Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη ηχειου σε ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φορουμ! Εχω εναν ενισχυτη μπασου (παρ'οτι παιζω κιθαρα σε αυτον) ειναι ο Peavey TNT 115 S made in Usa κ πρεπει να κανω αλλαγη ηχειου οπως μου ειπε ο μαστορας που το κοιταξε. Πειτε μου επειδη δεν ξερω, απλα παραγγελνω ενα ηχειο που να ταιριαζει στις ιντσες? Ο ενισχυτης φοραει 15αρι ηχειο. Η' πρεπει να δω κ καποια αλλη παραμετρο περα απο τις ιντσες για να μου ταιριαξει? Ο ενισχυτης ειναι 150 watt αλλα ο μαστορας μου ειπε να παρω ηχειο πανω απο 250 watt. Αυτο ισχυει

Οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φορουμ! Εχω εναν ενισχυτη μπασου (παρ'οτι παιζω κιθαρα σε αυτον) ειναι ο Peavey TNT 115 S made in Usa κ πρεπει να κανω αλλαγη ηχειου οπως μου ειπε ο μαστορας που το κοιταξε. Πειτε μου επειδη δεν ξερω, απλα παραγγελνω ενα ηχειο που να ταιριαζει στις ιντσες? Ο ενισχυτης φοραει 15αρι ηχειο. Η' πρεπει να δω κ καποια αλλη παραμετρο περα απο τις ιντσες για να μου ταιριαξει? Ο ενισχυτης ειναι 150 watt αλλα ο μαστορας μου ειπε να παρω ηχειο πανω απο 250 watt. Αυτο ισχυει

Οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθησει

Καλησπέρα.

Καταρχήν είναι το μεγάφωνο (που στην περίπτωσή σου ειναι το Scorpion της Peavey) και όχι το ηχείο.

Υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που πρέπει να προσέξεις αν βάλεις άλλο.

Αλλά πες μας πρώτα, τι φταίει με το μεγάφωνο, γιατί δεν μπορεί να επιδιορθωθεί;

 

Τα παλιά μεγάφωνα της Peavey είναι modular και επισκευάζονται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα το προβλημα ηταν οτι εβγαζε παραμορφωση στον ηχο…ειδικα στις μπασες συχνοτητες ηταν σα να ηχα βαλει φαζζ… Κ οταν ανοιξε ο μαστορας (telegun) τον ενισχυτη ειπεε οτι θελει αλλαγη το ηχειο (μαλλον μεγαφωνο θα εννοουσε η' μαλλον εγω καταλαβα ηχειο), γιατι εχει ξεκολλησει σε καποιο σημειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα το προβλημα ηταν οτι εβγαζε παραμορφωση στον ηχο…ειδικα στις μπασες συχνοτητες ηταν σα να ηχα βαλει φαζζ… Κ οταν ανοιξε ο μαστορας (telegun) τον ενισχυτη ειπεε οτι θελει αλλαγη το ηχειο (μαλλον μεγαφωνο θα εννοουσε η' μαλλον εγω καταλαβα ηχειο), γιατι εχει ξεκολλησει σε καποιο σημειο

Βγάλε τη σίτα από μπροστά και δες το μεγάφωνο αν είναι σκισμένο ή αν έχουν ξεραθεί οι αναρτήσεις του (το καμπυλωτό χάρτινο γύρω - γύρω του μεγαφώνου ) και αν είναι καλά σφιγμένο στη καμπίνα.

Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις όλο ακόμα και σχισμένο να είναι.

Κάνεις το λεγόμενο reconing.

και από ότι βλέπω έχεις μάλλον το Blue Marvel-TNT-1556-MI

 

http://peavey.com/support/spkrcomponents/spkr_comps.pdf

http://www.soundservice.gr/parts_peavy_service.htm

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σκισμενο το ειδαμε μαζι με τον μαστορα.. Δηλαδη μπορω να το κολλησω?

Όχι εσύ.

 

Σαμαράς Νίκος

Τηλ. 2310 43.04.60

Ορτανσίας 1

Τριαανδρία

http://www.megafoniki.gr/

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου