Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aγαπητέ, οι νόμοι της φύσης και της φυσικής είναι αμείλικτοι, σε σχέση με πτώση από οποιοδήποτε ύψος, της οποίας την ταχύτητα πρόσκρουσης με το έδαφος μπορείς να υπολογίσεις με συγκεκριμένους τύπους (κάποιος φυσικός θα μπορούσε να στο επιβεβαιώσει αυτό).

Οπότε για μένα, όχι δεν είναι συμβατό το παράδειγμά σου.

 

Λοιπόν, για μια ακόμη φορά, έχεις κάνει ο ίδιος, προσωπικά, blind test σε διαφορετικές κιθάρες, ίδιου βάρους, set up, μαγνητών, μπλα μπλα μπλα, ναι ή όχι;

Η μονολεκτική σου απάντηση, μου αρκεί.

 

Τα υπόλοιπα, που αναφέρεις για κιθάρες κατασκευασμένες από εναλλακτικά υλικά, φυσικά και ισχύουν, δεν αντιλέγω.

Αλλά δεν έχει να κάνει με την τυφλή δοκιμή, στην οποία αναφερόμαστε, εδώ.

 

 

Λοιπον για μια ακομα φορα..ισχυριστηκα ποτε οτι ακουω κατι τετοιο για να κανω blind test στον εαυτο μου? αυτο που ρωτας δεν εχει κανεναν νοημα για μενα αλλα γιαυτον που το ισχυριζεται.....εχω κανει  blind test σε τριτους με την ιδια κιθαρα που τους ειπα οτι ηταν αλλοτε 3 διαφορετικες αλλοτε 5 και εβρισκαν οχι μονο τον ακριβη αριθμο αλλα ειχαν εξηγουσαν και τα σημεια μαλιστα που αλλαξε ;D......εχω δει προχειρο τεστακι κολλητου με squier bullet και american standard και αντιστοιχους μαγνητες χαος και γελιο μεχρι δακρυων.....παταγωδης αποτυχια και αυτα δεν ηταν σε καμια περιπτωση τελεια....ποσο μαλλον τα συγκεκριμενα που ποσταρα που εχουν πολυ μεγαλυτερη προσοχη στην λεπτομερεια....το ξαναλεω λοιπον οποιος θελει να κρυβεται πισω απο το δαχτυλο του μπορει να το κανει......οποιος παλι τολμαει να ερθει αντιμετωπος με την αληθεια τοτε ας το επιχειρησει.....αυτος που δεν θελει παντως και φοβαται παντα θα βρισκει δικαιολογια....ηταν το compression του youtube...ημουν αρρωστος εκεινη τη μερα,ο παικτης επαιζε βλακειες και δεν μπορουσα να "νιωσω" το μεγαλειο των ξυλων" κτλ κτλ κτλ

 

Οπως λενε στο χωριο μου.."την στραβη ψ.λη την αμποδαν οι τριχες"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπον για μια ακομα φορα..ισχυριστηκα ποτε οτι ακουω κατι τετοιο για να κανω blind test στον εαυτο μου? αυτο που ρωτας δεν εχει κανεναν νοημα για μενα αλλα γιαυτον που το ισχυριζεται.....εχω κανει  blind test σε τριτους με την ιδια κιθαρα που τους ειπα οτι ηταν αλλοτε 3 διαφορετικες αλλοτε 5 και εβρισκαν οχι μονο τον ακριβη αριθμο αλλα ειχαν εξηγουσαν και τα σημεια μαλιστα που αλλαξε ;D......εχω δει προχειρο τεστακι κολλητου με squier bullet και american standard και αντιστοιχους μαγνητες χαος και γελιο μεχρι δακρυων.....παταγωδης αποτυχια και αυτα δεν ηταν σε καμια περιπτωση τελεια....

 

ΟΚ, δεκτή (και αποδεκτή) η απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ο μαγνητισμος δεν "ακουει" ξυλα. Ειδικα σε μουσικες με υψηλα gain Κλπ οπως μεταλ εχει μηδενικη συμμετοχη.  Πολυ μεγαλυτερο ρολο στο τελικο αποτελεσμα παιζει η τεχνικη , το πως ακριβως θα χτυπησει ο καθενας την χορδη και φυσικα , οι μαγνητες.

  Για του λογου το αληθες , η Les Pallette :

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή Bulbus θεωρείς ότι αυτός ο ήχος είναι καλός;

 

Γιατί εγώ που κυρίως ακούω high gain είδη,τον θεωρώ tone για τα σκουπίδια,όπως είναι και το ξύλο που χρησιμοποίησε.

 

Όντως,για high gain παιξίματα,παίζουν ρόλο άλλα πράγματα περισσότερο,όπως το στήσιμο του οργάνου,η ευκολία στο παίξιμο,η γέφυρα και η εργομετρία του οργάνου.

 

Αν αυτό που μας έδειξες ήταν καλό,όλοι οι hard rock/metal παίκτες θα έπαιζαν με πανέρια φορτωμένα με EMG 81,μέσω ενός Line 6 Spider του 2003 και θα είχανε ηχάρα.

 

PLEASE! ::)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα ενα ψαξιμο και βρηκα μια λογικη εξηγηση.

ο μαγνητης ακουει κυριως της δονησεις που παραγουμε στις χορδες.

οι χορδες μεταδιδουν τις δονησεις στην υπολοιπη κιθαρα αλλα και αντιστροφα.

δηλαδη οι δονησεις της κιθαρας μεταδιδονται στις χορδες σαν ενα κυκλωμα.

αρα απο την στιγμη που το καθε ειδος ξυλου δονειται διαφορετικα λογω

πυκνοτητας κτλ κτλ.αρα υπαρχει αλλαγη.

οπως επισης υπαρχει και το sustainer που βιδωνεται στο μανικι

για να μεγαλωσει την διαρκεια της δονησης.

καποιοι γραφανε και για μικροφωνικους μαγνητες που ακουνε την κιθαρα

οπως κατι vintage.

 

δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα μιας και δεν γνωριζω

προσωπικα, απλα κανω μια ερευνα καποιας λογικης

μπας και βρεθει μπουσουλας και να μπουμε σε πιο νορμαλ κλιμα

μιας και το φορουμ γουσταρει ξυλα. ;D

πιστευω ειναι κριμα να γινει (αν δεν εχει γινει) και στους μουσικους

καμια διαιρεση σε αιρεσεις οπως συμβαινει παντου σχεδον.

 

 

 

για να μην τα λεω εγω,αυτοι εδω τα λενε καλυτερα

 

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=239452

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο μαγνητισμος δεν "ακουει" ξυλα. Ειδικα σε μουσικες με υψηλα gain Κλπ οπως μεταλ εχει μηδενικη συμμετοχη.  Πολυ μεγαλυτερο ρολο στο τελικο αποτελεσμα παιζει η τεχνικη , το πως ακριβως θα χτυπησει ο καθενας την χορδη και φυσικα , οι μαγνητες.

 Για του λογου το αληθες , η Les Pallette :

να προσθέσω και τι μου θύμισε.... ;)

width=600 height=450http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/Saltatio_Mortis,_member_%22Bruder_Frank%22,_2009.JPG[/img]

 

Δηλαδή Bulbus θεωρείς ότι αυτός ο ήχος είναι καλός;

Ατυχώς Bill ο ήχος του stick...είναι καλός

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαγνητισμος δεν "ακουει" ξυλα.

Κι ομως, σε ενα εμπειρο αυτι (σαν το δικο μου) οι διαφορες ειναι παραπανω απο εμφανεις. Αλλο ηχο εχει μια κιθαρα που εχει φτιαχτει απο ξυλο παλετας απο, πχ, τουβλαδικο, ο ηχος της οποιας ειναι πιο "αερινος/πριμαριστος", και αλλο ηχο εχει μια κιθαρα που εχει φτιαχτει απο ξυλο παλετας βαριας κατασκευης, σαν κι αυτες που εχουν για παραδειγμα στις αποθηκες με βαρυ πολεμικο εξοπλισμο, πχ βομβες αεροπλανων ή πυραυλους εδαφους-αερος. Εκει ο ηχος της κιθαρας ειναι φανερα πιο μεστος/βαρυς. Tea_Blue.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου