Προς το περιεχόμενο

longshadow-Feels like Home


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα θεματάκι μου, με το οποίο κάναμε παρέα τις τελευταίες 2-3 ημέρες.  :)

 

 

Η ηχογράφηση του συνέπεσε με την έλευση στο σπίτι μου (μόνο για μία ημέρα) μίας όχι και τόσο συνηθισμένης fender.

Πρόκειται για την Fender "strat" που παράχθηκε μόνο για 3 χρόνια (1980-83).

 

 

original.jpg

 

Τα overdriven parts είναι παιγμένα με αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δε θα μας φιλοτιμήσεις με παραπάνω φωτόζ μέχρι να πάμε σπιτάκι να ακούσουμε το κλιπ;  ;D

 

Παρεπιπτόντως το headstock είναι σα να έχει μια στρώση μαρμελάδα φράουλα...έχω ιδέα για την τούρτα στα γενέθλιά μου  ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το net είναι η φωτογραφία έτσι κι αλλιώς. ;)

 

Αυτό που ξεχωρίζει επάνω της (εκτός απο το headstock) είναι ο καβαλλάρης και τα knobs...

 

fender-the-quot-strat-quot-1980-373439.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφο παίξιμο, μετρημένο και μελωδικό. Οι ιδέες επίσης πολύ ωραίες και δένουν πολύ όμορφο μεταξύ τους.

 

Εύγε Γιώργο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στην παραγωγή... Πολύ καλή

 

+1 στον ήχο και τις ιδέες τoυ rhythm section (καλό prοgramming)

 

+1 στην βασική ιδέα του track, μεστό και ωραίο θέμα

 

+1 στους ήχους όλων σχεδόν των κιθαρώνε..  ;D ;D

 

 

Όμως, το ότι γράφει Longshadow στην ούγια, δεν πρέπει να μεταφράζεται σε μπράβο a priori... Πιο απλά, στα lead σε έχω ακούσει σε πολύ καλύτερα παιξίματα...  8)

 

Δεν είπα τι λαλακίες παίζει ο λαλάκας , ούτε όμως και, πω πω τι παίζει ρε ο φούστης... ;D ;D

Και επειδή είσαι πολύ καλός κιθαρίστας και μας έχεις συνηθίσει σε πολύ όμορφα πράγματα, απλά περίμενα κάτι καλύτερο...

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a priori...

Αυτο το απριορι ειναι καλο η κακο πραμα Δημητριε? ;D ;D ;D

 

Το πολυ ωραιο θεμα ειναι η αποδειξη οτι ενας τοσο καλος μουσικος οπως ο Long εχει τη μαστορια με 5 νοτες να γραψει εξαιρετικα ριφφς.Νομιζω οτι δεν ειναι μονο τι παιζεις,ειναι το τατς που εχεις στο οργανο,πως παιζεις κατι.

Θα ηταν ωραιο ενα ξεσπασμα αλλα επειδη ο καθεις μπορει να πει το μακρυ και το κοντο του(οτι ακριβως κανω τωρα δηλαδη ;D ;D),ο ιδιος ξερει καλυτερα τι και πως θελει να βγει.

Ωραιο το σολο,εξαιρετος και ο ηχος των κιθαρων αλλα και του ολου.

Σ'ωραιος Γιωργη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

geodimitri, bill, delta ευχαριστώ πολύ για την ακρόαση.  :)

 

Δημήτρη (dvat), δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες.

Γίνεται εύκολα αντιληπτό αν κάτσω και αναλογιστώ ότι...

 

Για τον συνολικό ήχο του κομματιού έχουν σπαταληθεί κάμποσες ώρες, για τον επιμέρους ήχο του κάθε track αρκετές ώρες επίσης, για το drum programing το ίδιο...

 

Για να ηχογραφηθεί το σόλο δεν σπαταλήθηκαν ούτε 5 λεπτά.  ;D

Στην ουσία αυτό που έγινε ήταν το εξής...

 

Ήρθε το βράδυ στο σπίτι ο αδερφός μου για να μου δείξει την κιθάρα.

Την παίξαμε (δεν τρελλάθηκα, η δικιά μου στρατ είναι αρκετά καλύτερη  ;D 8)) και έφυγε για το σπίτι του, τρία στενά πιο κάτω.

 

Το πρωί που ξύπνησα είδα ότι την είχε αφήσει σε μία γωνία, προφανώς βαριόταν να την κουβαλάει βραδιάτικα και θα την έπαιρνε την επομένη.

 

Τότε λοιπόν σκέφτηκα να την χρησιμοποιήσω στο κομμάτι που είχα ήδη αρχίσει να γράφω.

 

Πάτησα το record, έπαιξα το πρώτο take (αυτό που ακούγεται) έπαιξα και το main theme και την έβαλα στην άκρη.

Μετά απο λίγο ήρθε και την πήρε γιατί έπρεπε να επιστραφεί στον ιδιοκτήτη.

 

 

 

...ούτε όμως και, πω πω τι παίζει ρε ο φούστης... ;D ;D

 

Εντάξει, δεν νομίζω ότι θα το πει ποτέ κάποιος αυτό.  ;D

Ο τρόπος που προσεγγίζω το όργανο εξάλλου δεν έχει να κάνει και τόσο με αυτό που θα περιγράφαμε ως παίξιμο "υψηλών επιδόσεων".  ;D

 

edit...

Monsieur Gvour, σας μερσώ τα μάλλα.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο δεν θα αναφερθώ σε παιξίματα και ήχους, έχεις σηκώσει τον πήχη πολύ ψηλά!  Προσωπικά όταν ακούω κλιπς σου μένω:                                                                                        shockedbaby.jpg                                                                                                   Το συγκεκριμένο κλιπ όμως μου άφησε μια αίσθηση ανολοκλήρωτου, σαν κάτι να του έλειπε. Όχι ότι έτσι δεν είναι ωραίο, αλλά μάλλον θα συμφωνήσω με τον Gvour για το ξέσπασμα τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου