Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια στην Επιλογη Λαμπατου Ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις πάθει πλακα όπως λες με τον Fender hot rod deluxe τότε κοιτα τον Traynor YCV40, καθαρά του fender και βρώμικα Marshall -Vox, δυστυχώς για σένα όμως γιατί, πριν λιγο καιρό υπηρχε στις αγγελίες ενας στη Θεσ/κη σε πολύ καλή τιμη, αλλά τον πήρα εγώ απο Αθηνα... Χαχα. Δίνουν έναν στις αγγελίες νομίζω αλλά Αθηνα. Καναδέζικος πολύ καλη κατασκευή. Ψαξου στο net να μάθεις γι αυτούς.

 

2η επιλογή θα σου πρότεινα, αλλά και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται, υπάρχει ολοκαίνουργιος  o Meteoro Reactor Drive MV 500 (κατα 90% είναι αυτό το μοντέλο αν θυμάμαι καλα) Βραζιλιάνικος στα 50W στο http://www.musicoffice.gr/ κάπου στα 400 ευρώ. Η ιστοσελίδα δεν δουλεύει αλλά πάρε τηλ. Πριν λιγες εβδομάδες ήμουν εκεί και τον άκουσα πολύ καλός.

Traynor_YCV40__1.jpg.49cb32870c9d99e342b965fbc89c2083.jpg

meteoro_Reactor_Drive_MV_500.jpg.d6577745662a7e1b322a03469fbac75f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπερα και απο μενα

Θα συμφωνησω στο waterfall του Jam,το οποιο και εχω,ειναι αφανταστα ευελικτο πεταλι και οχι μονο chorus...ειναι και vibrato.

Εχει εναν διακοπτη που το γυριζεις...εγω το πηρα απο τις εκαστοτε αγγελιες του forum περυσι τον Μαρτιο στα 130€

και "ας πουμε" σαν δευτερο chorus εχω του Zakk Wylde,πολυ ιδιαιτερο θα ελεγα,αρκετα κομπρεσαρισμενο σε σχεση με τα κοινα,αλλα οταν το "μπερδεψεις" με βρωμικους ηχους,απογειωνεται!!

 

Οσον αφορα τον ενισχυτη,εγω θα προτεινα Marshall,παντα προσωπικη αποψη...

αν και οι ηχοι που αναζητας οπως αναφερεις,να θυμασαι οτι δεν παιζει και τοσο σημαντικο ρολο ο ενισχυτης και ο εξοπλισμος,αλλα ο χρονος που θα διαθεσεις να ρυθμισεις ενισχυτη/πεταλια για να πετυχεις το επιθυμητο αποτελεσμα...

Παλιοτερα πιστευα και εγω τα ιδια,οτι αν παρω τον ενισχυτη του "ταδε" καλλιτεχνη και την κιθαρα του θα εχω τον ιδιο ηχο...ΨΕΜΜΑΤΑ..Ειναι ολα θεμα marketing..ψαξου λιγο με τις ρυθμισεις και θα το δεις..

 

Συγνωμη αν κουρασα,

παντα καλοπροαιρετα... :) :)

 

Ευχαριστω πολυ,δεν κουραζεις καθολου ισα ισα το αντιθετο!Σιγουρα απο την εμπειρια που εχω μεχρι τωρα εχω καταλαβει οτι δεν υπαρχει plug'n'play ηχος,θελει ψαξιμο!!Οντως οι Marshall ειναι πολυ κοντα σε αυτο που θελω και αν βρω μια καλη ευκαιρια σε κατι μεταχειρισμενο (jcm 2000,jvm205) ισως το χτυπησω!

 

Αν έχεις πάθει πλακα όπως λες με τον Fender hot rod deluxe τότε κοιτα τον Traynor YCV40, καθαρά του fender και βρώμικα Marshall -Vox, δυστυχώς για σένα όμως γιατί, πριν λιγο καιρό υπηρχε στις αγγελίες ενας στη Θεσ/κη σε πολύ καλή τιμη, αλλά τον πήρα εγώ απο Αθηνα... Χαχα. Δίνουν έναν στις αγγελίες νομίζω αλλά Αθηνα. Καναδέζικος πολύ καλη κατασκευή. Ψαξου στο net να μάθεις γι αυτούς.

 

2η επιλογή θα σου πρότεινα, αλλά και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται, υπάρχει ολοκαίνουργιος  o Meteoro Reactor Drive MV 500 (κατα 90% είναι αυτό το μοντέλο αν θυμάμαι καλα) Βραζιλιάνικος στα 50W στο http://www.musicoffice.gr/ κάπου στα 400 ευρώ. Η ιστοσελίδα δεν δουλεύει αλλά πάρε τηλ. Πριν λιγες εβδομάδες ήμουν εκεί και τον άκουσα πολύ καλός.

 

Πρωτη φορα τους ακουω τους εν λογω ενισχυτες!Θα τους τσεκαρω στο νετ!!Ευχαριστω πολυ!!

 

Στους bugera ειμαι πολυ επιφυλακτικος ως προς την αξιοπιστια τους.Δεν θελω να αγορασω κατι και να ξενερωσω..Ο 333xl νομιζω ειναι η "κοπια" του peavey 6505+..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούς ΤΙΠΟΤΑ περί αξιοπιστίας...

Τους είχα σχεδόν ΟΛΟΥΣ τους BUGERA ...1960 infinium,6260,333XL και κανενας δεν μου δημιουργησε προβλημα...

Απλά οι άλλοι όταν χαλάνε δεν το λέει ΚΑΝΕΝΑΣ... Με πιάνεις??  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι διαβαζω τα καινουρια μοντελα δεν εχουν θεματα αξιοπιστιας.Βλεπω τον 333xl-infinium αρκετα ενδιαφερουσα προταση.Ξερει κανεις μηπως που θα μπορουσα να τους ακουσω θεσσαλονικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούς ΤΙΠΟΤΑ περί αξιοπιστίας...

Τους είχα σχεδόν ΟΛΟΥΣ τους BUGERA ...1960 infinium,6260,333XL και κανενας δεν μου δημιουργησε προβλημα...

 

Δεν ισχυρίζομαι πως οι Bugera έιναι ή δεν είναι αξιόπιστοι, αλλα ΄το να λες πως, αφού ΕΣΕΝΑ δεν σου έβγαλαν πρόβλημα, τότε αυτομάτως ΕΙΝΑΙ αξιόπιστοι, είναι λίγο αφελές... Η αξιοπιστία κρίνεται στη βάση χιλιάδων κομματιών, όχι 2-3 που είχες εσύ... Με το σκεπτικό σου, αν κάποιος είχε ένα ή δύο μοντέλα και του έβγαλαν πρόβλημα, αυτομάτως έχει το δικαίωμα να συμπεράνει πως είναι αναξιόπιστοι... Οπότε ποιος από τους δύο σας έχει δίκιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυρίζομαι πως οι Bugera έιναι ή δεν είναι αξιόπιστοι, αλλα ΄το να λες πως, αφού ΕΣΕΝΑ δεν σου έβγαλαν πρόβλημα, τότε αυτομάτως ΕΙΝΑΙ αξιόπιστοι, είναι λίγο αφελές... Η αξιοπιστία κρίνεται στη βάση χιλιάδων κομματιών, όχι 2-3 που είχες εσύ... Με το σκεπτικό σου, αν κάποιος είχε ένα ή δύο μοντέλα και του έβγαλαν πρόβλημα, αυτομάτως έχει το δικαίωμα να συμπεράνει πως είναι αναξιόπιστοι... Οπότε ποιος από τους δύο σας έχει δίκιο;

Είπα απλά τη γνώμη μου με βάση αυτά που ΕΓΩ έχω δει και βιώσει..

Και από φίλους , studios κτλ....

Τα μηχανηματα είναι μια χαρά...

ειδικά για το value for money ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ!!!

Για το σκεπτικό του τι ειναι αξιοπιστια και το πως αυτη μετριέται, θα συμφωνησω μαζί σου ,εκτιμώ όμως οτι το πόστ σου δεν προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ στο θέμα που έχει βάλει ο ΟP..

Eλπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Bugera που έχω εδώ και 3 χρόνια, με πάνω από 100 λάιβ (το λιγότερο), πολύ περισσότερες πρόβες, άπειρες μεταφορές, 2 τούμπες σε τσιμέντο και μια από την βάση του στο πάτωμα, και παραμονής μέσα σε αυτοκίνητο για ώρες σε περιβάλλον εργοταξίου (γιατί πήγαινα από τη δουλειά κατευθείαν στο λάιβ) το καλοκαίρι με 35 βαθμούς (''έλιωσαν'' από τη ζέστη τα δοντάκια των knobs του master, middle και tremble και έπεσαν από το πάνελ του ενισχυτή, με αποτέλεσμα να τα ξανακολλήσω - το ένα το 'χασα) δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Έχει βέβαια πολλά σημάδια-χαρακιές η καμπίνα του που αποδεικνύει του λόγω το αληθές  ;D .

 

  Μάλιστα του άλλαξα πρόσφατα όλες τις λάμπες και παίζει καλύτερα, ενώ εξαφανίστηκε και το μοναδικό του κουσουράκι, το τρίξιμο των λαμπών.

 

  Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να απασχολεί τον κόσμο με τους bugera, είναι αν τους αρέσει ο ήχος τους ή όχι. Δεν νομίζω ότι χαλάνε συχνότερα από άλλους ενισχυτές. Πιο πολλά thread όπου ζητείται βοήθεια για πρόβλημα ενισχυτή έχει τύχει να διαβάσω για άλλους ενισχυτές παρά για bugera εδώ στο νόιζ. Υπαρκτό πρόβλημα, όχι ''έχω ακούσει ότι οι bugera είναι αναξιόπιστοι'' , γιατί τότε η μηχανή αναζήτησης θα βγάλει πολλά αποτελέσματα, τα οποία όμως είναι εικονικά και θα βασίζονται σε φήμες παρά σε γεγονότα.

 

Δεν προτείνω σώνει και καλά bugera εννοείται, απλά κάνω μια παρένθεση περί αξιοπιστίας.

 

My 2 cents, καλέ αγορές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως με Lord_Goumis.

Απλώς, επειδή ο ενδιαφερόμενος θέλει να καλύψει τις ανάγκες μιας cover band δε νομίζω ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι στην κατεύθυνση αυτή. Θεωρώ ότι η Marshall χροιά, η οποία είναι καθολικής αποδοχής ακόμη και για αυτιά εκτός σκληρού ήχου, είναι αυτό που πρέπει α ψάξει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου