Προς το περιεχόμενο

Πετάλι για ήχο Hendrix - Gilmour


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,

 

Αναζητώ κατάλληλο πετάλι (ή πετάλια) για ήχο Hendrix - Gilmour. Θα ήθελα τη βοήθειά σας επ' αυτού.

 

 

- Εξοπλισμός: Gibson Les Paul (με P-90's), Laney (λάμπα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.Ειδα επισης το red muck και το starlight (crazy tube circuits) και το muff με το διακοπτακι απο electroharmonix.

 

Moυ αρεσει αυτος ο γεματος fuzz ηχος του hendrix αλλα με γοητευει και η λυρικη χροια του Gilmour

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να προσομοιώσεις τον ήχο του gilmor σε επίπεδο να παιξεις καμια διασκευούλα αξιοπρεπώς με τη μπάντα σου και να γουστάρεις θες τα εξής.

 

Ενα λαμπάτο ενισχυτή με κρυστάλινα καθαρά (προυπόθεση για όλα)

μια στρατοκαστερ με μονούς αλνικο κατα προτίμηση και όχι κεραμικούς

ένα οποιδήποτε ποιοτικό overdrive (εγώ χρησιμοποιώ το dist x με χαμηλά το gain στο 1/4)

βασικό ΈΝΑ PHASE 90

ένα αναλογικό ποιτικό ντιλέυ

 

και έχεις το 90% των ήχων του

 

στα γεράματα χρησιμοποιούσε και πολυ whammy

 

αλλά βασικά θέλεις ΔΑΧΤΥΛΑ και FEELING που οι περισσότεροι απο εμάς δεν διαθετουμε

ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα... :P

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να προσομοιώσεις τον ήχο του gilmor σε επίπεδο να παιξεις καμια διασκευούλα αξιοπρεπώς με τη μπάντα σου και να γουστάρεις θες τα εξής.

 

Ενα λαμπάτο ενισχυτή με κρυστάλινα καθαρά (προυπόθεση για όλα)

μια στρατοκαστερ με μονούς αλνικο κατα προτίμηση και όχι κεραμικούς

ένα οποιδήποτε ποιοτικό overdrive (εγώ χρησιμοποιώ το dist x με χαμηλά το gain στο 1/4)

βασικό ΈΝΑ PHASE 90

ένα αναλογικό ποιτικό ντιλέυ

 

και έχεις το 90% των ήχων του

 

στα γεράματα χρησιμοποιούσε και πολυ whammy

 

αλλά βασικά θέλεις ΔΑΧΤΥΛΑ και FEELING που οι περισσότεροι απο εμάς δεν διαθετουμε

ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα... :P

Συμφωνω οτι πρεπει να εχεις ψυχη και ποιοτητα παιξιματος, ο εξοπλισμος δεν εχει τοση σημασια. Εχω δει tribute Floyd band που ο κιθαριστας επαιζε με Les Paul με διπλους και ο ηχος του ηταν πολυ κοντα. Αν ξερεις να ρυθμισεις τον ενισχυτη σου μπορεις να προσομοιωσεις τα παντα. Σε DVD που εχω οταν ο Gilmour παιζει με Gretch μικρη διαφορα εχει ο ηχος του απο τη strato.

 

...Moυ αρεσει αυτος ο γεματος fuzz ηχος του hendrix αλλα με γοητευει και η λυρικη χροια του Gilmour

Διαφορετικοι ηχοι... Ο Ηendrix κυριως εβαζε το fuzz σε πουσαρισμενο Marshall, ο Gimour σε καθαρο Hiwatt. Eννοειται οτι και οι δυο εχουν παιξει και ηχογραφησει και με αλλους ενισχυτες αλλα αναφερω για τι εγιναν γνωστοι.

Το Fuzz Phrase που προταθηκε το θεωρω ιδανικο για Hendrix ηχο, αν το αντεχεις οικονομικα το συνιστω αλλα σημαντικο ειναι ν' αναφερθει οτι τα fuzz ειναι τα πιο ιδιοτροπα πεταλια (ιδιαιτερα τα germanium fuzz) και σε καθε συνδυασμο ενισχυτη/μεγαφωνων θα ακουστει διαφορετικα.

 

Ενα πιο all around fuzz εναι το Wampler Velvet Fuzz, αξιζει να το τσεκαρεις γιατι μπορει να προσομοιωσει fuzz face & big muff. To συγκεκριμενο clip εχει στην αρχη και τελος Hendrix, στη μεση Gilmour.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Χρίστος Ανέστη συμφορουμίτες.

 

Τις τελευταίες ημέρες ασχολήθηκα με το θέμα ποιο πετάλι να αγοράσω. Ψάχτηκα για το wampler. Δυστυχώς ο Έλληνας αντιπρόσωπος μου είπε μετά απο 3 μήνες θα παραλάβει και δεν είναι σίγουρος για το αν θα του στείλουν το velvet fuzz (συν ότι κάποια πετάλια που θα παραλάβει έχουν ήδη δεσμευθεί).

 

Ψάχτηκα μέσω μεγαλοκαταστημάτων της Γερμανίας....250 ευρω με τα μεταφορικά και τα έξοδα τραπέζης, αφού κόψανε την αντικαταβολή. «Αλμυρή» τιμή. Έτσι μου φάνηκε. Είδα και μέσω ebay.

 

Σκέφτομαι να επιλέξω ανάμεσα στο Red Muck και στο Fuzz Phrase. Γνωρίζω ότι έχουν διαφορετική φιλοσοφία ως πετάλια.

 

Θα ήθελα να μου πούνε κιθαρίστες που χρησιμοποιούνε αυτά τα συγκεκριμένα πετάλια πόσο πραγματικά ευχαριστημένοι είναι από το καθένα (ηχητικά, σε συνεργασία με τα άλλα τους πετάλια, θορυβος κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολλοι που μπορουν να σου φτιαξουν ενα κλωνο! Επειδη και εγω το θελω το συγκεκριμενο, το βλεπω να πηγαινω προς τα εκει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gilmourish(dot)com

Θα βρεις λεπτομερέστατα άρθρα, καθώς ο αντμιν τον έχει "λιώσει" το θεό Gilmour.

Επίσης, το Velvet Fuzz που σου είπαν παραπάνω είναι απ'τα ΠΟΛΥ δυνατά πενταλάκια!

Και για Gilmour καλό θα ήταν να προσδιορίσεις την εποχή που έχεις στο μυαλό σου (ποιο album ας πούμε...), αν και στο σάιτ θα τα βρεις όλα αναλυτικότατα (και το τονίζω  ;D )

Καλά παιξίματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου