Προς το περιεχόμενο

σετάρισμα rickenbacker 4001


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

είχα διαβάσει ότι τα 4001 πριν από το 80 νομίζω είχαν κάποιες διαφορές για σετάρισμα σε σχέση με άλλα μπάσα.

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου πει αν ένα rickenbacker 4001 ''78 έχει κάποια ιδιαιτερότητα για σετάρισμα,

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Απ' οσο ξέρω σε κάποια φάση (δεκαετία 70 αν δεν κάνω λάθος) η ρικ για να κανει τα μπάσσα της πιο ευκολόπαικτα αρχισε να κατασκευάζει το λαιμο πιο λεπτό με αποτέλεσμα να μειωθεί η ακαμψία του και να χρειάζονται πιο συχνά σετάρισμα τα truss rods.

 

Σε αυτήν την περίοδο παρουσιάστικαν αρκετά περιστατικά οπου κάποιος που δεν ήξερε πως να σετάρει σωστά τα 2 truss rods γύρναγε περισσότερο το ένα από το άλλο με αποτέλεσμα να δημιουργούνται διαφορετικές τάσεις στην μια πλευρά του λαιμού σε σχέση με την άλλη, με τελικό αποτέλεσμα να ξεκολλάει η ταστιέρα από το λαιμό...  :o

Ε.. και καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό σε neck through χειροποίητο όργανο με τέτοια τιμή...

Για την ιστορία δεν θεωρείται ιδιαίτερα καλή εποχή αυτή για την Rickenbacker. Μετά από κάποια χρόνια ξαναγύρισαν στους πιο χοντρούς λαιμούς και το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε σε  μεγάλο βαθμό.

 

Οπότε θα σε συμβούλευα να μην δοκιμάσεις τίποτα μόνος σου και να το πας σε κάποιον τεχνικό που γνωρίζει από ρικ, προσωπικά δεν είμαι από Αθήνα και δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιον αλλά όλο και κάποιος θα βρεθεί από το φορουμ να γνωρίζει. Καλή τύχη!

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου