Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ποιοτικά υλικά και η ανώτερη ποιότητα κατασκευής σημαίνει ότι θα έχεις και ένα ποιοτικό όργανο, όχι απαραίτητα αυτο που θα σου ακούγεται καλύτερα αλλά σίγουρα κάτι που θα χαίρεσαι να έχεις στα χέρια σου. Προσωπικά γι' αυτόν τον λόγο πληρώνω κάτι παραπάνω. Βάζοντας σαν δεδομένο την ποιότητα ψάχνεις μετά για τον ήχο. Ήχο μπορείς να έχεις και με μαδέρι αλλά καλό όργανο δεν θα έχεις.

 

Νομιζω αυτη ειναι η ποιο σωστη αντιμετωπιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν εγω ΠΙΣΤΕΥΩ οτι το κΣΥλο παιζει τεραστιο ρολο,τοτε ΜΟΝΟ με μια κιθαρα απο...τιμιο ξυλο θα μπορεσω να αποδωσω το 100% του...ηχου μου...αν δεν ειναι απο τιμιο αλλα απο..ατιμο κΣυλο απλα δεν θα αποδωσω το 100% γιατι ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ θα ΥΠΟΦΕΡΩ... ;D

 

H διαφορά είναι ότι την πασιφανή επίδραση του ψυχολογικού παράγοντα (που αληθεύει σε ΚΑΘΕ έκφανση της ζωής μας και δεν περίμενα τον βλάχο να μου το πει) είναι εύκολο κανείς να την επικαλεστεί όπως και τα "εγώ δεν ακούω τίποτα γιατί όλα είναι τρίχες" και "άστε ρε τα πάντα στα δάχτυλα είναι" ενώ "το ακούω διαφορά" λοιδωρείται αυτομάτως καθότι είναι δύσκολο να κατανοήσουν ότι ναι, τι να κάνουμε, συμβαίνει και αυτό, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν "εκπαιδεύσει" το αυτί τους να ακούει διαφορές σε αυτό που μπορεί να παράγει το χέρι τους* που δεν είναι αντιληπτές στο ευρύ κοινό.

 

* Η αναλογία Μάραθε δεν είναι ο σεφ και ο κριτικός φαγητού αλλά ο αγωνιζόμενος και ο μηχανικός του. Όσο καλός και να είναι ο μηχανικός, χρειάζεται έναν οδηγό υψηλών ικανοτήτων για να "κουρδίσει" τη μηχανή ή αυτοκίνητό του. Και ο αγωνιζόμενος θα καταλάβει και την παραμικρή αλλαγή στις σχέσεις, ποιότητα γόμας στα λάστιχα, αναρτήσεις και γενικώς ρυθμίσεις που εσύ κι εγώ (και κατά πάσα πιθανότητα ο μηχανικός του) που ναι μεν οδηγούμε αλλά θα αγνοούσαμε παντελώς καθότι δεν μπορούμε να πάμε εκεί και πιθανώς να μη μας νοιάζει.

Και πάλι βέβαια, οι ιδανικές ρυθμίσεις του ενός οδηγού μπορεί να είναι κόλαση για κάποιον άλλο.

Γιατί είμαστε όλοι διαφορετικοί. ;)

 

Νομιζω αυτη ειναι η ποιο σωστη αντιμετωπιση.

Είναι επιγραμματικά αυτό ακριβώς που ανέφερε λεπτομερώς ο Πνοή και Νύξη στο προηγούμενο thread περί ξύλων στο οποίο συμφωνήσαμε και το οποίο και πάλι επικαλέστηκα σε αυτό το thread.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγω ΠΙΣΤΕΥΩ οτι το κΣΥλο παιζει τεραστιο ρολο,τοτε ΜΟΝΟ με μια κιθαρα απο...τιμιο ξυλο θα μπορεσω να αποδωσω το 100% του...ηχου μου...αν δεν ειναι απο τιμιο αλλα απο..ατιμο κΣυλο απλα δεν θα αποδωσω το 100% γιατι ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ θα ΥΠΟΦΕΡΩ... ;D

Με τις αμαρτίες που έχεις κάνει...δεν σε σώζει ούτε το τίμιο ξύλο....Τόσους κομουνιστές και καπνιστές έχεις καταδώσει 8) :D

 

* Η αναλογία Μάραθε δεν είναι ο σεφ και ο κριτικός φαγητού αλλά ο αγωνιζόμενος και ο μηχανικός του. Όσο καλός και να είναι ο μηχανικός, χρειάζεται έναν οδηγό υψηλών ικανοτήτων για να "κουρδίσει" τη μηχανή ή αυτοκίνητό του. Και ο αγωνιζόμενος θα καταλάβει και την παραμικρή αλλαγή στις σχέσεις, ποιότητα γόμας στα λάστιχα, αναρτήσεις και γενικώς ρυθμίσεις που εσύ κι εγώ (και κατά πάσα πιθανότητα ο μηχανικός του) που ναι μεν οδηγούμε αλλά θα αγνοούσαμε παντελώς καθότι δεν μπορούμε να πάμε εκεί και πιθανώς να μη μας νοιάζει.

ωραία όλα αυτά...αλλά έχουμε χορτάσει από αγωνιζόμενους που νομίζουν ότι είναι ο Φιντιπάλτης ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία όλα αυτά...αλλά έχουμε χορτάσει από αγωνιζόμενους που νομίζουν ότι είναι ο Φιντιπάλτης ;)

Εκ του αποτελέσματος κρινόμεθα φίλτατε. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ του αποτελέσματος κρινόμεθα φίλτατε. ;)

εκ του πήχεως... ;)

Άσε που στα 50φεύγα μας...έχουμε κριθεί προ πολλού ;D...ειδικά σαν ερασιτέχνες μουσικοί

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντα ακουω τον ιδιο ηχο.(δεν ειναι ακριβως ο ιδιος φυσικα,γιατι ακουω τις χορδες ,μιλαω γι αυτο που ακουω απ το ηχειο του σκαφους)Οταν δεν ακουω το ιδιο, ο μαγνητης ειναι μαπα

 

Στέκομαι λίγο στα bold, γιατί κάπως έτσι κινούμαι κι εγώ όταν δοκιμάζω ένα όργανο unplugged.

Εντάξει, δεν θα έλεγα τους μαγνήτες "μάπα", αλλά ακατάλληλους γι'αυτό που τους θέλω.

 

Ξέρω δηλαδή εκ των προτέρων ότι οι μαγνήτες που θα προτιμήσω έτσι κι αλλιώς απλά θα μεγενθύνουν αυτό που ακούω χωρίς ρεύμα.

 

Αυτό βέβαια δεν μπορεί να ισχύσει όταν κάποιος προτιμάει high gain μαγνήτες, ή αν πάρει μία κιθάρα με σκοπό να την βάζει πχ σε ένα μηχάνημα modelling.

Και όποιος προτιμάει τα παραπάνω, καλά κάνει και δεν δίνει μεγάλη σημασία στο πως ακούγεται η κιθάρα, καλά κάνει και ασχολείται μόνο με τις υπόλοιπες σημαντικές παραμέτρους ενός οργάνου (playability, αν τον βολεύουν οι διαστάσεις κλπ, κλπ...)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ: Όσον αφορά το αν τα δάχτυλα παίζουν ρόλο στον ήχο. Πιστεύω ότι παίζουν ρόλο. Με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό παίζουμε εγώ και ο δάσκαλός μου την ώρα του μαθήματος. Παίζουμε τα ίδια πράγματα...ίδιοι δεν ακουγόμαστε πάντως.  ;)

 

Χτυπάτε και οι 2 με τον ιδιο τρόπο τις χορδές με την πένα?  ;)

Βάζετε την ίδια δύναμη, ίδια κλίση?  ;)

Δε νομίζω.

 

Στέκομαι λίγο στα bold, γιατί κάπως έτσι κινούμαι κι εγώ όταν δοκιμάζω ένα όργανο unplugged.

Εντάξει, δεν θα έλεγα τους μαγνήτες "μάπα", αλλά ακατάλληλους γι'αυτό που τους θέλω.

 

Ξέρω δηλαδή εκ των προτέρων ότι οι μαγνήτες που θα προτιμήσω έτσι κι αλλιώς απλά θα μεγενθύνουν αυτό που ακούω χωρίς ρεύμα.

 

Αυτό βέβαια δεν μπορεί να ισχύσει όταν κάποιος προτιμάει high gain μαγνήτες, ή αν πάρει μία κιθάρα με σκοπό να την βάζει πχ σε ένα μηχάνημα modelling.

Και όποιος προτιμάει τα παραπάνω, καλά κάνει και δεν δίνει μεγάλη σημασία στο πως ακούγεται η κιθάρα, καλά κάνει και ασχολείται μόνο με τις υπόλοιπες σημαντικές παραμέτρους ενός οργάνου (playability, αν τον βολεύουν οι διαστάσεις κλπ, κλπ...)

 

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπάτε και οι 2 με τον ιδιο τρόπο τις χορδές με την πένα?  ;)

Βάζετε την ίδια δύναμη, ίδια κλίση?  ;)

Δε νομίζω.

Σαφώς και παίζουν και αυτά ρόλο. Κατά τη γνώμη μου εφόσον υπάρχει στην εξίσωση ο παράγοντας fretting hand σίγουρα θα παίζει κάποιο ρόλο στον ήχο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειται για αλλη μια τεραστια διεθνη συνομωσια...

 

Τα ξυλα δεν παιζουν ρολο, απλως τα βαζουν στις ηλ.κιθαρες για να μπορουν να τις σπανε στις συναυλιες, διοτι εαν ηταν απο πετρα, αλουμινιο, αδαμαντιο ή κρυπτονιτη δεν θα ειχε την ιδια φαση ναπουμενες.

 

Ειναι αυτες οι παλιοεταιρειες που μας εχουν παραμυθιασει, για να εχουν υπερκερδη στις πλατες της αμοιρης εργατιας.

 

Εχουν παραμυθιαστει και κατι τυποι σαν τον Guthrie (ειναι ο πιο προσφατος που θυμαμαι) μεταξυ πολλων αλλων, που λενε πως τα ΚΣυλα - κι ομως!! - επηρεαζουν τον ηχο του οργανου. Η μαλλον, δεν παραμυθιαστηκαν, τα παιρνουν κι αυτοι απο τα μεγαλα αφεντικα για να διαιωνιζουν την τεραστια απατη που συντελειται εις βαρος του αμοιρου, απορου, αδαη Ελληνα κιθαριστακου.

 

Αλλα τι να ξερουν αυτοι (αυτι??), εμεις εδω στο νοιζ εχουμε συνδεσει σκουποξυλο με duncan low output, και ακουγοταν σαν prs επειδη ειχαμε βαλει τα ιδια ταστα πανω.

 

Αλλωστε, οταν βαλεις δυο στρατ διπλα-διπλα με τα ιδια ακριβως specs, για το οτι δεν ακουγονται ιδιες φταιει το... mojo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και παίζουν και αυτά ρόλο. Κατά τη γνώμη μου εφόσον υπάρχει στην εξίσωση ο παράγοντας fretting hand σίγουρα θα παίζει κάποιο ρόλο στον ήχο. :)

 

Η τεχνική ναι. Πως κάνει βιμπράτο,το λεγκάτο και ότι άλλο. Θέμα τεχνικής δηλαδή. Αλλά,αυτό το ''μυστικό'' του ότι όλα είναι στα δάχτυλα...εεε...είναι λιγάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου