Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω την εξής απορία και θέλω την βοήθεια σας

Τι είναι καλύτερο μια κάρτα ήχου ή μια usb κονσόλα;

Ψάχνοντας στο internet είδα  ότι δεν ισχύει ότι αν κάποια κονσόλα έχει usb στέλνει κάθε κανάλι εισόδου τις ξεχωριστά στον υπολογιστή και γι αυτό θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνεται μερικές κονσόλες μέχρι 250€ με 12 κανάλια που να μπορούν να κάνουν αυτήν την δουλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη την τιμη χλωμο να βρεις κονσολα που να γραφει ξεχωριστα ολα τα καναλια μεσω USB. Για stereo εγγραφη και αν...Αν ανεβεις λιγο τιμη και πας στα 400€, υπαρχει η παρακατω 12καναλη κονσολα που γραφει ολα τα καναλια σε USB stick ή στο PC σου μεσω USB/FireWire. Ερχεται με μια free κοπια του Tracktion.

 

www.thomann.de/gr/behringer_ufx1204.htm

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...υπαρχει η παρακατω 12καναλη κονσολα που γραφει ολα τα καναλια σε USB stick...

Στο USB stick γράφει τα κανάλια ξεχωριστά ή ένα stereo αρχείο όλο το mix ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω η κονσόλα πρέπει να περιέχει firewire για να μπορείς να γράψεις σε διαφορετικά κανάλια ?

Οχι. Αυτο γινεται και μεσω USB οπως σου ειπα και παραπανω.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα για ξεχωριστή έγγραφη 12 ή περισσότερων καναλιών

 

1. Alesis Multimix 16 FireWire (μεταχειρισμένη)

 

2. Ίσως αυτή την behringer κάρτα ήχου.

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Computer/Computer/Behringer-Firepower-FCA1616-16-x-16-Firewire/USB-Interface/art-PCM0011418-000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρετε κάποια μικρότερη κονσόλα που να μπορείς να ηχογραφήσεις ξεχωριστά 2 μικρόφωνα και 1 με 2 κιθάρες;

 

Για να καταλάβετε σκέφτομαι να αντικαταστήσω την κάρτα ήχου που έχω με μια τέτοια κονσόλα.

Εγώ τώρα έχω την M-Audio Fast Track MKII και θέλω μια κονσόλα με τουλάχιστον 3-4 εισόδους ρώταγα για 12 γιατί έβλεπα κάτι κονσόλες με usb που έκαναν 130€ αλλά δεν ήξερα ότι δεν μπορούν να γράψουν ξεχωριστά κάθε κανάλι.

Έχετε κάποια τέτοια κονσόλα στον νου σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να μην χρειάζεσαι τέτοια κονσόλα αλλά μια καλύτερη κάρτα ήχου με περισσότερες εισόδους ?

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το έχω σκεφτεί γι αυτό ρωτάω στην αρχή 

 

"Τι είναι καλύτερο μια κάρτα ήχου ή μια usb κονσόλα;"

 

γιατί θεωρώ ότι η κονσόλα λόγο του ότι έχει το eq και ενδεχομένως κάποιο compresor να είναι καλύτερη επιλογή εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου