Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να φτιαξω ενα μαντολίνο αντίγραφο του gibson F style. Μονο που δεν θελω να το κανω ακουστικο, αλλα ηλεκτρικο (semi hollow). Θα ηθελα να μου προτεινετε μαγνητες που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω για να εχω τον ηχο του μαντολινου (led zeppelin,the battle of evermore) . Επισης μερικα εχουν 29 ταστα, πραγμα που αν το ακολουθησω θα χασω τον neck μαγνητη. Περιμενω αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχει pickups για madolin ρίξε μια ματιά (το ξέρω ότι  δεν ζητάς κάτι τέτοιο, αλλά δες)

 

http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Pickups:_Mandolin.html

 

εδώ διάφορα βιβλία για την κατασκευή...για να πάρεις μια ιδέα άμα θες

 

http://www.stewmac.com/shop/Books,_plans/Building_and_repair:_Mandolin.html

 

Και εδώ έχει πολλές κατηγορίες Bodies, necks, wood και γενικά τα πάντα που θα χρειαστείς για την κατασκευή / kits / neck / tone bars και πολλά άλλα.

 

http://www.stewmac.com/shop/Bodies,_necks,_wood.html

 

 

 

...Με λίγα λόγια αυτό το site βάλτο στα αγαπημένα, έχει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχει pickups για madolin ρίξε μια ματιά (το ξέρω ότι  δεν ζητάς κάτι τέτοιο, αλλά δες)

 

Να πω κι εγω την εμπειρία μου . Εχω ένα banjo και είχα μεγάλα προβλήματα με το feed back . Ειχα δοκιμάσει αρκετούς μαγνήτες και πάντα όταν έπαιζα με άλλα ηλεκτρικά όργανα είχα πρόβλημα. ΜΕτα από διάφορες αποτυχημένες προσπάθειες έβαλα την κάψα Schatten

για banjo και ως δια μαγείας παίζω σε οποιαδήποτε μικροφωνική με ή άνευ DI χωρίς κανένα πρόβλημα feed back και με ήχο ,τον φυσικό ήχο του οργάνου. Για μένα η Schatten είναι μονόδρομος για ακουστικά παραδοσιακά όργανα.

 

 

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Με λίγα λόγια αυτό το site βάλτο στα αγαπημένα, έχει τα πάντα.

 

Αν κρίνω από τα εργαλεία του E.G. ....μάλλον το έχει παραπάνω απο αγαπημένο το συγκεκριμένο site  ;)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από τα εργαλεία του E.G. ....μάλλον το έχει παραπάνω απο αγαπημένο το συγκεκριμένο site  ;)

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι απίθανο να μην το ξέρει και μάλιστα την ώρα που το έγραφα το σκεφτόμουν.... αλλά είπα μπας και δεν  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις στο site της stewmac θα δεις με μικρα γραμματα sponsored by elias  :D. τους εχω σκασει αρκετο χρημα, αλλωστε εχουν μεγαλη γκαμα εργαλειων. οσο για τους μαγνητες, το μαντολινο θα ειναι semi hollow, κατι σαν es335. λεω να βαλω μονους, αλλα ποιους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις στο site της stewmac θα δεις με μικρα γραμματα sponsored by elias  :D. τους εχω σκασει αρκετο χρημα, αλλωστε εχουν μεγαλη γκαμα εργαλειων. οσο για τους μαγνητες, το μαντολινο θα ειναι semi hollow, κατι σαν es335. λεω να βαλω μονους, αλλα ποιους?

 

Λατρεμένο "καθαρό" ήχο έχουν οι EMG ...τους έχω δει σε πολλά μπουζούκια

 

Δες και άκου εδώ.

... χωρίς να είμαι 100% σίγουρος κάπου ειχα διαβάσει οτι είναι EMG

Αλλά όπως και να έχει οι EMG φημίζονται για τα καθαρά τους!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου