Προς το περιεχόμενο

Μπράτσο με 25" κλίμακα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κύριοι!!!

 

Θα ήθελα τις γνώσεις σας πάνω σε κάτι που με απασχολεί.

 

Έχω ένα μπράτσο custom με 25'' κλίμακα οπως και εχω ενα σώμα απο μία charvel fusion με 24.75'' κλίμακα (Gibson style) ¨Οπως και το σώμα απο μια Jackson με 25.5'' κλιμακα.

 

Η ερώτηση ειναι η εξής: Με πιο σώμα μπορει να δουλέψει πιο σωστα το μπράτσο αυτό και άν μπορεί να δουλέψει.

 

να σημειώσω οτι θα δουλέψει με floyd rose και σιγουρα κουρδισμένη απο D tuning και πιο κάτω μέχρι B.

 

Αυτά μέχρι να κατασκευάσω ενα σώμα με την σωστή κλίμακα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν η ταστιέρα ΔΕΝ είναι overhanged πάνω στο μπράτσο (δηλ. αν η ταστιέρα και το μπράτσο έχουν το ίδιο μήκος) μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε κλίμακα μπράτσου, ακόμα και baritone. Αρκεί να ταιριάζει στο neck pocket βέβαια.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταστιέρα και το μπράτσο έχουν το ίδιο μήκος και το Neck pocket ειναι ακριβώς.(Είναι ακριβώς για την charvel)

 

Το πρόβλημα μου ειναι αν το intonation- αρμονικες θα ειναι σωστό.

 

Αυτό επειδή σίγουρα τα saddles του floyd θα μετακινηθούν και τα κουρδισματα που αναφέρω μήπως στην 24.75 θα πανε πολυ πισω και δεν θα έχει χώρο η φωλιά του floyd;

 

Η στην 25.5 γινει κάτι παρόμοιο;

 

Το μπράτσο δέν το έχω δέσει ακόμα για να μήν γίνει αδίκα η εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπέρα Jenius Loci. Ευχαριστώ για την απάντηση ,που μου έχεις δώσει εδώ και καιρό ,όμως εάν ειναι δυνατόν μπορεις να με κατατοπίσεις και στην επόμενη ερωτησή μου;

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα Jenius Loci. Ευχαριστώ για την απάντηση ,που μου έχεις δώσει εδώ και καιρό ,όμως εάν ειναι δυνατόν μπορεις να με κατατοπίσεις και στην επόμενη ερωτησή μου;

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

 

Νομίζω ότι αν έχεις πρόβλημα με κάτι, θα είναι με τα περιθώρια ρύθμισης του Floyd. Πάντα για τα πολύ χαμηλά κουρδίσματα που θέλεις. Οι κλίμακες δεν έχουν τόση μεγάλη διαφορά (λίγο πάνω από 1 εκ. στη χειρότερη).

 

Το κούρδισμα σε Β, παρεμπιπτόντως, είναι κούρδισμα βαρίτονης. Όλες οι βαρίτονες που ξέρω έχουν 28" κλίμακα ή περισσότερο... Καταλαβαίνεις λοιπόν πως όσο ανεβαίνεις στην ταστιέρα, θα έχεις και μεγαλύτερο πρόβλημα στο intonation.

 

Από τα μπράτσα που είχαν αυτά τα σώματα, είχε κάποιο overhang? Αν ναι, μ'αυτό το σώμα μπορείς να "κερδίσεις" κάτι σε συνολικό μήκος χορδής, χρησιμοποιώντας το μπράτσο που έχεις.

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to Μπράτσο με 25" κλίμακα.
  • πριν Yannis Methenitis κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου