Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα με τους ακραίους ξυλομάχους όπως ο  Dreamdancer είναι ότι θεωρούν ότι έχουν -κατά κάποιο τρόπο- καθήκον να ενημερώσουν όλους τους άλλους για την ύπαρξη μεγάλης υπεραξίας (marketing, brand name, labor) σε αυτό που πληρώνεις για Fender / Gibson κλπ.

Στην πραγματικότητα δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας που να μην το γνωρίζει/καταλαβαίνει αυτό.  ;)

 

Συμφωνώ.Να συμπληρώσω πως ίσως θεωρούν (μάλλον και λόγω συγκεριμένων πολιτικών πεποιθήσεων που προσωπικά τις σέβομαι ανεξαρτήτως αν διαφωνώ κάθετα) "απαράδεκτη" και την την ίδια την έννοια της υπεραξίας σε οποιοδήποτε προιόν.Η ειρωνεία ,βέβαια, είναι οτί στην πλειοψηφεία των περιπτώσεων τα λεγόμενα "φτηνά" μουσικά όργανα  έχουν πολύ μεγαλύτερα ποσοστά κέρδους ακόμα και σαν μονάδες και όχι μόνο λόγω όγκου πωλήσεων.  :)

 

 

@Dreamdancer: Από περιέργεια, έχει τύχει ποτέ να δοκιμάσεις κάποια vintage Fender ή Gibson (δεκαετίων του 50 και του 60) ή έστω κάποια κιθάρα από τα "Custom Shops" τους και ακόμα καλύτερα να τις συγκρίνεις με άλλες κιθάρες; Επίσης, το να βασίζεσαι επί μονίμου βάσεως σε βιντεάκια από τον κάθε τυχάρπαστο ή μη από το Youtube για να βγάλεις τα όποια συμπεράσματά σου είναι τουλάχιστον αφελές για να στο πω ευγενικά...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν είπα "μηδενικές". Η αναλογία είναι προφανής.

Σκέψου ότι η "ομοιότητα" ανάμεσα σε δύο DIN 933 βίδες είναι χρηστική και λειτουργική. Δεν υπάρχουν 2 ίδιες αν τις δεις στο μικροσκόπιο.

 

Σταμάτα να αντιμετωπίζεις όσους επιθυμούν να έχουν μια (ή 10  ;D ) ακριβές κιθάρες ως κάποιους που "δεν καταλαβαίνουν".

Είναι σαν να μπαίνεις σε εστιατόριο και να φωνάζεις "Ρεεεεεεε τι κάνετε!!!! Παρακάτω έχει σουβλάκι με 2 ευρώ".

 

 

 

 

Δεν ειπες μηδενικες δεν ειπες και ποιες ειναι ομως(τωρα το γυρισες σε διαφορες..μικροσκοπιου ;D)....αντιθετα προσπαθησες να θολωσεις τα νερα με ασχετο παραδειγμα για βιολια που ουτε solid οργανα ειναι ουτε ηλεκτρικα.

 

Οσο για το θεμα με τις ακριβες κιθαρες ειλικρινα δεν με ενδιαφερει που ξοδευει τα λεφτα του ο καθενας.Μπορεις να πληρωνεις οτι θες αλλα οταν ισχυριζεσαι πραγματα που θεωρω οτι δεν στεκουν τοτε  ναι θα σου απαντησω... και για να ερθω στο παραδειγμα σου ....δεν με απασχολει σν ο ενας πχ τρωει στο fancy εστιατοριο και ο αλλος στο σπιτι οσπρια.....δεν θα πω τι κανεις ρε ...φαε οσπρια ειναι ποιο φθηνα.....αλλα οταν ερθει ο πρωτος και ισχυριστει οτι και καλα τα φαγητο του εστιατοριου ειναι ποιο...υγιεινο τοτε θα του απαντησω.....το πιασες τωρα? ειναι το ιδιο πραγμα με τον ηχο στις κιθαρες......υποθηκευσε σπιτια για να παρεις την κιθαρα που θες ,με τα πολυτελη αξεσουαρ και τα fancy finish οσο και να γουσταρεις οταν παιζεις με αυτη καλυτερο ηχο με μια αντιστοιχη καλοστημμενη του ιδιο στυλ δεν θα βγαλεις......αν διαφωνεις ειπαμε αυτα αποδεικνυεται εμπρακτα με μαντηλακι γυρω απο τα ματια....οποιος τολμαει το κανει και κλαιει..και μετα πανε περιπατο οι δηλωσεις περι ανθρωπινων plugin......τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μην το ξέρω; Εδώ και μήνες ψάχνω το τέλειο σουβλάκι στην Καλλιθέα αλλά ότι έχω δοκιμάσει δεν με συντάραξε. Θέλω σουβλάκι που να rock my world που λένε στο Αμέρικα. Και το πληρώνω όσο όσο. Κι ας με κράζει μετά ο Dreamdancer ;D

 

Μα...μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου  ;D

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μην το ξέρω; Εδώ και μήνες ψάχνω το τέλειο σουβλάκι στην Καλλιθέα αλλά ότι έχω δοκιμάσει δεν με συντάραξε. Θέλω σουβλάκι που να rock my world που λένε στο Αμέρικα.

Από Περόνια έχεις φάει? ;)

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα...μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου  ;D

 

Δεν θέλω DIY ;D

 

Από Περόνια έχεις φάει? ;)

 

Ναι, δεν με συγκίνησε. :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα χθες σε μια ταβέρνα και ήρθε λογαριασμός 71 €. Δηλαδή ήμαρτον ρε μάγκες. Το νερό το χρεώνεις 3 € ρε μπάρμπα; Παίρνεις στα μωρά να φάνε μπριζόλα επειδή λένε ότι πεινάνε πολύ. Τρώνε δυο μπουκιές και "δε θέλω άλλο μπαμπά". Τι δε θες άλλο ρε μαλακισμένο; 13 € την πλήρωσα τη μπριζόλα. Έχεις τη γυναίκα σου που παραγγέλνει λες και περιμένει κάνα τέλος του κόσμου να πούμε και μετά παραπονιέται ότι καπνίζει ο δίπλα αλλά μη κάνεις φασαρία όπως έκανες την προηγούμενη φορά και δε ξαναπατήσαμε στο μαγαζί, αλλά και στο κάτω-κάτω τι άντρας είσαι εσύ που δεν ανοίγεις μια φασαρία για το κορίτσι σου. Άστα. Δε βγάζεις άκρη.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν με συγκίνησε. :)

Μόλις το πρωτοέφαγα, ήξερα ότι αυτό ήταν τέλειο για μένα. :)

Αν δεν σου κάνει αυτό .... πας για customshop. ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το πρωτοέφαγα, ήξερα ότι αυτό ήταν τέλειο για μένα. :)

Αν δεν σου κάνει αυτό .... πας για customshop. ;D ;D

 

Είμαι διατεθειμένος να φτάσω μέχρι εκεί. ;D

 

@atreu73

Πες τα ρε φίλε. Αχάριστες γυναίκες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω σουβλάκι που να rock my world που λένε στο Αμέρικα. Και το πληρώνω όσο όσο. Κι ας με κράζει μετά ο Dreamdancer ;D

 

Φίλος το καλύτερο σουβλάκι πανελλαδικώς βρίσκεται στις Σέρρες (ω ναι...) και από τότε δεν μπόρεσα να βρω καλύτερο. Μάλιστα όταν τους ρώτησα πως τα κατάφεραν μου είπαν οτί εκτός φυσικά από το πολύ καλό κρέας που προμηθεύονται, το Ξυλάκι (μην ακούσω για...καλαμάκι...  ;D) είναι από μαόνι Ονδούρας που σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες αλληλεπιδρούσε με το κρέας και προσέδιδε μία ιδίαιτερη γλυκύτητα στη γεύση του,καθώς και έναν πολύ γλυκό ΗΧΟ καθώς το κρέας αποχωριζόταν απο το Ξυλάκι εν ριπή οφθαλμού.Επίσης είναι και σχετικά κοντά (όπως και ο Ραντούλοβιτς ) μόνο 600km από Αθήνα.  :)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου