Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδή Bulbus θεωρείς ότι αυτός ο ήχος είναι καλός;

 

Γιατί εγώ που κυρίως ακούω high gain είδη,τον θεωρώ tone για τα σκουπίδια,όπως είναι και το ξύλο που χρησιμοποίησε.

 

Όντως,για high gain παιξίματα,παίζουν ρόλο άλλα πράγματα περισσότερο,όπως το στήσιμο του οργάνου,η ευκολία στο παίξιμο,η γέφυρα και η εργομετρία του οργάνου.

 

Αν αυτό που μας έδειξες ήταν καλό,όλοι οι hard rock/metal παίκτες θα έπαιζαν με πανέρια φορτωμένα με EMG 81,μέσω ενός Line 6 Spider του 2003 και θα είχανε ηχάρα.

 

PLEASE! ::)

 

Billy το θεμα δεν ειναι αν αυτο που ακουσες ηταν ηχαρα η οχι.....το θεμα ειναι αν ακουγες μια πχ ibanez με το ιδιο ακριβως tone αν και τον inf μαγνητη αν καταλαβαινες οτι υπαρχει διαφορα που να δικαιολογει την σχεδον παντελη ελλειψη ξυλου στο σωμα ;).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Billy το θεμα δεν ειναι αν αυτο που ακουσες ηταν ηχαρα η οχι.....το θεμα ειναι αν ακουγες μια πχ ibanez με το ιδιο ακριβως tone αν και τον inf μαγνητη αν καταλαβαινες οτι υπαρχει διαφορα που να δικαιολογει την σχεδον παντελη ελλειψη ξυλου στο σωμα ;).....

 

Έχω ακούσει τυχαία αρκετές μέτριες και high quality Ibanez (RG-Prestige) με καλύτερους Line 6 ενισχυτές και PODs και η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη,αλλά όπως είπα πιο πάνω,οφείλεται κατά 90% σε όλα τα άλλα που προείπα,αλλά σίγουρα και 10% στο ξύλο.That's all.

 

Τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα,μπορεί να κάνω και λάθος.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει τυχαία αρκετές μέτριες και high quality Ibanez (RG-Prestige) με καλύτερους Line 6 ενισχυτές και PODs και η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη,αλλά όπως είπα πιο πάνω,οφείλεται κατά 90% σε όλα τα άλλα που προείπα,αλλά σίγουρα και 10% στο ξύλο.That's all.

 

Τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα,μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Nαι ρε Μalmsteen-wannabe :P . Αφού καθεμία θα είχε και διαφορετικούς μαγνήτες  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ok, και λίγο food for thought, όσον αφορά την κατασκευή ενός συστήματος που λέγεται κιθάρα.

 

Το 'χω ξαναπεί, αλλά το λέω και τώρα, η επιστήμη της οργανοκατασκευής, έχει εμποτιστεί με τόνους αερολογίας, είτε από αδυναμία θεμελίωσης εμπεριστατωμένης έρευνας, είτε από την εισαγωγή του μάρκετινγκ, είτε από απλή βλακεία. Οι μύθοι που περιβάλλουν τον τομέα είναι πολύ περισσότεροι απ' ό,τι η αλήθεια, οπότε η αμφισβήτηση, για μένα, είναι το λογικό (και υγιές) επακόλουθο. Όμως και η αλήθεια, σε αυτή την περίπτωση, είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποκτηθεί.

 

Ερχόμενος λοιπόν στο θέμα, η κιθάρα είναι μια συσκευή, ένα σύστημα που σκοπό έχει να απελευθερώνει την κινητική ενέργεια της χορδής και να μετατρέπει μέρος αυτής σε ελεγχόμενο, ακουστό ήχο. Και λέω μέρος, γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό της ενέργειας αυτής μετατρέπεται σε θερμότητα. (Ναι, ένα δονούμενο σώμα θερμαίνεται, όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται αυτό.) Όταν λοιπόν η χορδή διεγείρεται παράγει μια συνεχή ροή δονήσεων η οποία είναι ενα σύνολο, μαθηματικά συνδεδεμένων μεταξύ τους, συχνοτήτων. Ο τρόπος της δόνησης αυτής, εξαρτάται άμεσα από το σύνολο της ενέργειας η οποία είτε διαφεύγει είτε επιστρέφει ως δόνηση, και κατά τη γνώμη μου, είναι άμεσα εξαρτώμενη από το σύστημα που ονομάζεται κιθάρα (κλειδιά, κσύλα, τάστα, nut, bridge κλπ.). Όχι μεμονωμένα, αλλά ως σύνολο που καθορίζει τη δόνηση.

 

Εκεί λοιπόν, έρχεται ο μαγνήτης να παίξει το ρόλο του και να αποκωδικοποιήσει τη δόνηση αυτή σε ήχο, μέσω του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου που δημιουργεί η δονούμενη πάντα χορδή (μια χορδή που είναι σε ακινησία, δεν παράγει πεδίο). Εφ' όσον λοιπόν αυτό το μαγνητικό πεδίο είναι άμεση συνάρτηση του τρόπου δόνησης και ο τρόπος δόνησης είναι άμεση συνάρτηση του συστήματος κλειδιά-κσύλα-τάστα-bridge κλπ, ταπεινή και όχι επιστημονικά αποδεδειγμένη, άποψή μου, είναι ότι το κσύλο/υλικό παίζει κι αυτό το ρόλο του. Έστω και μικρό. Έστω και ασήμαντο, αλλά παίζει.

 

Από το "παίζει το ρόλο του" μέχρι το "ένα 50χρονών μαχαγκόνι είναι καλύτερο από ένα 3χρονο" μέχρι το "το maple σκάει καλύτερα" μέχρι το "μια brazilian rosewood ταστιέρα είναι πιο resonant από μια indian" επικρατεί χάος και έχουν εισχωρήσει παντός τύπου δεισιδαιμονίες και υπερβολές στο βωμό των πωλήσεων και της ανάγκης για απόδοση ευθυνών/ιδιοτήτων. Όπως και έχουν γίνει άπειρα, άτοπα ή αμφίβολα πειράματα προς απόδειξη της μιας ή της άλλης άποψης.

 

Όταν ένα αντικείμενο γεννάει πάθη, λογικό είναι να υπάρχει και έντονη συζήτηση περί αυτού. Οι γνώμες καλό είναι να διίστανται και όχι να επιβάλλονται ;D.

 

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Nαι ρε Μalmsteen-wannabe :P . Αφού καθεμία θα είχε και διαφορετικούς μαγνήτες  :P

 

Επειδή ήταν όλες ενός φίλου μου κολλημένου,οι μισές ήταν με PAF Pro και οι άλλες μισές με Blackouts! ;D ;)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήταν όλες ενός φίλου μου κολλημένου,οι μισές ήταν με PAF Pro και οι άλλες μισές με Blackouts! ;D ;)

 

Διαφορετικά μέταλλα στο τρέμολο  ;D ;D

 

Τελος πάντων. Προσωπικά κοιτώντας τα specs σε μία κιθάρα το είδος του ξύλου είναι το τελευταίο που θα κοιτάξω. Και άμα το κοιτάξω το πρώτο που σκέφτομαι είναι αν γενικά θα είναι βαρύ, γιατι συνήθως κάνω εξάσκηση όρθιος και δε θέλω να κουράζομαι.

 

Γενικά, alder,basswood και swamp ash μου φάνηκαν γενικά ελαφριά και τα προτιμώ.

Με άλλα λόγια η επιλογή μου γίνεται με καθαρά πρακτικό σκεπτικό.

 

Τώρα αν το κάθε ξύλο έχει κάποια χαρακτηριστική ιδιότητα ηχητικά? Ξέρω εγώ?...Μάλλον, αλλά δεν καίγομαι και τόσο αφού μπορώ να την εξαλείψω, ενισχύσω με το eq του ενισχυτή, με άλλους μαγνήτες, χορδες κτλ

 

Όταν κάποιος μου λέει πχ ''η κιθάρα σου είναι αρκετά πριμαριστή, alder είναι?'' του απαντάω απλώς ''ναι'' ή ''όχι'' (αν είναι γιατι έχω και με basswood και μαόνι) και δεν το πάω παραπέρα. Άμα με ρωτήσει αν το alder είναι πιο πρίμο από το mahogany του λέω δεν ξέρω  ;D Άμα μου πει καλά παίζεις και δεν ξέρεις τίποτα για την κιθάρα σου? του φέρνω την κιθάρα στο κεφάλι  ;D

 

Το όλο θρεντ είναι ανούσιο μιας και λόγω έλλειψης χειροπιαστών αποδείξεων και αδυναμίας αποκοπής από τα πιστεύω του καθενός (πίστη= μη δικαιολογημένη πεποίθηση) καταλήγουμε  να μαλώνουμε για θέματα του τύπου ''γιατί πιστεύεις στον Βούδα? ''

 

Χαζαμάρες δηλαδή. (γιατί μου υπογραμμίζει με κόκκινο το ''χαζαμάρες'' αφού έτσι το λέμε στο χωριό μου  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 23 σελιδες ας πω και γω την γνωμη μου!

 

Εχω δυο κιθαρες μια με alder - jackson και μια με basswood - ibanez που φορουν τον ιδιο μαγνητη - Dimebucker μιας και η μια ειναι backup της αλλης για τα live. ε, μια μερα που αλλαζα χορδες ειπα να δω ποσο διαφορα θα δω μεταξυ τους.

 

Εβαλα τις ιδιες χορδες, ρυθμισα στο ιδιο υψος τους μαγνητες και τις εβαλα στον ενισχυτη και το αποτελεσμα?

 

Ναι ακουσα διαφορα με το basswood να ειναι πιο bright. Φυσικα και οι δυο ηταν βαμενες με solid χρωμα και περασμενες με βερνικι πολυουρεθανης.

 

Να προσθεσω οτι έχουν maple μπρατσο με rosewood ταστιερα.

 

η διαφορα στον ηχο ηταν ξεκαθαρη στους καθαρους και στους crunch ηχους και λιγοτερο διακριτη στην παραμορφωση (υπηρχε ομως)

 

Συνολικα λοιπον για μενα τα κσυλα παιζουν ως καποιο βαθμο ρολο, αλλα οχι σε μεγαλο ποσοστο.

 

Υγ: παλιοτερα ειχα κανει ενα συγκριτικο με κιθαρες διαφορετικων τυπων (alder, basswood, mahogany) και διαφορετικων μαγνητων (seymour, bare knuckle, EMG) ηχογραφημενες με καινουργιες χορδες και με  metal παραμορφωση και οπως εγραψα τοτε υπηρχαν διαφορες στον ηχο αλλα οχι που να μην "ερχονται" με ενα EQ στην μιξη.

 

Συνεπως για μενα το θεμα "κσυλα" εχει κλεισει, ευχομαι το ιδιο να συμβει και σε εσας καποτε!!  ;D ;D ;D ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου