Προς το περιεχόμενο

Windows 7 αργούν να διαβάσουν mice/keyboards


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους του noiz.

 

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το μή-μουσικό πρόβλημα που θα παραθέσω, αλλά 2 φορές στο παρελθόν με έχουν βοηθήσει συνφορουμίτες με pc-θέματα.

 

Εδώ και κάποιες μέρες, το pc bootάρει κανονικά αλλά αργεί να αναγνωρίσει usb mouse και usb keyboard. Πρέπει να περιμένω 1-2 λεπτά ξέρω γω και τότε τα διαβάζει όλα.

 

ΔΕΝ άλλαξα τίποτα στο pc μου όταν το παρατήρησα αυτό, απλά μια μέρα συνέβη. ΔΕΝ έκανα windows update (διότι ποτέ δεν κάνω), ΔΕΝ άλλαξα drivers σε τίποτα.

 

Στο EFI Bios δουλεύουν ΟΛΑ κανονικά. Στο Linux που έχω σε dual boot επίσης δουλεύουν όλα κανονικά.

Στο safe mode των Windows επίσης δουλεύουν όλα κανονικά!!!! (!!!!)

Μόνο στα normal Windows αργεί να μου τα διαβάσει, ή τα διαβάζει με random σειρά.

 

Τουναντίον, την USB WIFI κάρτα και την USB Lexicon Alpha τις διαβάζει μια χαρά από αρχής! (wth???)

 

Δοκίμασα και άλλο πληκτρολόγιο, και άλλο mouse. No cigar.

Δοκίμασα άλλες θύρες. No cigar.

 

Η μόνη αστεία παρατήρηση είναι η εξής:

Έχω δύο ποντίκια στο pc και ένα πληκτρολόγιο. Το ένα ποντίκι είναι programmable και επειδή το αναγνωρίζει σαν composite device, συνήθως όταν ανοίγω το μηχάνημα το αποσυνδέω για να ανοίγει πιο γρήγορα. Για αυτό τον λόγο το έχω σε μια από τις μπροστά usb στον tower και όχι στις πίσω.

Ε, αν έχω το mouse σε αυτές τις θύρες το διαβάζει. Το πληκτρολόγιο όμως όχι. Πάλι αργεί.

Δεν βγάζω άκρη γενικά.

 

Καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να ριξεις ξανα τους chipset drivers της μητρικης σου.

Επισης κανε ενα registry clean με ενα προγραμμα οπως το ccleaner

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μην εχω καταλαβει καλα , αλλα το ποντικι που εχεις και ειναι programmable εχει καποιο δικο του προγραμμα διαχειρησης? Δικους του driver?

 

Δοκιμασες να απεγκαταστησεις τελειως το ποντικι αυτο και να το επανεγκαταστήσεις?

Εχεις ριξει το λογισμικο του σωστά?

 

Αν εχει το ποντικι λογισμικο λοιπον εχεις δοκιμασει να το απεγκαταστησεις τελειως απο το συστημα και να καθαρισεις την registry και γινεται παλι το ιδιο με το κανονικο ποντικι και πληκτρολογιο?

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το programmable ποντίκι έχει δικό του πρόγραμμα διαχείρισης των πλήκτρων, αλλά όχι δικούς του drivers. Βάζουν drivers τα windows.

 

Θα δοκιμάσω να το απεγκαταστήσω από την registry, χωρίς βέβαια να ξέρω 100% το ποιά entries αφορούν το ποντίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το programmable ποντίκι έχει δικό του πρόγραμμα διαχείρισης των πλήκτρων, αλλά όχι δικούς του drivers. Βάζουν drivers τα windows.

 

Θα δοκιμάσω να το απεγκαταστήσω από την registry, χωρίς βέβαια να ξέρω 100% το ποιά entries αφορούν το ποντίκι.

 

κανε μια δοκιμη δεν χανεις τιποτα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες με delete στο bios και γύρνα  default τις ρυθμίσεις και πάτα F10 για save και βγαίνεις. Λογικά βάλε βγάλε 2 ποντίκια και ότι άλλο βάζεις έχουν χαλάσει οι ρυθμίσεις .. λογικά θα λυθεί.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Default ρυθμίσεις δεν άλλαξαν κάτι.

Uninstall-reinstall drivers δεν άλλαξαν κάτι.

Registry cleanup δεν βοήθησε.

 

Η κατάσταση είχε ως εξής:

Το pc άνοιγε και δεν διάβαζε το πληκτρολόγιο για 1-2 λεπτά. Πρόκειται για ένα turbo-x gaming keyboard.

Σε bios δούλευε κανονικά, σε safe mode δούλευε κανονικά.

Σε linux δούλευε κανονικά.

Σε άλλο pc δούλευε κανονικά.

ΜΟΝΟ στο δικό μου σύστημα αργούσε να το διαβάσει.

Μάλιστα, αν έβαζες/έβγαζες το καλώδιο στην αρχή, δεν ακουγόταν ο κλασσικός ήχος αποσύνδεσης-σύνδεσης usb. Μόνο μετά από 1-2 λεπτά του ερχόταν η επιφοίτηση.

Ένα normal keyboard το διάβαζε ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

 

Ήθελα να κάνω format ούτως ή άλλως, οπότε έκανα εχθές.

 

Έκανα install όλους τους drivers, ΟΛΑ ανοίγουν γρήγορα και δουλεύουν ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Μετά προχώρησα στα προγράμματα, τελείωσα τις εγκαταστάσεις εχθές. Όλα οκ.

 

ΣΗΜΕΡΑ που άνοιξα το pc το πρωι ΠΑΛΙ δεν διάβαζε usb gaming keyboard-usb gaming mouse.

Διάβαζε ΜΙΑ ΧΑΡΑ το normal mouse, τη WLAN card και την Lexicon Alpha, αλλά τα gaming devices αργούσε να τα διαβάσει.

 

Έκανα system restore στο σημείο που είχα ΜΟΝΟ τους drivers και κανένα πρόγραμμα. Εκεί, ΟΛΑ δουλεύουν κανονικά.

Επομένως, κάποιο πρόγραμμα κάνει interfere με τους usb drivers.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω να δοκιμάσεις κάτι?

 

Αφηνεις τα windows να βρουν τους drivers για chipset, network driver?

Η περνάς απο το site της μητρικής?

 

Δοκιμάζεις να απενεργοποιήσεις την καρτα δικτυου (ethernet) της μητρικης σου απο την διαχειρηση συσκευων(καλυτερα να απεγκαταστησεις και τους drivers) και να δοκιμάσεις να κανεις boot με ολα πανω να δουμε αμα ξεκινησει κανονικά και τα αναγνωρίσει αμέσως?

 

Μια θεωρια, μπορει να μην ειναι αυτο αλλα θυμηθηκα κατι που μου ειχε συμβει παλιοτερα με μια asus crosshair που είχα και αργουσε να αναγνωρισει συσκευες.

 

Αμα δεν βαριεσαι για δοκιμασε το.

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου