Προς το περιεχόμενο

blind test ενισχυτή με πυκνωτικό μικρόφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούγοντας το κλιπάλι σκέφτηκα "πολύ αδιάφορος ήχος, δύσκολο να είναι λάμπα, κι αν ναι, είναι κακή λάμπα". Φυσικά, θα είχε περισσότερη αξία το πόστ μου αν γινόταν πριν την αποκάλυψη του εξοπλισμου, I know.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωω ρε φίλε αναμνήσεις που ξήπνησες..χαχα

Εγώ είχα το Zoom 707, το οποίο στις αρχές με είχε ενθουσιάσει και μετά κατάλαβα τι τζιτζίκι ήχο έβγαζε..

 

Βέβαια για να είμαι και δίκαιος, τότε το έβγαζα σε ένα Fender Frontman 15watt solid state που ότι και να του έβαζες πάνω τον ίδιο ήχο έβγαζε..μιας και τον έχω ακόμα έβαλα την HD400 πάνω και πάλι τζιτζίκι έβγαλε, οπότε θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι ήχο θα βγάλει το Zoom σε ένα καλό ενισχυτή..

Με έβαλες σε σκέψεις τώρα.  χαχα

 

;D

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 συνηθισμένα λάθη που γίνονται με αυτά τα πολυεφέ/προενισχύσεις, λάθη που έκανα κι εγώ στην αρχή, είναι ότι στη σύνδεση με τον ενισχυτή οι περισσότεροι δεν απενεργοποιούν τις προσομειώσεις καμπινών και ότι συνήθως το συνδέουν στο input του ενισχυτή, αντί του return στο effects loop, με αποτέλεσμα ο ήχος να γίνεται μουντός από τις ενεργοποιημένες προσομειώσεις καμπινών και τζιτζικέ επειδή με τη σύνδεση στο input πέφτει η προενίσχυση (το πολυεφέ δηλαδή) πάνω στην προενίσχυση του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 συνηθισμένα λάθη που γίνονται με αυτά τα πολυεφέ/προενισχύσεις, λάθη που έκανα κι εγώ στην αρχή, είναι ότι στη σύνδεση με τον ενισχυτή οι περισσότεροι δεν απενεργοποιούν τις προσομειώσεις καμπινών και ότι συνήθως το συνδέουν στο input του ενισχυτή, αντί του return στο effects loop, με αποτέλεσμα ο ήχος να γίνεται μουντός από τις ενεργοποιημένες προσομειώσεις καμπινών και τζιτζικέ επειδή με τη σύνδεση στο input πέφτει η προενίσχυση (το πολυεφέ δηλαδή) πάνω στην προενίσχυση του ενισχυτή.

 

Σωστός.

Βέβαια το συγκεκριμένο ενισχυτάκι όχι effects loop, ούτε reverb δεν είχε.. ;D

 

Πάντως έχεις δίκιο, από τότε που (διάβασα το manual  ;D και ) βρήκα εναλλακτικούς τρόπους σύνδεσης πεταλιέρας σε ενισχυτή βγάζω πολυ καλύτερο ήχο..

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακόμα το 505 και δουλεύει χα χαχα. Μια χαρά ήχο έβγαζε για τα λεφτά του για ενασχόληση στο σπίτι.. Απλά δεν ήθελε υπερβολές....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου