Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Όχι δεν το έχω διαβάσει ολόκληρο αλλά έχει ενδιαφέρον - θα το διαβάσω.  :)

 

Το πρόβλημα με τους ακραίους ξυλομάχους όπως ο  Dreamdancer είναι ότι θεωρούν ότι έχουν -κατά κάποιο τρόπο- καθήκον να ενημερώσουν όλους τους άλλους για την ύπαρξη μεγάλης υπεραξίας (marketing, brand name, labor) σε αυτό που πληρώνεις για Fender / Gibson κλπ.

Στην πραγματικότητα δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας που να μην το γνωρίζει/καταλαβαίνει αυτό.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στην πραγματικότητα δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας που να μην το γνωρίζει/καταλαβαίνει .....

- για την ύπαρξη μεγάλης υπεραξίας (marketing, brand name, labor) σε αυτό που πληρώνεις για Fender / Gibson

- για την διαφορετικότητα του μουσικού στην αντίληψη του ήχου

- για την διαφορετική ικανότητα του κάθε μουσικού να διαμορφώσει ήχο

- για την διαφορετικότητα προτεραιοτήτων στην ηχητική παραγωγή

- για την σημασία που έχει για τον καθένα η ποιότητα της ηχητικής παραγωγής

- για την αδιαφορία του εκάστοτε poster για τα επιχειρήματα του συνομιλητή

 

Η μόνη μου απορία είναι αν υπάρχει κάποιο πιο καμμένο θέμα στο noiz από αυτό με τα ξύλα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το έχω διαβάσει ολόκληρο αλλά έχει ενδιαφέρον - θα το διαβάσω.  :)

 

Το πρόβλημα με τους ακραίους ξυλομάχους όπως ο  Dreamdancer είναι ότι θεωρούν ότι έχουν -κατά κάποιο τρόπο- καθήκον να ενημερώσουν όλους τους άλλους για την ύπαρξη μεγάλης υπεραξίας (marketing, brand name, labor) σε αυτό που πληρώνεις για Fender / Gibson κλπ.

Στην πραγματικότητα δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας που να μην το γνωρίζει/καταλαβαίνει αυτό.  ;)

 

Ασχετα απο το logo και οτι αυτο συνεπαγεται.... ακομα δεν μου εξηγησες το πρακτικο μερος αυτου που σχολιασα:που ακριβως ειναι η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ δυσκολια στην ακριβη αντιγραφη solid ηλεκτρικων οργανων ακομα και απο hobbιστες(ποσο μαλλον απο εταιρειες).Ειπες οτι δεν ειναι τοσο απλο....αλλα το παραδειγμα που παρεθεσες δεν εχει καμια σχεση με solid ηλεκτρικα οργανα(μαλλον το ακριβως αντιθετο θα ελεγα).Παρε πχ την ποιο μυθικη strat που μπορεις να φανταστεις και πες μου τι ειναι αυτο πια, που εχει μεινει μυστικο στην κατασκευη της και που δεν μπορει να αντιγραφει ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.... που δεν μπορει να αντιγραφει ακριβως.

 

Δεν μπορείς να κόψεις 2 φορές το ίδιο δέντρο.

(Παλιά Μεγαρίτικη παροιμία)

 

 

Κατά τα άλλα κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι είναι αδύνατον να φτιαχτούν κιθάρες που να παίζουν το ίδιο καλά. Το κάνουν δεκάδες κατασκευαστές (ακόμα και χομπίστες). Σε ποιον ακριβώς προσπαθείς να εξηγήσεις αυτό στο οποίο όλοι συμφωνούν?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να κόψεις 2 φορές το ίδιο δέντρο.

(Παλιά Μεγαρίτικη παροιμία)

 

 

Κατά τα άλλα κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι είναι αδύνατον να φτιαχτούν κιθάρες που να παίζουν το ίδιο καλά. Το κάνουν δεκάδες κατασκευαστές (ακόμα και χομπίστες). Σε ποιον ακριβώς προσπαθείς να εξηγήσεις αυτό στο οποίο όλοι συμφωνούν?

 

 

 

A μπραβο αρα λοιπον παραδεχεσαι οτι υπαρχουν μηδενικες κατασκευαστικες δυσκολιες και μυστικα(καμια λοιπον σχεση με στραντιβαριους και διαφορα ακουστικα οργανα).. και η μονη διαφορα ειναι τα ξυλα(που τοτε προφανως ηταν καλυτερα ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

A μπραβο αρα λοιπον παραδεχεσαι οτι υπαρχουν μηδενικες κατασκευαστικες δυσκολιες και μυστικα(καμια λοιπον σχεση με στραντιβαριους και διαφορα ακουστικα οργανα).. και η μονη διαφορα ειναι τα ξυλα(που τοτε προφανως ηταν καλυτερα ;D).

 

Δεν είπα "μηδενικές". Η αναλογία είναι προφανής.

Σκέψου ότι η "ομοιότητα" ανάμεσα σε δύο DIN 933 βίδες είναι χρηστική και λειτουργική. Δεν υπάρχουν 2 ίδιες αν τις δεις στο μικροσκόπιο.

 

Σταμάτα να αντιμετωπίζεις όσους επιθυμούν να έχουν μια (ή 10  ;D ) ακριβές κιθάρες ως κάποιους που "δεν καταλαβαίνουν".

Είναι σαν να μπαίνεις σε εστιατόριο και να φωνάζεις "Ρεεεεεεε τι κάνετε!!!! Παρακάτω έχει σουβλάκι με 2 ευρώ".

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν να μπαίνεις σε εστιατόριο και να φωνάζεις "Ρεεεεεεε τι κάνετε!!!! Παρακάτω έχει σουβλάκι με 2 ευρώ".

 

'Ντάξει, δεν είναι το ίδιο. Είναι σαν να μπαίνεις σε σουβλατζίδικο που έχει το σουβλάκι 10 ευρώ και να φωνάζεις "Ρεεεεεεε τι κάνετε!!!! Παρακάτω έχει σουβλάκι με 2 ευρώ".

 

Δεν βοηθάω, το ξέρω, συγνώμη ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μην το ξέρω; Εδώ και μήνες ψάχνω το τέλειο σουβλάκι στην Καλλιθέα αλλά ότι έχω δοκιμάσει δεν με συντάραξε. Θέλω σουβλάκι που να rock my world που λένε στο Αμέρικα. Και το πληρώνω όσο όσο. Κι ας με κράζει μετά ο Dreamdancer ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου