Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση Χρώματος από Ηλεκτρική Κιθάρα μετά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λογικά οι πόροι του ξύλου έχουν ποτίσει με το primer (αστάρι) απο το εργοστασιακό βάψιμο και δεν θα μπορέσει κάποια βαφή εμποτισμού να σου τονίσει τα νερά.

Αυτό απαντάει και στις ανησυχίες σου για το wet sanding. Όχι, δεν κινδυνεύει το ξύλο απο το νεράκι του γυαλόχαρτου.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά οι πόροι του ξύλου έχουν ποτίσει με το primer (αστάρι) απο το εργοστασιακό βάψιμο και δεν θα μπορέσει κάποια βαφή εμποτισμού να σου τονίσει τα νερά.

Αυτό απαντάει και στις ανησυχίες σου για το wet sanding. Όχι, δεν κινδυνεύει το ξύλο απο το νεράκι του γυαλόχαρτου.

καλημέρα το ξύλο μενει καθαρό ετοιμο για όλα..... ;D ;D

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά οι πόροι του ξύλου έχουν ποτίσει με το primer (αστάρι) απο το εργοστασιακό βάψιμο και δεν θα μπορέσει κάποια βαφή εμποτισμού να σου τονίσει τα νερά.

Αυτό απαντάει και στις ανησυχίες σου για το wet sanding. Όχι, δεν κινδυνεύει το ξύλο απο το νεράκι του γυαλόχαρτου.

για να καταλάβεις εαν δεις την 00192 φωτο στο λαιμό είναι καθαρή τώρα είναι ετσι το 70 τις εκατό εως τωρα

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία για να τρίψω χρησιμοποιώ βρεγμένα γυαλόχαρτα στο καθαρό ξύλο το νερό κάνει κακό??

Καταλαβα τι θες να κανεις....

Λοιπον...Δεν χρειαζεται να τριψεις με βρεγμενο γυαλοχαρτο πανω στο ξυλο...

Εφοσον εισαι σιγουρος οτι εχει φυγει απο παντου το χρωμα και το ασταρι και εχει μεινει "σκετο" ξυλο τοτε θα παρεις ενα πανακι νοτισμενο και θα περασεις ολο το σωμα (μην το μπουρησεις στο νερο)...το νερο κανει το grain (<==== Ελληνικοτατη λεξη  ;D ) να σηκωθει.Αφου στεγνωσει μετα με το χερι σου θα καταλαβεις ΠΟΛΥ μικρες ακιδουλες επανω στο ξυλο...αυτες θα πρεπει να φυγουν.Τριβεις με ΠΟΛΥ ψιλο γυαλοχαρτο και επαναλαμβανεις την διαδικασια μεχρι να μην αισθανεσαι στο χερι σου αλλες "ακιδες"...

 

Μετα η επιφανεια ειναι ετοιμη για ασταρι.Διαφανο ασταρι 2 συστατικων...περασμα 1 φορα και μετα το σετγνωμα τριψιμο με το πιο ελαφρυ γυαλοχαρτο που εχεις και με απαλες κινησεις...

Στην θεση σου θα το περναγα και 2η φορα (την επομενη μερα) με την ιδια διαδικασια.

 

Στο λινκ που σου παρεθεσα στο 1ο μου ποστ θα διαβασεις για ενα βερνικι σε σπρευ.Επελεξε αυτο που λεει.Ομοιομορφο περασμα και μολις στεγνωσει ακολουθεις την τεχνικη του μπαφαρισματος....Τριψιμο με υγρο γυαλοχαρτο μεχρι να θολωσει η επιφανεια και μετα αλοιφη για αμαξια (παλι οτι σου λεει στο λινκ).Το θεμα με το μπαφαρισμα ειναι λιγο επιπονη διαδικασια αλλα δεν γνωριζω καποιον αλλον τροπο για να δωσει αυτη την γυαλαδα (καθρευτης) στο οργανο.Θελει ΔΥΝΑΤΟ τριψιμο με πανακι και επαναληψη

 

Την παραπανω διαδικασια την εχω εφαρμοσει σε 1 οργανο με την πισω πλευρα να ειναι βαμενη και η μπροστα στο χρωμα του ξυλου με λιγο stain μαυρο και το αποτελεσμα ηταν παραπανω απο τις προσδοκιες μου  ;)

 

Τσεκαρε

 

 

front.png.5d335b7546e77ce23c9197750d9b7f95.png

Back.png.c8f1a44fe4d1a6304321eff1484df50b.png

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα τι θες να κανεις....

Λοιπον...Δεν χρειαζεται να τριψεις με βρεγμενο γυαλοχαρτο πανω στο ξυλο...

Εφοσον εισαι σιγουρος οτι εχει φυγει απο παντου το χρωμα και το ασταρι και εχει μεινει "σκετο" ξυλο τοτε θα παρεις ενα πανακι νοτισμενο και θα περασεις ολο το σωμα (μην το μπουρησεις στο νερο)...το νερο κανει το grain (<==== Ελληνικοτατη λεξη  ;D ) να σηκωθει.Αφου στεγνωσει μετα με το χερι σου θα καταλαβεις ΠΟΛΥ μικρες ακιδουλες επανω στο ξυλο...αυτες θα πρεπει να φυγουν.Τριβεις με ΠΟΛΥ ψιλο γυαλοχαρτο και επαναλαμβανεις την διαδικασια μεχρι να μην αισθανεσαι στο χερι σου αλλες "ακιδες"...

 

Μετα η επιφανεια ειναι ετοιμη για ασταρι.Διαφανο ασταρι 2 συστατικων...περασμα 1 φορα και μετα το σετγνωμα τριψιμο με το πιο ελαφρυ γυαλοχαρτο που εχεις και με απαλες κινησεις...

Στην θεση σου θα το περναγα και 2η φορα (την επομενη μερα) με την ιδια διαδικασια.

 

Στο λινκ που σου παρεθεσα στο 1ο μου ποστ θα διαβασεις για ενα βερνικι σε σπρευ.Επελεξε αυτο που λεει.Ομοιομορφο περασμα και μολις στεγνωσει ακολουθεις την τεχνικη του μπαφαρισματος....Τριψιμο με υγρο γυαλοχαρτο μεχρι να θολωσει η επιφανεια και μετα αλοιφη για αμαξια (παλι οτι σου λεει στο λινκ).Το θεμα με το μπαφαρισμα ειναι λιγο επιπονη διαδικασια αλλα δεν γνωριζω καποιον αλλον τροπο για να δωσει αυτη την γυαλαδα (καθρευτης) στο οργανο.Θελει ΔΥΝΑΤΟ τριψιμο με πανακι και επαναληψη

 

Την παραπανω διαδικασια την εχω εφαρμοσει σε 1 οργανο με την πισω πλευρα να ειναι βαμενη και η μπροστα στο χρωμα του ξυλου με λιγο stain μαυρο και το αποτελεσμα ηταν παραπανω απο τις προσδοκιες μου  ;)

 

Τσεκαρε

 

 

 

Τέλειο μου εφτιαξες την μέρα ελεγα να αγοράσω πιστόλι ηλεκτρικό με το σπρέι λες να κάνω καλή δουλεία προσεκτικά πάντα....είσαι πρώτος ;)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρατηρηση του alder πιο πανω ειναι σωστη....και εφοσον εχει ηδη ποτισει με το primer πιο πριν 2ο χερι ασταρι δεν θα χρειαστει οπως σου εγραψα.sorry

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρατηρηση του alder πιο πανω ειναι σωστη....και εφοσον εχει ηδη ποτισει με το primer πιο πριν 2ο χερι ασταρι δεν θα χρειαστει οπως σου εγραψα.sorry

σχεδόν έχω καθαρό ξύλο γιατί τώρα τρίβω τα ποιο δυσκολα σημεία μπερδεύτηκα ομως τώρα ...μόλις το καθαρίσω καλά παραθέτω φωτο και μου λέτε

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν συνφορμίτες παραθέτω φώτο απο την σημερινή μέρα. Επειδή έχω διαβάσει πολλά και είμαι άσχετος :P :P και το σκεφτόμουν εδώ και πολύ καιρό να το κάνω ας γίνει ενα project για τους τολμηρούς. Δεν ειναι και φτηνή η κιθάρα αλλά η πολυαιρεθανη πολύ με χάλαγε... περιμένω συμβουλές από τους γνωστούς....

CAM00194.thumb.jpg.e53007c4e032230dbf38bdaddce45a2c.jpg

fender_1.thumb.jpg.94ed46d9ec4da24be5eea44055e20907.jpg

fender_2.thumb.jpg.52ae8f60d7c36041b7bbbca70cdc57d0.jpg

fender_3.thumb.jpg.39cd927e770f285982b9766d99e8f8de.jpg

fender_4.thumb.jpg.caa53bdcaf596aedd8025d360ad2bde8.jpg

fender_5.thumb.jpg.7af75cc5d0d4696c3a4a59a69b1e1973.jpg

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου