Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτο ομως ξερεις ειναι λιγο μετα χριστον προφητης....δεν εχει νοημα να τεσταρεις τον εαυτο σου οταν ΗΔΗ ξερεις τις απαντησεις.Βλεπεις που αλλαζει η καθεμια και σου εχει μαλιστα και αρκετο κενο.....η αποδεξη οτι ακους αυτο που υποστηριζεις θα ηταν το track ενοποιημενο και εσυ να πεις που μπαινει η μια και που η αλλη....η  απλα να σε ρωτησει ποσες κιθαρες παιζουν εδω ;)?

 

Δεν διάβασα τα σχόλια στο βίντεο έκανα πλέιμπακ μέσα απο το νόιζ.ανάλογα τισ συνθήκες ακρόασης μπορεί να προτιμούσα άλλη.αν έπαιζε η κιθάρα σκέτη είπα τι μου άρεσε.Όπως επίσης αν ήταν σε μεγάλες εντάσεις λάιβ αυτές οι χρειές δεν θα άλλαζα προτιμήσεις,γιατί στις εντάσεις αυτές το αυτί έχει την τάση να τονίζει τις συχνότητες που είναι οι εξάρσεις στην κόκκινη.Σε ένα φορτωμένο μιξ με 500 οργανα,οι ίδιες αυτές ενοχλητικές εξάρσεις μπορεί να ήταν απαραίτητες για να είναι ευδιάκριτη η κιθάρα.Πάντως πάντα αν μου λέγανε ποια από τις 2 θέλεις να πάρεις σπίτι θα έλεγα την ξυλένια και αν είχα την δεπιλογή να αγοράσω τη μια από τις 2 αυτή θα ήταν.Δεν νομίζω πως κανένας όταν δοκιμάζει όργανο το εναλάσει ανα 5 δεπτερόλεπτα και εν μέσω πλήρης μίξης ή βαβούρας.Δεν ασχολήθηκα με σχόλια και δεν διάβασα τίποτα,κρίνω από αυτό που ακούω και προσπαθώ να σου μεταφέρω και τις διαφορές που άκουσα.Και επαναλαμβάνω,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ οι κιθαρίτσες.Αν κάποιοι δεν ακούνε την διαφορά,με ελάχιστη ενασχόληση μπορουν να την καταλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν διάβασα τα σχόλια στο βίντεο έκανα πλέιμπακ μέσα απο το νόιζ.ανάλογα τισ συνθήκες ακρόασης μπορεί να προτιμούσα άλλη.αν έπαιζε η κιθάρα σκέτη είπα τι μου άρεσε.Όπως επίσης αν ήταν σε μεγάλες εντάσεις λάιβ αυτές οι χρειές δεν θα άλλαζα προτιμήσεις,γιατί στις εντάσεις αυτές το αυτί έχει την τάση να τονίζει τις συχνότητες που είναι οι εξάρσεις στην κόκκινη.Σε ένα φορτωμένο μιξ με 500 οργανα,οι ίδιες αυτές ενοχλητικές εξάρσεις μπορεί να ήταν απαραίτητες για να είναι ευδιάκριτη η κιθάρα.Πάντως πάντα αν μου λέγανε ποια από τις 2 θέλεις να πάρεις σπίτι θα έλεγα την ξυλένια και αν είχα την δεπιλογή να αγοράσω τη μια από τις 2 αυτή θα ήταν.Δεν νομίζω πως κανένας όταν δοκιμάζει όργανο το εναλάσει ανα 5 δεπτερόλεπτα και εν μέσω πλήρης μίξης ή βαβούρας.Δεν ασχολήθηκα με σχόλια και δεν διάβασα τίποτα,κρίνω από αυτό που ακούω και προσπαθώ να σου μεταφέρω και τις διαφορές που άκουσα.Και επαναλαμβάνω,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ οι κιθαρίτσες.Αν κάποιοι δεν ακούνε την διαφορά,με ελάχιστη ενασχόληση μπορουν να την καταλάβουν.

 

Οτι πεις μεγαλε....παντως να ξερεις μπορει ο αλλος να σου πει οτι σε αυτο το track υπαρχουν τρεις κιθαρες ενω υπαρχει μια.......βαζουμε στοιχημα πως θα εβρισκες εστω και με το ζορι τρεις ;D(και με αναλυση κιολας ;D)?Τωρα εσυ μπορεις να πεις οτι θες μετα χριστον, εγω παντως δεν ξερω αντικειμενικα καποιον που μπορει να το κανει....ισως εισαι ο πρωτος.Η μονη διαφορα στο συγκεκριμενο ειναι οι δυναμικες σε καποια σημεια...δηλαδη πολλες φορες βαραει τα ακκορντα ποιο δυνατα στην αρχη....

 

Οσο για το ποια θα επαιρνες σπιτι....αν υπηρχε δυνατοτητα θα γινοταν μονο με τον ηχο...γιατι που ξερεις...μπορει να διαλεγες το mdf....εκει να δεις γελιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ντροπή να διαλέξει κανείς αυτή που του αρέσει ας είναι και MDF.Εγώ επειδή γνωρίζω πως η ηχητική διαφορά μεταξύ αυτών των 2 οργάνων είναι σχετικά εμφανής,δεν θα ένιωθα ντροπή για τα γούστα μου,αλλά γιατί είμαι τεμπέλης να ακούσω λιγο πιο προσεκτικά τη διαφορά μεταξύ τους ασχέτως προτιμήσεων.Άκουσε τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ τους και ξεπέρασε το ποιά θα έπρεπε να ακούγεται κάπως βάση οπτικών διαφορών.Καλό θα σου κάνει δες το σαν άσκηση.Όσο τις δυναμώνεις τόσο πιο πολύ θα πριμάρει και η κόκκινη.Προσπάθησε να ακούσεις σε παρακαλώ και ασε τους Προφήτες,Χριστούς και τις Αγίες τριάδες.Έτσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ντροπή να διαλέξει κανείς αυτή που του αρέσει ας είναι και MDF.Εγώ επειδή γνωρίζω πως η ηχητική διαφορά μεταξύ αυτών των 2 οργάνων είναι σχετικά εμφανής,δεν θα ένιωθα ντροπή για τα γούστα μου,αλλά γιατί είμαι τεμπέλης να ακούσω λιγο πιο προσεκτικά τη διαφορά μεταξύ τους ασχέτως προτιμήσεων.Άκουσε τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ τους και ξεπέρασε το ποιά θα έπρεπε να ακούγεται κάπως βάση οπτικών διαφορών.Καλό θα σου κάνει δες το σαν άσκηση.Όσο τις δυναμώνεις τόσο πιο πολύ θα πριμάρει και η κόκκινη.Προσπάθησε να ακούσεις σε παρακαλώ και ασε τους Προφήτες,Χριστούς και τις Αγίες τριάδες.Έτσι απλά.

 

Βρες ασε τα περι ασκησων...αμα θελω να εκπαιδευσω το αυτι κανω ear training οχι παπατζηλικια, με την ιδια λογικη που οταν θελω δωρα για την πιτσιρικαρια για τα χριστουγεννα τα παιρνω μονος, και δεν τα ζηταω απο ..... τον Αη βασιλη..

 

Πες μου τωρα αυτο που αποφευγεις να απαντησεις...αν σου ελεγα οτι υπαρχουν τρεις κιθαρες βρες που αλλαζει η καθε μια ενω στην πραγματικοτητα ηταν μια θα υπηρχε ποτε περιπτωση να εβρισκες λιγοτερες απο τρεις ;D?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να σου έλεγα πως δεν καταλαβαίνω πότε αλλάζει όργανο,αν ήταν αρκετά όμοιες οι χροιές,ίσως να έκανα και λάθη φυσιολογικό είναι.Τι να σου απαντήσω υποθετικά για αυτό τώρα.Παπατζηλίκι πάντως θεωρώ να μην ακούς διαφορές που είναι σχετικά εμφανείς και ενώ έχεις δυνατότητα να βελτιωθείς σε αυτό απλά να αρνείσαι γιατί τότε μπορεί να ακούσεις και πράγματα που δεν πρόσεχες πριν και ίσως γίνεις πιο διαλακτικός σε απόψεις που τώρα και αδικαιολόγητα κατα τη γνώμη μου είσαι σχετικά απόλυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να σου έλεγα πως δεν καταλαβαίνω πότε αλλάζει όργανο,αν ήταν αρκετά όμοιες οι χροιές,ίσως να έκανα και λάθη φυσιολογικό είναι.Τι να σου απαντήσω υποθετικά για αυτό τώρα.Παπατζηλίκι πάντως θεωρώ να μην ακούς διαφορές που είναι σχετικά εμφανείς και ενώ έχεις δυνατότητα να βελτιωθείς σε αυτό απλά να αρνείσαι γιατί τότε μπορεί να ακούσεις και πράγματα που δεν πρόσεχες πριν και ίσως γίνεις πιο διαλακτικός σε απόψεις που τώρα και αδικαιολόγητα κατα τη γνώμη μου είσαι σχετικά απόλυτος.

 

Aμα ακους πραγματικα οτι και να σου πει καποιος δεν σε ξεγελαει αλλα οπως συμβαινει παντα οταν δεν μπορεις να αναγνωρισεις αναλαμβανει η ψυχοακουστικη και συμπληρωνει τα κενα.....το χα κανει παλια σε κατι φιλους tonefreaks και τους ζηταγα 5 ενω στην ουσια μια κιθαρα ειχα εκεινο τον καιρο....ολοκληρη :P και δεν υπηρξε ενας που να βρεις λιγοτερες απο 5.....αν ακουγανε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ  αυτο δεν θα ηταν προβλημα....

 

Ξερεις φιλε τι σημαινει ακουω? να ακους πχ ενα progression και να λες αμεσα.....α οκ αυτο ειναι  1,6,2,5,1 η αμα εχεις και perfect pitch να πεις....Ντο,Λα,Ρε,Σολ,Ντο η αν ακουσεις ενα σολο να πεις οκ ειναι phrygian  ο ηχος τονιζει τοσο καθαρα την  b2 και την επιστροφη της στην τονικη κτλ κτλ κτλ...... αυτο σημαινει ακουω....αν δεν μπορεις its ok μπορεις να το εξασκησεις αφου στην ουσια αυτο σημαινει  ακουω στην μουσικη......οποιο και να ειναι το αποτελεσμα (μπορεις η δεν μπορεις)τουλαχιστον αυτο ειναι κατι που υπαρχει......αυτο που λες εσυ υφισταται στην σφαιρα των urban legends καθως κανενας δεν εχει μπορεσει να αποδειξει το αντιθετο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν σε ένα ερωτηματολόγιο σου λένε να δώσεις ΠΕΝΤΕ (5) απαντήσεις,τόσες δίνεις.Τώρα αν μια είναι η σωστή,αυτό είναι πρόβλημα αυτού που θέτει τις ερωτήσεις,όχι αυτού που δίνεις τις απαντήσεις.

 

Οπότε το επιχείρημά σου έχει σοβαρό θέμα,πατάει σε πολύ σαθρή βάση.Εγώ δεν ασχολούμαι με ξύλα,παίρνω ότι μου ακούγεται καλύτερα με το gain στο 11,αλλά η ρητορική σου δεν ενισχύει την άποψή σου.Φιλικά πάντα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σε ένα ερωτηματολόγιο σου λένε να δώσεις ΠΕΝΤΕ (5) απαντήσεις,τόσες δίνεις.Τώρα αν μια είναι η σωστή,αυτό είναι πρόβλημα αυτού που θέτει τις ερωτήσεις,όχι αυτού που δίνεις τις απαντήσεις.

 

Οπότε το επιχείρημά σου έχει σοβαρό θέμα,πατάει σε πολύ σαθρή βάση.Εγώ δεν ασχολούμαι με ξύλα,παίρνω ότι μου ακούγεται καλύτερα με το gain στο 11,αλλά η ρητορική σου δεν ενισχύει την άποψή σου.Φιλικά πάντα.

 

Βασιλη αμα σου βαλουν 5 καρτελες με λευκο χρωμα και σου πουν που ειναι η μαυρη πχ....δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις....στην τελικη θα τους πεις...εγω δεν βλεπω καμια μαυρη....στον ηχο ομως και επειδη ολοι δεν ξερουν πραγματικα αλλα τζογαρουν, οτι τους πεις αυτο θα βγαλουν..αν τους πεις να σου δωσουν και εξηγησεις...θα σου δωσουν και εξηγησεις..."ναι εδω ο ηχος ειναι ποιο focused" "εδω ειναι ποιο glassy" κτλ κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τελείως διαφορετικό το ακούω νότες με το ακούω χροιά,δηλαδή και το πλήθος των αρμονικών και λοιπών συχνοτήτων.Όταν εσύ τραγουδάς σε ένα μικροφωνάκι μια Λα στους 440 κύκλους και σφυρίξει,δεν σημαίνει πως ο ηχολήπτης θα πάει στο γραφικό να μαζέψει αυτή τη συχνότητα γιατί απλά στο 99 τοις εκατό των περιπτώσεων δεν είναι εκεί η ανάδραση αλλά πιο ψηλά.Όταν γρατζουνάς ακορντάκια σε μια ακουστική κιθάρα και η πένα ξύνει λιγάκι δε φταίνε οι νότες που παίζεις,γιατί αποκλείεται κάποια από τις νότες σου να είναι πάνω απο 2000 κύκλους.Αλλά σου εγγυώμαι πως το ξύσιμο αυτό στη χροιά είναι πάνω από τους 3000 και ίσως και πολύ πιο πάνω.Το ακούω και αναλύω μια συγχορδία με 15μιση νότες δεν σημαίνει πως ακούω καλά χροιές και μπορώ να τις αναλύσω.Είναι διαφορετικά πράγματα το ένα και το άλλο.Οι 99 στους 100 ηχολήπτες στον πλανήτη δεν έχουν ασχοληθεί με το να ακούνε τονικές,αλλά γενικά συχνότητες.Όλα τα perfect pitch του πλανήτη δεν δίνουν αναγνώριση συχνοτήτων,άλλο το ένα άλλο το άλλο μην τα μπερδεύεις.Το αναγνωρίζω νότες και μουσικά διαστήματα δεν σημαίνει οτι καταλαβαίνω τι συμβαίνει στο συχνοτικό φάσμα.Απλά μερικά πραγματάκια για να κάνουμε λίγο πιο ενδιαφέρουσα τη συζήτηση και να ξεφύγουμε λίγο από ανούσιες ευθιξίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου