Προς το περιεχόμενο

Volume pedal & midi keyboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε παίδες. Έχω το pedal της yamaha fc7 το οποίο στα synth μου δουλεύει μια χαρά, αλλά στο m audio keystation 88es όχι.Χρειάζεται μήπως αλλαγή πολικότητας απο το midi κλαβιέ? Και αν ναι αυτό πώς γίνεται ρε παιδιά?(γιατί δεν το βρήκα κάπου στο εγχειριδιο) Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...pedal της yamaha fc7 το οποίο στα synth μου δουλεύει μια χαρά, αλλά στο m audio keystation 88es όχι.Χρειάζεται μήπως αλλαγή πολικότητας απο το midi κλαβιέ? Και αν ναι αυτό πώς γίνεται ρε παιδιά?(γιατί δεν το βρήκα κάπου στο εγχειριδιο)...

Δεν νομίζω να διαθέτει τέτοια λειτουργία το keystation (αλλαγή πολικότητας για expression pedal).

Μάλλον θα πρέπει να πάρεις άλλο expression pedal κατάλληλο για το keystation. Στο εγχειρίδιο πρέπει να αναφέρει - προτείνει κάποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Sorry, αλλά η "πολικότητα" στα expression pedal, σε αυτές τις περιπτώσεις, είναι κάτι που αλλάζει μόνο από το ίδιο το πεντάλ, κοινώς mod και με προϋποθέσεις.

 

Δες στο εγχειρίδιο του keystation, με ποιό άλλο expression pedal είναι συμβατό;

 

Επειδή δεν το γνωρίζω το keystation, κάτι τελευταίο αλλά πολύ σημαντικό.

Είσαι σίγουρος ότι είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία στο keystation και ότι υπάρχει ήδη ανάθεση για κάποια λειτουργία; (π.χ. volume κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, αλλά η "πολικότητα" στα expression pedal, σε αυτές τις περιπτώσεις, είναι κάτι που αλλάζει μόνο από το ίδιο το πεντάλ, κοινώς mod και με προϋποθέσεις.

 

Δες στο εγχειρίδιο του keystation, με ποιό άλλο expression pedal είναι συμβατό;

 

Επειδή δεν το γνωρίζω το keystation, κάτι τελευταίο αλλά πολύ σημαντικό.

Είσαι σίγουρος ότι είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία στο keystation και ότι υπάρχει ήδη ανάθεση για κάποια λειτουργία; (π.χ. volume κλπ)

 

Μανώλη το μόνο που ξέρω να σου πώ είναι ότι το m audio απο πίσω έχει 2 υποδοχές.1)SUSTAIN/SWITCH ΚΑΙ 2)VOLUME PEDAL. Εγώ το συνδέω στη 2η θύρα (volume pedal)Στην 1)θύρα έχω άλλο pedal ..sustain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σωστά τα συνδέεις.

 

Πιθανόν, ίσως να είναι συμβατό με τύπου Roland EV-5 (γενικότερα Roland), όμως δεν το γνωρίζω.

 

Δες καλύτερα τι λέει το εγχειρίδιο του keystation.

Σχετικά link:

• Roland EV-5

• Roland FV-300L

• Roland FV-500L

edit

http://www.m-audio.com/index.php?do=support.faq&ID=221b8ec8fc63b4b1bb034105ca4b379a

 

The M-Audio EX-P, and Roland expression pedals are compatible with M-Audio keyboards that feature an Expression Pedal Input, including Keystation Pro 88, Ozonic, ProKeys 88, ProKeys 88sx, Axiom, and Axiom Pro series keyboards.  Yamaha expression pedals are not compatible with M-Audio keyboards.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου