Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω καποιες αποριες γιατι δεν εχω ασχοληθει με ηλεκτρικες με σκαφος.

τον ηχος του σκαφους τον ακουει ο μαγνητης;

ρωταω γιατι δεν εχω παιξει ποτε με κιθαρα hollow.

 

πριν κατι χρονια που ειχα παρει απο τον θωμα μια les paulιδες  ακουγοτανε

λες και ειχε κανενα κρυμενο σκαφος.ibanez arz700 set neck, σπασμενη

ακριβως στην ενωση του λαιμου με το σκαφος.δεν φαινοτανε καθολου

το σπασιμο σχεδον,παρα μονο μια πολυ μικρη γρατζουνιτσα που την

βρηκα αφου καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα στον ηχο.

 

μαλιστα μου ζητησανε να την φωτογραφισω και δεν την επαιρνε ουτε ο φακος.

μολις τον λαιμο τον πηγα μπρος πισω ακουσα και εναν θορυβο

που εβγαζε,που ηταν και η επιβεβαιωση οτι ηταν σπασμενος.

την κιθαρα την επεστρεψα αμεσως φυσικα και πηρα αλλη αλλα οχι την ιδια

για να την ακουσω πως παιζει κανονικα ομως.

 

μηπως υποθετω ο μαγνητης  συλαμβανει και συχνοτητες,δονησεις η δεν ξερω τι και

της κιθαρας γενικα εκτος απο τις χορδες,hardware π.χ.;καποιο room του ηχου ισως;

πιστευω οτι αυτοι που ασχολουνται με ηλεκτροακουστικες και τζαζοκιθαρες

να εχουν εμπειρια σε αυτα.μιλαω παντα για καρφι σε ενισχυτες φυσικα.

 

τωρα αν ειναι ετσι μπορει να επιρεαζονται και οι solid αλλα σιγουρα σε πολυ

μικροτερο βαθμο εως ανεπαισθητο για μενα.αλλα και με τοση τεχνολογια

και ενα ματσο παραγοντες που αλλαζουν δραματικα τον ηχο αξιζει

να αλλαξεις κιθαρα η parts για να κανεις αυτο που θελεις στον ηχο;

 

και αν ειναι τοσο δραστικο το υλικο γιατι οι εταιριες ψηφιακης τεχνολογιας

δεν μπηκαν στον κοπο να εξομιωνουν ξυλα;και πια ειναι πιο συγκεκριμενα

αυτη η ιδιοτητα που αλλαζουν τον χαρακτηρα του ηχου στο ξυλο που

αξιζει να το ψαξεις.

 

υποψιν δεν υποστιριζω καμια απο τις δυο πλευρες και δεν εχω κανει

καμια προσωπικη ερευνα στο θεμα.ουτε εχω παιξει με πανακριβες κιθαρες

εκτος απο μια που ειχα παρει γιατι ητανε σουπερ απο

πολλες αποψεις.συγνωμη αν το κουρασα. οποιος βρει τη ορεξη να πει την

εμπειρια του να'ναι καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οσο αφορα τα hollow body

Παιρνεις μια κιθαρα και παιζεις unpluged.

Μετα τη βαζεις στο ρευμα και ξαναπαιζεις

Παντα ακουω τον ιδιο ηχο.(δεν ειναι ακριβως ο ιδιος φυσικα,γιατι ακουω τις χορδες ,μιλαω γι αυτο που ακουω απ το ηχειο του σκαφους)Οταν δεν ακουω το ιδιο, ο μαγνητης ειναι μαπα

 

Οσο πιο πιστα βγαλει ο μαγνητης αυτο που ακουει, τοσο καλυτερος ειναι.Αν βαλεις ενα καλο μαγνητη σε κιθαρα καυσοξυλο το αποτελεσμα μπορει να γινει χειροτερο

 

Αυτο που ακουγεται unpluged ειναι αποτελεσμα της κατασκευης σαν συνολο, ξυλα, κολλες, hardware, χορδες, διαστασεις, μεγεθος κλιμακας κλπ.Σιγουρα τα ξυλα παιζουν μεγαλο ρολο... οταν παιζεις μια laminate κατασκευη και μετα μια carved, καταλαβαινεις αμεσως τη διαφορα.

 

Το ιδιο συμβαινει και μετισ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ο μόνος τρόπος για να ακούσεις το ξύλο μιας κιθάρας δεν είναι να την κοπανήσεις στον τοίχο.

 

 

Κανονίστε μετά από 10 σελίδες ερώτημα-θέμα (το οποίο απαντήθηκε από την πρώτη απάντηση) να το γυρίσετε για την καρδιά της αχάριστης.

 

Καρδιά; Ποια καρδιά;

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες ωρες σκεφτομαι αν οι guitar legends εγιναν βιρτουοζοι με τους δικους μας προβληματισμους για το ποια κιθαρα ακουγεται καλύτερα...

 

Μαλλον εγιναν σκεφτοντας πώς θα γινουν ακομα καλυτεροι και ασχολιόντουσαν πραγματικά με την ιδια την κιθαρα... :-X

 

Σας αφηνω τωρα... παω για εξασκηση...

 

;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνεις μια κιθαρα και παιζεις unpluged.

Μετα τη βαζεις στο ρευμα και ξαναπαιζεις

Παντα ακουω τον ιδιο ηχο.(δεν ειναι ακριβως ο ιδιος φυσικα,γιατι ακουω τις χορδες ,μιλαω γι αυτο που ακουω απ το ηχειο του σκαφους)Οταν δεν ακουω το ιδιο, ο μαγνητης ειναι μαπα

Μα καλά...τι είναι ο μαγνήτης? Μικρόφωνο? :D

 

Εγώ πάντως που έχω αυτήν

g2.jpg

άλλο ήχο έχω όταν παίζω unpluged, άλλο όταν παίρνει μπρός ο piezzo και μια καλή φασαρία όταν παίζει ο P90 ;)....και όλα αυτά καρφί στη κάρτα ήχου. Που να τη βάλω και σε ενισχυτή ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α)

Ron finishes his guitars with nitrocellulose lacquer, but argues that paint, among other things, doesn’t really affect a guitar’s tone.

Η μπογιά δεν παίζει ρόλο αλλά βάζει νιτρο.

Το ξύλο δεν παίζει ρόλο αλλά βάζει ash

Η ποιότητά του ξύλου δεν παίζει ρόλο αλλά είναι select.

Το ταλέντο και ο amp παίζουν ρόλο αλλά φτιάχνω μπουτικ κιθάρες

Η Τελε είναι η πιο απλή κιθάρα αλλά την χρεώνω από $1750

Πουλάω εκατοντάδες από αυτές.

Κάποιος δουλεύει κάποιον ψιλό γαζί.....

 

Β)

Εμένα στο μυαλό μου ο Σαντάνας είναι πάντα με την Yamaha την SG

Ti ωραία άγκυρα ! Είχα πατήσει μια νότα σε αυτή κάποτε. Νομίζω ότι ακόμα την παίζει.

 

Γ)

Πείραμα που έγινε με τρία διαφορετικά μπασόμπρατσα (ίδια κλειδιά, τάστα, nut) στο ίδιο σώμα με τον ίδιο παίχτη, βγάλαμε διαφορετικό ήχο. Ίσως έφταιγε ότι ο παίχτης πάταγε τη χορδή στο μπράτσο και δεν έπαιζε το μπάσο scalloped. Το ότι δονούταν το μπράτσο με διαφορετικό τρόπο μπορεί και να φταιγε που είχαμε αφήσει το παράθυρο ανοιχτό.

 

Προσπάθησε να παίξει και slide στο άταστο για να μην ακουμπάει την ταστιέρα αλλά δεν μας άρεσε ο ήχος. Ίσως φταίει που είναι κουφός μετά από 30+ χρόνια εμπειρίας.

Παίξαμε και μουγκά μπουτίκ, παίξαμε και χρέπια μαγικά.

Όταν βρήκαμε τον ιδανικό συνδυασμό για τον καθένα μας, εκείνος έπαιζε το ίδιο καταπληκτικά και εγώ το ίδιο σκατά.

 

Η διαφορά είναι ότι ήξερα (καθότι δεν έχω μάθει από utube τις διαφορές) ότι μου άρεσε περισσότερο αυτό που άκουγα από εμένα.

 

Μετά αλλάξαμε προενισχυτές στο rack, έπαθα ζημιά και overload, τον σιχτιρισα που με μπέρδευε του πέταξα ένα "φακ οφ αστούκλα βολεμένη εγώ παίζω μόνο πανκ με συναίσθημα και οι φιοριτούρες δεν μ' αγγίζουν" και έφυγα να πω στο noiz πόσο αστέρι είναι το νέο (Made in Pakistan) Blender Prescissor που πήρα στο ebay χώμα και πατάει κάτω τα panda ola και τα κοάλα τίποτα.

 

Καλημέρα στην ομήγυρη.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος δουλεύει κάποιον ψιλό γαζί.....

 

Μα σου ΕΞΗΓΕΙ γιατι και για ΠΟΙΟΥΣ τις φτιαχνει ετσι ξεκαθαρα

Ron says the perception of your instrument is more important than the instrument itself.

 

If you think you have the guitar of your dreams, then everything will sound better. Many people have turned to Ron to build such a guitar—he’s sold “a couple of thousand” and makes around 130 a year. “That’s about maximum,” Ron says. “If I did any more than that, I’d go crazy.”

 

Αν εγω ΠΙΣΤΕΥΩ οτι το κΣΥλο παιζει τεραστιο ρολο,τοτε ΜΟΝΟ με μια κιθαρα απο...τιμιο ξυλο θα μπορεσω να αποδωσω το 100% του...ηχου μου...αν δεν ειναι απο τιμιο αλλα απο..ατιμο κΣυλο απλα δεν θα αποδωσω το 100% γιατι ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ θα ΥΠΟΦΕΡΩ... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε marathon, δεν ξερω τι ακριβως ειναι ο μαγνητης, δεν εχω ασχοληθει, αυτο που ξερω ειναι οτι ειχα καμια 20αρια σκαφη hollow body και αλλαζα μαγνητες απ το ενα στο αλλο, τελικα καταλαβα οτι ο βασικος ηχος της κιθαρας ειναι αυτος που ακους unpluged και οτι μαγνητη και να βαλεις αυτο δεν μπορεις να το αλλαξεις

Απ την αλλη, διαφορετικες χορδες και   πεννα, αλλαζουν περισοτερο το ηχητικο αποτελεσμα απο διαφορετικο μαγνητη

 

Ηταν ομως παντα neck pickups,δηλ. στην ιδια θεση, αν ο πιεζοηλεκτρικος που λες ειναι σε αλλη θεση απ τον p90 ο ηχος σιγουρα αλλαζει πολυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποιοτικά υλικά και η ανώτερη ποιότητα κατασκευής σημαίνει ότι θα έχεις και ένα ποιοτικό όργανο, όχι απαραίτητα αυτο που θα σου ακούγεται καλύτερα αλλά σίγουρα κάτι που θα χαίρεσαι να έχεις στα χέρια σου. Προσωπικά γι' αυτόν τον λόγο πληρώνω κάτι παραπάνω. Βάζοντας σαν δεδομένο την ποιότητα ψάχνεις μετά για τον ήχο. Ήχο μπορείς να έχεις και με μαδέρι αλλά καλό όργανο δεν θα έχεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου