Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και δυστυχως μετα απο πολλά χρονια καταλαβα ΤΙ κιθαρα ειχα πιασει στα χερια μου!

 

Ενα ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ 30 κιλα με λαθος specs & μετριοτατο ηχο...οι σημερινες ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπορεις να πιασεις οτι θελεις....τα χερια δεν αλλαζουν...μπορει να γουσταρεις περισσοτερο και να το ευχαριστηθεις οσο δεν παιρνει με την κιθαρα των ονειρων σου να την νιωθεις απιστευτα στα χερια σου(και αυτο βεβαια ειναι πολυ σημαντικο) να θεωρεις οτι επαιξες ποιο φανταστικα απο καθε αλλη φορα αλλα για τους τριτους δεν υπαρχει διαφορα(εκτος βεβαια αν ειναι και αυτοι κολλημενοι στο headstock) και μολις δουν κατι που θεωρουν εξτρα special αρχιζει το πανηγυρακι απο την αρχη.....

 

Η ουσια ειναι πως αν εισαι παιχταρας εισαι και με bullet και με custom shop, ενω αν εισαι noodler της σειρας θα εισαι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο και με τις δυο....αυτο τι σημαινει...οτι δεν αξιζει να εχεις την κιθαρα των ονειρων σου? φυσικα αξιζει για εκατομμυρια λογους απο χρηματοοικονομικους μεχρι ψυχολογικους...αλλα απο κει και περα ειναι το τελικο αποτελεσμα  που λαμβανει ενας τριτος απο σενα μην νομιζεις οτι ειναι και τοοοοσο διαφορετικο...καθε αλλο...μια απο τα ιδια θα παιξεις, απλα εσυ θα εισαι πιο χαρουμενος ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Oταν ημουν 14 χρονων, τα '90s τοτε μου ειχε δωσει ο δασκαλος που μου εκανε κιθαρα να παιζω (και σε κατι live- ακια) την vintage πραγματικά του, 1974 Gibson les paul custom...

Τοτε, επαιζα μονο 4 χρονια κιθαρα....

 

 

...θυμαμαι οτι ηταν χιλιοβαρη, ειχε θεμα με ξεκουρδισμα η G, αλλά ειχε ενα μεστο, γλυκο, και δεμενο ηχο, που τωρα δεν εχω ακουσει ακομα σε κιθαρα...

 

.

Αληθεια ομως, πολύ θα ηθελα να την ξανασυναντουσα...

 

 

 

 

 

Τότε  μοσχομύριζαν οι αυλές μας αγιόκλημα, και τις Κυριακές παίρναμε το μοτοσακό, και τα μπιμπικια της γιαγιάς...

 

 

 

 

(ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟ βίντεο, όποιος δεν το έχει δει θα λιωσει  ;D ;D ;D... πεντηκοστιανές καλόγριες....  ;D ;D ;D )

 

 

 

Πάντως με τις μ****κίες που ήταν της μόδας στα 90ies, κατι ibanez και κατι bc rich μοντελο τρισατανικ διαβολειτορ με τρεμολο βαρους δυομισι μικρογραμμαριων που με εφτάμισι δευτερολεπτα παιξιμο εκανε τις ταυτοφωνιες διάστημα τόνου, σαν τον PRS ενα πραγμα  ;D ;D ;D με ολα αυτα λοιπον, και λες πωλ απο συμπιεσμενο χαρτοπολεμο με χορδες απο κοτετσοσυρμα να εβαζες διπλα, 1000 κλασεις πανω θα ητανε  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τότε  μοσχομύριζαν οι αυλές μας αγιόκλημα, και τις Κυριακές παίρναμε το μοτοσακό, και τα μπιμπικια της γιαγιάς...

 

 

 

 

(ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟ βίντεο, όποιος δεν το έχει δει θα λιωσει  ;D ;D ;D... πεντηκοστιανές καλόγριες....  ;D ;D ;D )

 

 

Αυτά τα θρεντ είναι σκληρό τρόλλινγκ έτσι και αλλιώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τότε  μοσχομύριζαν οι αυλές μας αγιόκλημα, και τις Κυριακές παίρναμε το μοτοσακό, και τα μπιμπικια της γιαγιάς...

 

 

 

 

(ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟ βίντεο, όποιος δεν το έχει δει θα λιωσει  ;D ;D ;D... πεντηκοστιανές καλόγριες....  ;D ;D ;D )

 

 

 

Πάντως με τις μ****κίες που ήταν της μόδας στα 90ies, κατι ibanez και κατι bc rich μοντελο τρισατανικ διαβολειτορ με τρεμολο βαρους δυομισι μικρογραμμαριων που με εφτάμισι δευτερολεπτα παιξιμο εκανε τις ταυτοφωνιες διάστημα τόνου, σαν τον PRS ενα πραγμα  ;D ;D ;D με ολα αυτα λοιπον, και λες πωλ απο συμπιεσμενο χαρτοπολεμο με χορδες απο κοτετσοσυρμα να εβαζες διπλα, 1000 κλασεις πανω θα ητανε  ;D ;D ;D

 

Έχω λιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν ημουν 14 χρονων, τα '90s τοτε μου ειχε δωσει ο δασκαλος που μου εκανε κιθαρα να παιζω (και σε κατι live- ακια) την vintage πραγματικά του, 1974 Gibson les paul custom cherry με εβενο κτλ με ενα σωμα απο μαονι κτλ (τι να λέω...) και δυστυχως μετα απο πολλά χρονια καταλαβα ΤΙ κιθαρα ειχα πιασει στα χερια μου!!!!

 

Δε θα ελεγα τις 70's Gibson και Holy Grail ακριβως...

 

Αλλα απο της αλλη εχοντας για χρονια επαφη και με 60's κιθαρες τις εχω βρει καλες, αλλα οχι καλυτερες απο μια καλη καινουργια κιθαρα και σε καμια περιπτωση "ειδα το φως το αληθινο", οποτε παιζει να εχω εγω το προβλημα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ελεγα τις 70's Gibson και Holy Grail ακριβως...

 

Απλά, έχουν περάσει πλέον πολλά χρόνια απο τότε και θεωρούνται κι αυτές vintage, άρα έχει ανέβει η αξία τους.

Άλλο πράγμα όμως η συλλεκτική τους αξία λόγω παλαιότητας, άλλο η "πραγματική" τους αξία ως όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι με τις κιθαρες σε πιανει αυθυποβολη οταν πιασεις μια κιθαρα 60 χρονων. Αυτο και μονο, πως, επειδη ειναι κειμηλιο, θα πρεπει να ειναι και απο τις "καλυτερες" στον κοσμο!

 

Απο εκει και περα, οπως υπαρχουν οργανα καλα κατασκευασμενα σημερα και οχι, ετσι υπαρχουν και vintage καλα και οχι.

 

Μονο που εχει γραψει το κοντερ τους αρκετα.

 

(Ισως για αυτο να μην ειχα δει τοτε το "φως το αληθινο", ενω σημερα υπολογιζοντας αυτο που γενικως κυκλοφορει για τα vintage οργανα, να επηρρεαζομαι...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η αληθεια ειναι οτι με τις κιθαρες σε πιανει αυθυποβολη οταν πιασεις μια κιθαρα 60 χρονων. Αυτο και μονο, πως, επειδη ειναι κειμηλιο, θα πρεπει να ειναι και απο τις "καλυτερες" στον κοσμο!

 

Απο εκει και περα, οπως υπαρχουν οργανα καλα κατασκευασμενα σημερα και οχι, ετσι υπαρχουν και vintage καλα και οχι.

Φαντάζομαι ότι ένα στοιχείο που δίνει περισσότερη αίγλη σε μία παλιά κιθάρα (ή γενικά κάτι παλιό) είναι το γεγονός ότι με το χρόνο η κιθάρα που δεν αξίζει καταλήγει στα σκουπίδια, ενώ αυτή που αξίζει παραμένει μετά από 60 χρόνια και αλλάζει χέρια, παίζεται, κλπ.

 

Δε μπορεί ένα άχρηστο όργανο να βρίσκεται στη κυκλοφορία για 60 χρόνια. Εδώ εγώ είχα ένα Yamaha PSR 4600 (που είχε βγάλει ΠΟΛΛΕΣ δουλείες) αλλά τελικά έχει χαθεί και ούτε ξέρω που είναι. Αν ήταν κάτι καλό, θα το είχα φυλάξει. Αντ' αυτού το... άφησα στο έλεος του Τουτατή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι ένα στοιχείο που δίνει περισσότερη αίγλη σε μία παλιά κιθάρα (ή γενικά κάτι παλιό) είναι το γεγονός ότι με το χρόνο η κιθάρα που δεν αξίζει καταλήγει στα σκουπίδια, ενώ αυτή που αξίζει παραμένει μετά από 60 χρόνια και αλλάζει χέρια, παίζεται, κλπ.

 

Δε μπορεί ένα άχρηστο όργανο να βρίσκεται στη κυκλοφορία για 60 χρόνια. Εδώ εγώ είχα ένα Yamaha PSR 4600 (που είχε βγάλει ΠΟΛΛΕΣ δουλείες) αλλά τελικά έχει χαθεί και ούτε ξέρω που είναι. Αν ήταν κάτι καλό, θα το είχα φυλάξει. Αντ' αυτού το... άφησα στο έλεος του Τουτατή!

 

Ποτέ κανείς δεν θα πέταγε μια Gibson ή μια Fender, όσο άχρηστο όργανο και να είχε βγει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου