Προς το περιεχόμενο

Απορίες με τις λάμπες του ενισχυτή μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε ολη τη παρεα, εχω εναν marshall jcm 900 mkIII combo. Προσφατα έβγαλα το τμημα της κεφαλης έξω απο το κουτί του για να καθαρισω τα ποτενσιομετρα και να ρειξω μια ματια μεσα, απο περιεργεια  :P . Παρατήρησα οτι ο ενισχυτής έχει δυο διαφορετικες τελικες λαμπες. Έχει μια 6L6 και μια 6L6GC, η 6L6 είναι λιγο μεγαλυτερη σε μεγεθος απο οτι προσεξα. Είναι φυσιολογικό να εχει δυο ειδων λαμπες; Δεν εχω γνωση επι του θεματος καθόλου. Απλα επειδη ο ενισχυτής είναι αρκετων ετων και είμαι το 3ο χερι θα ήθελα να ξερω αν θελησω να αλλαξω λαμπες τι τυπου θα πρεπει να βαλω. Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μια 6L6 και μια 6L6GC, η 6L6 είναι λιγο μεγαλυτερη σε μεγεθος απο οτι προσεξα. Είναι φυσιολογικό να εχει δυο ειδων λαμπες; Δεν εχω γνωση επι του θεματος καθόλου. Απλα επειδη ο ενισχυτής είναι αρκετων ετων και είμαι το 3ο χερι θα ήθελα να ξερω αν θελησω να αλλαξω λαμπες τι τυπου θα πρεπει να βαλω. Ευχαριστω.. 

Ουσιαστικά ίδιες λάμπες είναι αλλά με μικροδιαφορές. Μη τρελλαίνεσαι.

Στην πρώτη ευκαιρία, πάρε ένα ζευγάρι ίδιες 6L6 .

Κανονικά αυτοι οι ενισχυτές δεν έχουν EL34 ?

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας λιγο το τυπο του ενισχυτη και τις διαφορες του απο αλλους jcm900 (υπαρχουν πολλοι απο οτι καταλαβα) είδα οτι κυκλοφορησαν σε δυο εκδοσεις και με EL34 και με 6L6. Επειδη η ωρα αλλαγης πλησιαζει να προτιμησω 6L6 ή 6l6GC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας λιγο το τυπο του ενισχυτη και τις διαφορες του απο αλλους jcm900 (υπαρχουν πολλοι απο οτι καταλαβα) είδα οτι κυκλοφορησαν σε δυο εκδοσεις και με EL34 και με 6L6. Επειδη η ωρα αλλαγης πλησιαζει να προτιμησω 6L6 ή 6l6GC;

GC θα λεγα για να είσαι σίγουρος.

Απλά τσέκαρε και το bias.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ίδιες λάμπες είναι αλλά με μικροδιαφορές. Μη τρελλαίνεσαι.

Στην πρώτη ευκαιρία, πάρε ένα ζευγάρι ίδιες 6L6 .

Κανονικά αυτοι οι ενισχυτές δεν έχουν EL34 ?

 

Oχι ειχαν κυκλοφορησει και κομματια με 6l6 τα οποια θεωρουνται πλεον λιγοτερο επιθυμητα (οσο επιθυμητοι μπορει να ειναι οι jcm900) σε σχεση με του ιδιους ενισχυτες αλλ με τις EL34

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο άνθρωπος δεν γνωρίζει όπως είπε από ενισχυτές , μην του λέτε να ελέγξει Bias γιατί θα σκοτωθεί ....

 

μικρό το κακό με τις πανομοιότυπου τύπου λάμπες αμα παίζει για την ώρα καλά αστο ως έχει, αν σου περισσεύουν λεφτά Να πας τον ενισχυτή σου σε έναν τεχνικό και να σου βαλει δυο καινούριες 6L6 και να σου κανει και BIAS.

 

επίσης αν χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε άλλο σπρέι εκτος του Deoxit D5 στα ποτενσιόμετρα θα τα χαλάσεις και δεν θα δουλευουν καθολου σε λιγο καιρο , αυτή είναι η δικη μου γνωμη

 

καλημερες

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας πωλητης- τεχνικος σε γνωστο μαγαζι μου ειπε να μην κανω καν biasing και να τις αφησω να παρουν οτι ρευμα δινει ο ενισχυτης (ωστοσο ολοι αναφερουν εδω τη διαδικασια του biasing σαν απαραιτηση) , αλλαγη χρειαζονται σχετικα αμεσα γιατι κανουν κατι θορυβους, φυσιματα και εχουν αυξομειωσεις στον ηχο. Ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι οι 6l6 είναι μεγαλη οικογενεια λαμπων και εχουν διαφορους τυπους. Σκεφτομουν να τις παρω απο εξω και να τις παω σε τεχνικο να τις βαλει αν οντως ειναι απαραιτητο και το biasing. Σχετικα με το σπευ, χρησιμοποιησα το wd40, ελπιζω να μην εχω θεμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά σε παλιούς ενισχυτές είναι κλασικό να βλέπεις ότι να'ναι τελικές πάνω, ίδιου τύπου φυσικά πχ 6L6. Μέχρι και τέσσερις διαφορετικές μπορείς να πετύχεις πάνω από διάφορες εποχές.  ;D

 

Από τελικές, πάρε όποιες θεωρείς συμπαθητικές, διάβασε και κανένα review και μια χαρά θα κάνουν για τον ενισχυτή σου.

 

Το rebias ή τουλάχιστον ο έλεγχος του bias είναι απαραίτητο σε όλους τους ενισχυτές οπότε ευκαιρία είναι.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου