Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση Χρώματος από Ηλεκτρική Κιθάρα μετά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εάν είναι να το κάνεις σαν το σώμα...άστο καλύτερα!  ;)

 

Καλά τα πήγαινες μέχρι το τρίψιμο...τα πειράματα με τα λούστρα τα κάνουν πρώτα σε ένα άλλο κομμάτι ξύλο...για να μην ξανατρίβεις και φωνάζει η γυναίκα :D

δεν ένα λούστρο είναι τέμπερα .....καλησπέρα δεν τελείωσε με το τρίψιμο και δεν το θέλω σουηδικό αλλά σκουρο ..

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν ένα λούστρο είναι τέμπερα .....καλησπέρα δεν τελείωσε με το τρίψιμο και δεν το θέλω σουηδικό αλλά σκουρο ..

Έχει δουλειά μέχρι το λούστρο και να είσαι σίγουρος οτι πρώτα θα το δοκιμάσω αλλού  ;)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ένα λούστρο είναι τέμπερα .....καλησπέρα δεν τελείωσε με το τρίψιμο και δεν το θέλω σουηδικό αλλά σκουρο ..

To κατάλαβα ότι είναι χρώμα...αλλά το έκανες όλο μπαλώματα που θα φαίνονται όταν περάσει το τελικό (διαφανές)...μπορεί να με ξεγελάει και η φωτογραφία :-\

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κατάλαβα ότι είναι χρώμα...αλλά το έκανες όλο μπαλώματα που θα φαίνονται όταν περάσει το τελικό (διαφανές)...μπορεί να με ξεγελάει και η φωτογραφία :-\

βαζω τα σταδια οταν το τρίψω και το ξανατρίψω και το περάσω με true oil μαλλον... περιμένω τις συμβουλές του HellFire νομίζω οτι το αποτέλεσμα θα είναι αυτό που θέλω ;) Η φωτογραφίες είναι απο κινητό μαπε. Η αποχρωση ακριβός αυτό που ζητάω. Να είσαι καλα ;)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περασεις tru oil τοτε δεν χρειαζεσαι βερνικι.....  ;)

 

Και εμενα μου φαινεται οτι στις φωτο δεν σου εχει πετυχει το θεμα με τις τεμπερες....Εχει "μπαλωματα" και εχει χασει ΠΟΛΥ απο τα νερα του το ξυλο....Μηπως να το ετριβες με ελαφρυ γυαλοχαρτο να ελαφρυνει λιιιιιιγο η θαμπαδα του καφε και να ξανατονιστουν τα νερα ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν είναι καλή ιδεά το οποιοδήποτε λούστρο πάνω από την τέμπερα.

Ή μάλλον η τέμπερα κάτω από το λούστρο.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη καλά το πας, το ζητούμενο σε αυτήν την φάση ειναι να ποτίσει το ξύλο με το νεροχρωμα.

Περνα απο ένα χρωματοπολειο και πάρε γυαλοχαρτο σε τακο.

Ειναι ένα παραλληλογραμο σφουγγάρι που όλες του οι πλευρές ειναι γυαλοχαρτο.

Θα πάρεις το ποιο λεπτο που θα βρεις.

Εάν έχεις τριβειο χρησιμοποίησε το αντί για τον τακο.

Ξεκινά να τρίβεις το σώμα με στεγνό γυαλοχαρτο.

Τό κόλπο ειναι ότι το ξύλο εχει διαφορετική πυκνότητα στα νερά και το χρώμα εχει ισχωρισει σε διαφορετικό βάθος μέσα σε αυτό.

Πρέπει να δώσεις προσοχή το γυαλοχαρτο να ειναι λεπτό για να αφαιρεί μικρή ποσότητα χρώματος, ιδανικό ειναι ένα γυαλοχαρτο 500αρι και να καθαρίσεις συνέχεια το σώμα απο την σκόνη για να βλέπεις το αποτέλεσμα.

Σε αυτήν την φάση καθόλου νερό πάνω στο σώμα.

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συνφορμιτες περα απο τεμπερα με πανακι δεν εχει γινει καμια επεξεργασια. Η τεμπερα στις φωτο δεν εχει στεγνωσει καλα. Hellfire το χρωμα που θελω να πετυχω στο ξυλο ειναι ακριβος αυτη η αποχρωση φιλε εισαι τεραστιος.... εχω τριβειο και συνεχιζω το πρωι .

 

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή δουλειά, αποδίδουν οι κόποι σου!

 

Αυτό που είδε ο Μαραθών, είναι πιθανόν σημεία όπου δεν έφυγε τελείως το primer με αποτέλεσμα να μην ποτίζει καλά η βαφή.

 

Πιστεύω οτι με το τρίψιμο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο γιατί αν "κατεβαίνοντας" στο grain δεις οτι σε κάποια σημεία έχει κενά ή λιγότερο χρώμα, τότε μάλλον είναι αυτό.

Έχεις όλο το χρόνο να το κάνεις ψύχραιμα και βέλτιστα.

Μη σε πιάνει η αγωνία να το δείς τελειωμένο (κλασσική φάση...).  :)

Το ξύλο σου ούτως ή άλλως έχει ωραία νερά.

 

Όσον αφορά στο μανίκι, κάποτε είχα διαβάσει οτι κάποιοι έβαζαν στην επιφάνεια (του Maple) καφέ βερνίκι για παπούτσια. Το άφηναν να στεγνώσει, το καθάριζαν και αυτό υποτίθεται οτι άφηνε ένα "tint" στο λούστρο...

Δεν το έχω δοκιμάσει, αν θες κάνε μια δοκιμή σε σημείο που δεν φαίνεται να δείς τι κάνει...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή δουλειά, αποδίδουν οι κόποι σου!

 

Αυτό που είδε ο Μαραθών, είναι πιθανόν σημεία όπου δεν έφυγε τελείως το primer με αποτέλεσμα να μην ποτίζει καλά η βαφή.

 

Πιστεύω οτι με το τρίψιμο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο γιατί αν "κατεβαίνοντας" στο grain δεις οτι σε κάποια σημεία έχει κενά ή λιγότερο χρώμα, τότε μάλλον είναι αυτό.

Έχεις όλο το χρόνο να το κάνεις ψύχραιμα και βέλτιστα.

 

Ξεκινισα με την λογικη εαν δεν πετυχει θα την βαψω ενα χρωμα ασπρο πχ που μου αρεσει και ολα καλα. Το εργοστασιακο εαν και την ειχα αγρατζουνιστη δεν μου αρεσε η ποιοτητα του απο μεσα σε διαφορα σημεια εβλεπα ασπρα κενα. Ομως τωρα εχω φανταστει την στρατο πως την θελω και εχω πορωθη να την κανω αυτο που θελω και εδω υπαρχουν ανθρωποι που βοηθανε απλοχερα... τις φωτο τις βαζω για να βοηθαω και εγω αλλους...γιατι οι καιροι δυσκολοι οτι κανουμε εμεις το αγαπαμε περισοτερο και μας κοστιζει λιγοτερο.

 

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου