Προς το περιεχόμενο

metal pickup for ESP maple guitar body


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,εχω μια esp mii custom (90'):σκληρο maple body,maple neck,brazilian rosewood fretboard ..της εβαλα πριν λιγο καιρο sd tb4 kai sd hot rails...  την χρησιμοποιω σε σολο στυλ jeff loomis,jason becker,malmsteen,guthrie govan  αλλα και στο συγκροτημα μου σε thrash metal κομματια... το θεμα ειναι οτι ο ηχος ειναι πολυ σφικτος και νιωθω οτι δεν μου δινει το σωστο ~feeling.,,.διαλεξα αυτους τους μαγνητες λανθασμενα αφου ως πρότυπο ειχα τισ esp horizon h mii οπως και τισ jackson sl2  οι οποιες εχουν alder body πραγμα που νομιζα οτι ισχυει και για την δικια μου...    θα θελα να αποφύγω ACTIVE PICKUPS οποτε οτι αλλο θέλετε προτείνετε.. ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,εχω μια esp mii custom (90'):σκληρο maple body,maple neck,brazilian rosewood fretboard ..της εβαλα πριν λιγο καιρο sd tb4 kai sd hot rails...  την χρησιμοποιω σε σολο στυλ jeff loomis,jason becker,malmsteen,guthrie govan  αλλα και στο συγκροτημα μου σε thrash metal κομματια... το θεμα ειναι οτι ο ηχος ειναι πολυ σφικτος και νιωθω οτι δεν μου δινει το σωστο ~feeling.,,.διαλεξα αυτους τους μαγνητες λανθασμενα αφου ως πρότυπο ειχα τισ esp horizon h mii οπως και τισ jackson sl2  οι οποιες εχουν alder body πραγμα που νομιζα οτι ισχυει και για την δικια μου...    θα θελα να αποφύγω ACTIVE PICKUPS οποτε οτι αλλο θέλετε προτείνετε.. ...

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..της εβαλα πριν λιγο καιρο sd tb4 kai sd hot rails...

το θεμα ειναι οτι ο ηχος ειναι πολυ σφικτος και νιωθω οτι δεν μου δινει το σωστο ~feeling...

 

Το μοναδικό πράγμα για το οποίο δεν φημίζεται ο ΤΒ4 είναι ο σφιχτός του ήχος.Και είναι κάτι που ισχύει.

Στη θέση σου θα ψαχνόμουν διαφορετικά(ενισχυτής,ρύθμιση eq,εφέ).Όχι για μαγνήτες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστω οτι το λύνω αυτο το θεμα καπως..αν και σου λεω στο equipment μου εχουν παιξει πολλες κιθαρεσ και αντιστοιχα εγω τη δικια μου σε πολλους ενισχυτες,,οποτε σκεφτομουν να κανω καμια τραμπα με μαγνητη αλλης μου κιθαρας...με τον ραιλ ομως τι γινεται?>> παρελειψα να γραψω γι αυτον...μου βγαζει λιγο μπουκωμένα μεσαια και δεν με τρελαίνει ο ηχος του ουτε οταν σπλιταρει.σκεφτομουν λοιπον να βαλω τον dimarzio fast track...αλλα με 2 διαφορετικες μαρκες στην ιδια κιθαρα μηπως θα εχω μεγαλυτερα προβληματα??( επισης να ξέρετε πως η θεση του ραιλ στην κιθαρα ειναι "στραβη"..αν αυτο βοηθαει καπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ καλό μαγνήτης.

 

Δεν τον χρησιμοποιώ πλέον κυρίως επειδή ξεβρακώνει την έλλειψη τεχνικής  :P

Επίσης, σε συνθήκες μπάντας με 2 κιθάρες, ξεχώριζε υπερβολικά.

 

Δε συνίσταται για bedroom/casual players.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό μαγνήτης.

 

Δεν τον χρησιμοποιώ πλέον κυρίως επειδή ξεβρακώνει την έλλειψη τεχνικής  :P

Επίσης, σε συνθήκες μπάντας με 2 κιθάρες, ξεχώριζε υπερβολικά.

 

Δε συνίσταται για bedroom/casual players.

 

Η αλήθεια είναι πως είναι θηριάκι..και βγαίνει τρελά στο mix!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με τον ραιλ ομως τι γινεται?

 

Ο SHR-1 πληρεί όλες τις προϋποθέσεις για να μπουκώσει τον ήχο σου στη θέση neck,καθώς δίνει έμφαση στα μεσαία του και έχει κομμένα πρίμα.

Η κλίση του στην κιθάρα σου,που πλησιάζει στα μπάσα και απομακρύνεται στα καντίνια,σαφώς και έχει να κάνει ακόμα περισσότερο με την όλη αίσθηση.

 

Για neck μαγνήτη,οκ.Θα μπορούσες να κοιτάξεις για κάτι άλλο και με λιγότερο output(ο Hot Rails φτιάχτηκε κυρίως για τη θέση bridge).

Στην περίπτωση όμως του JB δεν πιστεύω ότι πρέπει να ανησυχείς όπως σου είπα,όσον αφορά το μπούκωμα πάντα.Κάτι άλλο πρέπει να φέρεις στα μέτρα σου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ο SHR-1 πληρεί όλες τις προϋποθέσεις για να μπουκώσει τον ήχο σου στη θέση neck,καθώς δίνει έμφαση στα μεσαία του και έχει κομμένα πρίμα.

Η κλίση του στην κιθάρα σου,που πλησιάζει στα μπάσα και απομακρύνεται στα καντίνια,σαφώς και έχει να κάνει ακόμα περισσότερο με την όλη αίσθηση.

 

Για neck μαγνήτη,οκ.Θα μπορούσες να κοιτάξεις για κάτι άλλο και με λιγότερο output(ο Hot Rails φτιάχτηκε κυρίως για τη θέση bridge).

Στην περίπτωση όμως του JB δεν πιστεύω ότι πρέπει να ανησυχείς όπως σου είπα,όσον αφορά το μπούκωμα πάντα.Κάτι άλλο πρέπει να φέρεις στα μέτρα σου.

 

Ωραια αρα τι θα μου προτεινες να βαλω για νεκ στη θεση του ραιλ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου