Προς το περιεχόμενο

Ανδρικός και γυναικείος τόνος.Βοήθεια...


panosdk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει αν διορθώνουμε το "πανάκια" τότε θα πρέπει να κάνουμε το ίδιο και για τα αναρίθμητα άλλα απείρως "χειρότερα" ορθογραφικά σφάλματα, οπότε δεν θα κάνουμε και τίποτε άλλο...

 

Στο θέμα, και ΜΟΝΟ για γυναίκα ή ΜΟΝΟ για άνδρα να γράφεις, πάλι θα χρειαστείς ανέβασμα/κατέβασμα, π.χ. πόσοι άνδρες μπορούν να τραγουδήσουν Geddy Lee, και πόσες γυναίκες Αρβανιτάκη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχει πάντα και η λύση το τραγούδι σου να το παίξει στο πιάνο ο Μίμης Πλέσσας. Απλά του λες σε τι τόνο το θες και ... το παίζει (αυτό -  ειδικά στο πιάνο - πρέπει να θέλει ΠΟΛΥ κουράγιο για να το κατακτήσεις ως ικανότητα... ).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο θέμα, και ΜΟΝΟ για γυναίκα ή ΜΟΝΟ για άνδρα να γράφεις, πάλι θα χρειαστείς ανέβασμα/κατέβασμα, π.χ. πόσοι άνδρες μπορούν να τραγουδήσουν Geddy Lee, και πόσες γυναίκες Αρβανιτάκη....

 

Γιατί μήπως η Αρβανιτάκη μπορεί να τραγουδήσει Αρβανιτάκη;

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι πως ο Geddy Lee δεν μπορεί πλέον να τραγουδήσει παλιόν Geddy Lee  (αν και προβληματίζεται πολύ λιγότερο από κάποιον κύριο Robert Plant)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ. Δεν ξέρουμε τι τραγούδια γράφει ο φίλος μας.

 

Αυτο που ξερουμε ειναι οτι γραφει ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ...δηλ. μουσικα κομματια στα οποια το lead οργανο ειναι η ΦΩΝΗ.

 

Οποτε μια και ειναι το lead οργανο ΟΦΕΙΛΕΙ ολο το κομματι να προσαρμοστει σε αυτη.

 

Sorry my friend that's the way it is... ;)

 

Αλλοιως θα πρεπει να ψαχνει τραγουδιστες που να..."ταιριαζουν" στα κομματια του....κατι που δεν παιζει στην αγορα...

 

Φαντασου δηλ. να γραψει ενα τραγουδι ,να το ακουσει η ARETHA FRANKLIN και να του πει "ταλενταρα μου το τραγουδι σου μαμει και θελω να το πω αλλα οχι απο ΜΙ αλλα απο ΛΑ" και να της πει "τι λες ΚΕΡΑ μου....μονο απο ΜΙ παει το ασΘμα".. ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασου δηλ. να γραψει ενα τραγουδι ,να το ακουσει η ARETHA FRANKLIN και να του πει "ταλενταρα μου το τραγουδι σου μαμει και θελω να το πω αλλα οχι απο ΜΙ αλλα απο ΛΑ" και να της πει "τι λες ΚΕΡΑ μου....μονο απο ΜΙ παει το ασΘμα".. ;D 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να πώ οτι είστε και μαμω τα παιδιά εδώ μέσα. Χάνω πολλά που άργησα να γραφτώ.

 

Το θέμα το έβαλα γιατί μου την ψιλοείπε μια τραγουδίστρια χθές όταν τις έδωσα ένα τραγούδι. Τις λέω είναι απο ντο αλλά δεν ξέρω αν είναι ο τόνος σου. Και μου λεει σιγά αλλαξέ τον. Τις είπα οτι δεν αλλάζει έυκολα γιατί τα έγχορδα είναι γραμμένα με audio εγγραφή και γελούσε γιατί όπως λέει "πρωτη φορά συναντάω συνθέτη να μην μπορει να γυρίσει τόνο ευκολα." Εκτός οτι μου κανε την ζωή μου πιο εύκολη (γιατί είναι σημαντικό η έπαρση που έχει κάθε λακαμάς "καλλιτέχνης" να φαίνεται απο την αρχή) και τελικά δεν θα της δώσω τίποτα, είπα να ρωτήσω μήπως οντως υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να γυρνάω τόνο.

 

Η όλη φάση γίνεται γιατί το κομμάτι θα το γράψω και θα το ενορχηστρώσω εγω. Είναι για το youtube μόνο και έτσι δεν παίζει ενορχηστρωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να πώ οτι είστε και μαμω τα παιδιά εδώ μέσα. Χάνω πολλά που άργησα να γραφτώ.

 

Το θέμα το έβαλα γιατί μου την ψιλοείπε μια τραγουδίστρια χθές όταν τις έδωσα ένα τραγούδι. Τις λέω είναι απο ντο αλλά δεν ξέρω αν είναι ο τόνος σου. Και μου λεει σιγά αλλαξέ τον. Τις είπα οτι δεν αλλάζει έυκολα γιατί τα έγχορδα είναι γραμμένα με audio εγγραφή και γελούσε γιατί όπως λέει "πρωτη φορά συναντάω συνθέτη να μην μπορει να γυρίσει τόνο ευκολα." Εκτός οτι μου κανε την ζωή μου πιο εύκολη (γιατί είναι σημαντικό η έπαρση που έχει κάθε λακαμάς "καλλιτέχνης" να φαίνεται απο την αρχή) και τελικά δεν θα της δώσω τίποτα, είπα να ρωτήσω μήπως οντως υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να γυρνάω τόνο.

 

Η όλη φάση γίνεται γιατί το κομμάτι θα το γράψω και θα το ενορχηστρώσω εγω. Είναι για το youtube μόνο και έτσι δεν παίζει ενορχηστρωτής.

 

Πάντως αν γράφεις με πρόγραμμα σε υπολογιστή τα τραγούδια σου η αλλαγή τόνου είναι νομίζω εφικτή.

 

Αυτο που ξερουμε ειναι οτι γραφει ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ...δηλ. μουσικα κομματια στα οποια το lead οργανο ειναι η ΦΩΝΗ.

 

Οποτε μια και ειναι το lead οργανο ΟΦΕΙΛΕΙ ολο το κομματι να προσαρμοστει σε αυτη.

 

Sorry my friend that's the way it is... ;)

 

Αλλοιως θα πρεπει να ψαχνει τραγουδιστες που να..."ταιριαζουν" στα κομματια του....κατι που δεν παιζει στην αγορα...

 

Φαντασου δηλ. να γραψει ενα τραγουδι ,να το ακουσει η ARETHA FRANKLIN και να του πει "ταλενταρα μου το τραγουδι σου μαμει και θελω να το πω αλλα οχι απο ΜΙ αλλα απο ΛΑ" και να της πει "τι λες ΚΕΡΑ μου....μονο απο ΜΙ παει το ασΘμα".. ;D 

 

Σιγά μην έχει πρόβλημα η Αρίθα να το πει σε ντο, σε λα και κάτι, σε λα παρά. Αν όμως το γουστάρει σε μι σε μι. Ό,τι θέλει η κυρία.

 

Το σίγουρο είναι πως ο Geddy Lee δεν μπορεί πλέον να τραγουδήσει παλιόν Geddy Lee  (αν και προβληματίζεται πολύ λιγότερο από κάποιον κύριο Robert Plant)

 

 

 

Το πιο σίγουρο ακόμα είναι ότι κάποιος κυρ Μπομπ Ντύλαν δεν μπορεί να τραγουδήσει όχι μόνο τα παλιά του αλλά ούτε και τα καινούργια. Για να μη μιλήσουμε για άλλα ιερά τέρατα (R.S.) και χαλάσουμε τις καρδιές μας.

 

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείτε οτι γράφω με πρόγραμμα. Απλά τα audio tracks δεν σηκώνουν μεγάλη αλλαγή σε τόνο. Χάνουν ποιότητα και γενικά βγαίνει άσχημο αποτέλεσμα. Εχώ δοκιμάσει και απο το πρόγραμμα και με διάφορα vst που αλλάζουν τονικότητα. Καμία σχέση. Αν εννοείς για midi ναι γινεται πανεύκολα χωρίς διαφορά στην ποιότητα. Συνήθως γράφω κάτι πρόχειρο σε midi και όταν βρώ που παίζει η φωνή του άλλου, τότε προσθέτω τα audio tracks. Δεν μπορώ να τα αποφύγω. Τουλάχιστον ένα μπάσο κανονικό θα το γράψω στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να αλλάξει αλλά θα χάσει πολύ πιστεύω στην ποιότητα. Υπάρχει πάντα και η λύση να το ξαναηχογραφήσεις. Γενικά, αν γράφεις κομμάτια για άλλους, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να το κάνεις αυτό. Εκτός και αν ξέρεις από πριν για ποιον το γράφεις, οπότε το γράφεις εξ αρχής στα μέτρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου