Προς το περιεχόμενο

Aluminium Vs steel tailpiece


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα, όμως υπάρχει Έλληνας κατασκευαστής στη Θεσ/νική που φτιάχνει after-market hardware και παραθέτει συγκριτικά ακουστικά δείγματα των τριών υλικών.

 

Αν δεν το ξέρει κάποιος, θα επανέλθω μόλις μου περάσει το αλτσχάιμερ.

 

Νάτος! g.m.i. λέγεται και εδω έχει και πολύ διαφωτιστικά ηχητικά δείγματα.

 

http://www.gmi-luthier.com/?page_id=58

 

Προσωπικά προτιμώ αλουμίνιο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μόλις βρεθηκε στα χερια μου μια tailpiece gotoh αλουμινιου και την εβαλα δοκιμαστικα στην Epiphone Dot...

 

πρώτη εντύπωση ...μου φαινεται πως κανει τον ήχο λιιγο πιο ανοιχτό πιο bright πιο acoustic...χωρίς αυτο να σημαινει πως το προτιμω.

Εννοειται την δοκιμη την κανω με τις ιδιες χορδες

 

θα το κρατησω ετσι μια μερα και θα ξαναβαλω μετα την δικη του να δω πως θα μου φανει

 

Πάντως ρε παιδιά ζυγισα και τις δυο tailpiece..την μαμά και την gotoh... και ειναι και οι δυο περιπου 78 γραμμαρια  .  Μπορει η δικη της να μην ειναι αλουμινιου και να ειναι τοσο ελαφρυα ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παλια μου πρεπει να ηταν zink και ηταν σιγουρα πολυ βαρυτερη.παντος ξανα λεω οτι δεν ηταν στα αυτια μου  διακριτη η διαφορα.σε αντιθεση με την αλλαγη γεφυρας

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στη γέφυρα εχουμε επιλογές σε υλικο και ήχο ???

Αν δεν σου ειναι δυσκολο γραψε μια περιγραφη

 

εκανα μόλις το εξής...

 

εγραψα στο looper ενα θεμα με ακορντα και ενα με lead με την γεφυρα αλουμινίου.

Αμέσως μετα αλλαξα γεφυρα και εγραψα  στην ίδια  λοοπα (ειχα αφησει δυο μετρα κενο :) )

τα ίδια θεματα με την μαμά γεφυρα που εχει η Dot...

 

 

στενοχωρηθηκα αφου τελικά μου αρεσει πολυ περισσοτερο ο ήχος με την Gotoh αλουμινιου.

 

Σκεφτομαι να πάρω αυτη

 

http://www.stewmac.com/Hardware_and_Parts/All_Hardware_and_Parts_by_Instrument/Electric_Guitar/Bridges_and_Tailpieces/Non-trem_Tailpiecess/Gotoh_Aluminum_Stop_Tailpiece.html#details

 

έχει δύο επιλογές.  Ξερει κανείς ποια η διαφορά τους ?

 

Height-adjustable U.S. (5/16-24) or metric (M8 x 1.25) threaded mounting studs and knurled bushings are included. 3-1/4" post spacing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κατι πολυ σημαντικο.παρε την πρωτη us που λεει.και οι 2 καθονται απλα το υψος της καμπυλης τους αλλαζει.δλδ αυτη που ερχετε πιο ψιλη ας πουμε οτι εχει ενα κλικ μικροτερη γωνια με τη γεφυρα και κανει πιο ευκολο το παιξιμο.αλλα αφου ειναι και οι 2 ρυθμιζομενες με βιδες στο υψος ειναι μαλλον ασυμαντη διαφορα

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok !!!

 

Μήπως γνωριζεις αν οι φωλιές που βιδώνουν οι βίδες που ρυθμιζουν το υψος                    (Locking Studs ),  αν ειναι stadard το μεγεθος τους ή θα χρειαστεί να ανοιγω τρυπες στο σώμα της κιθαρας μου  ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά ζυγισα και τις δυο tailpiece..την μαμά και την gotoh... και ειναι και οι δυο περιπου 78 γραμμαρια  .  Μπορει η δικη της να μην ειναι αλουμινιου και να ειναι τοσο ελαφρυα ?

 

...γιατί το μανίσιο TP είναι κούφιο!

Τουλάχιστον στη δικιά μου Epi Dot limited περιπου του 2000-2001 με χρυσό hardware.

To διαπίστωσα όταν κάποια φάση το υπέβαλα σε διαδικασία "παλαίωσης", και όταν το οξύ έκανε τη δουλειά του "σφύριζαν" οι κοιλότητες...

 

Το δικό μου παρόλα αυτά είναι λίγο βαρύτερο απο το αλουμινένιο (gotoh απο StewMac).

 

 

έχει δύο επιλογές.  Ξερει κανείς ποια η διαφορά τους ?

 

Height-adjustable U.S. (5/16-24) or metric (M8 x 1.25) threaded mounting studs and knurled bushings are included. 3-1/4" post spacing.

 

Η διαφορά είναι στα mounting studs δηλαδή στις χοντρές "βίδες" που συγκρατούν το TP στο σώμα. Για μη-US made κιθάρες θέλει το metric, γιατί το σπείρωμα των studs δεν θα βιδώνει στις υποδοχές (knurled bushings) που έχει ήδη το σώμα. Απο την άλλη, αν θυμάμαι καλα οι υποδοχές που είχε το σετάκι (gotoh) δεν ταίριαζαν στο σώμα. Ήταν νομίζω ψηλότερες και προεξείχαν απο την τρύπα.

 

Ψαξ' τα αυτά πρίν παραγγείλεις.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή λες Α) να παρω metric

B) να ψάξω να παραγγείλω και studs Κοντιτερα απο αυτα που φοράει.

φφφφφφφφφφ

 

δεν έχω λυσει ποτε αυτα που φοραει τωρα, για να τα μετρησω

ισως με ψαξιμο στο νετ να βρω σωστες διαστασεις !!

 

 

αν αλλαξω μονο το tailpiece χρησημοποιοντας τα ιδια studs και βίδες ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου