε ενισχυτή του στούντιο.

Εμπειρία από ενισχυτές και πεταλάκια δεν έχω καθόλου..

Νομίζω οτί αν αγοράσω έναν ενισχυτή και μερικά πεταλάκια θα έχω καλύτερο ήχο από τώρα.

Ο ήχος που ψάχνω είναι ο κλασικός μέταλ ήχος (βλέπε Hetfield,Mustaine,Murray,Slash)

δηλαδή high gain και από εφέ χρησιμοποιώ delay,flanger,octaver,wah,gain booster!

Θεωρώ οτί ένας 50w λαμπάτος(λάμπα ή όχι?) head με καμπινα 4 χ 12 celestial θα κάνει την δουλειά.Να πω την αλήθεια χάζευα τους Blackstar αλλά τσιμπάνε τιμή..

Εσείς τί θα προτείνατε? ποιόν ενισχυτή? Ίσως είναι καλύτερα combo?

Τα watt είναι πολλά? Ποιά θα είναι αρκετά για μικρά live?(ακουστική drums)

Ποιά πεταλάκια να διαλέξω?

Να προσθέσω οτί το μπάτζετ που σκέφτομαι να διαθέσω αρχικά τουλάχιστον είναι ,βαριά 500€..

Ελπίζω να κάλυψα τα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα & καλή εβδομάδα!!

Για πες ο drummer σου είναι καφριστάν κοπανάει άσχημα...αν είναι σε λογικά πλαίσια τότε για αρχή χτύπα ένα καλό κεφάλι 15W λαμπάτο και μία καμπινούλα το ΠΟΛΥ 2Χ12 (ίσως βρεις στα μεταχειρισμένα γιατί για καινούργια το budget πιστεύω είναι οριακό)!!

Είμαι τι άποψης την βρομιά να την παίρνω από τον ενισχυτή και όχι από πετάλια!!!

 

Εγώ παίζω με ένα μικρό Orange OR15 και απλά για μένα ο ήχος του δεν υπάρχει!

Κολλητός φίλος έχει το κεφαλάκι της Blackstar HT5R ο οποίος είναι τούμπανο!!!Και σε λογικά πλαίσια η τιμή του!Θα το βρεις και στις αγγελίες!

 

Βέβαια το τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό...πάρε το όργανο και τρέχα στα μαγαζιά και άκου τι σου κάνει στο αυτί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ οτί ένας 50w λαμπάτος(λάμπα ή όχι?) head με καμπινα 4 χ 12 celestial

 

Από όσα γράφεις, όπου παίζεις υπάρχει ΡΑ. Γιατί να πάρεις τέτοια τέρατα; Ειδικά την καμπίνα; Είσαι διατεθιμένος να την κουβαλάς εκεί που θα παίζεις κάθε φορά;

 

Τα μεγάφωνα είναι της Celestion, όχι celestial.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου