Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εχω δυο κιθαρες μια με alder - jackson και μια με basswood - ibanez

 

 

Ναι ακουσα διαφορα με το basswood να ειναι πιο bright.

 

 

ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ;

 

Μα τι ΑΣΧΕΤΟΣ που είσαι ρε φίλε  ;D (πλάκα κάνω φυσικά)

 

 

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΙΟ BRIGHT  ;D ;D ;D ΛΑΘΟΣ ΑΚΟΥΣΕΣ!!!

 

 

Δηλαδή η Warmoth δεν ξέρει και ξέρεις εσύ;

 

 

Alder

 

 

wood_toneometer_6.jpg

 

 

Basswood

 

 

wood_toneometer_5.jpg

 

 

http://www.warmoth.com/bass/Options/WoodDescriptions.aspx

 

 

Γι΄ αυτό σου λέω, λάθος άκουσες  ;D

 

Δεν είναι δυνατόν μια κιθάρα από basswood να είναι πιο bright από την alder! Δε γίνεται αυτό, είναι θέμα ξύλων! ΧΑΧΑΧΑ ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κύριοι, θα ήθελα εδώ να αναφέρω την επιρροή των ηλιακών εκλάμψεων στον ήχο της κιθάρας. Όταν η Γη μπομπαρδίζεται από τα φορτισμένα σωματίδια που περιέχονται στις στεμματικές εκτοξεύσεις μάζας η ίδια η δομή του ξύλου του δέντρου αλλάζει. Και όπως όλοι ξέρουμε η περιεκτικότητα σε ισότοπο άνθρακα-14 κάνει τον ήχο πιο .... μπλέ.

 

http://www.nature.com/news/mysterious-radiation-burst-recorded-in-tree-rings-1.10768

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, θα ήθελα εδώ να αναφέρω την επιρροή των ηλιακών εκλάμψεων στον ήχο της κιθάρας. Όταν η Γη μπομπαρδίζεται από τα φορτισμένα σωματίδια που περιέχονται στις στεμματικές εκτοξεύσεις μάζας η ίδια η δομή του ξύλου του δέντρου αλλάζει. Και όπως όλοι ξέρουμε η περιεκτικότητα σε ισότοπο άνθρακα-14 κάνει τον ήχο πιο .... μπλέ.

 

http://www.nature.com/news/mysterious-radiation-burst-recorded-in-tree-rings-1.10768

 

Όταν σας έλεγα εγώ οτι το ατύχημα με το πυρηνικό εργοστάσιο στην ιαπωνία άλλαξε τον ήχο του alder δεν μ ακούγατε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι μία: όσο περισσότερο μικροφωνίζει ο μαγνήτης τόσο περισισσότερο το ξύλο "ακούγεται" , αν δεν μικροφωνίζει καθόλου ( well potted ) δεν υπάρχουν διαφορές ουσιαστικές .Εγώ αυτό πιστεύω σήμερα μέχρι να μου αποδείξει κάποια ότι δεν ισχύει. Πάντως από τα πολλά χρόνια εμπειρίας μου στο άκουσμα ήχων έχω καταλήξει ότι τον μακράν τον καλύτερο ήχο στα ξύλα της κιθάρας τον βγάζει το μπέικον.

bacon-art-guitar.jpg.982f278ca6636b5bc71ef558c75853aa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι!! με το φουλάρι και το μούσι!

σοβαρά όμως εσείς που έχετε ακριβές κιθάρες και είστε Αθήνα να κανονίσετε ένα τεστ μίτινκγ με τον δρεαμ.

Πιστεύω ότι ακόμα και χωρίς όργανα ακριβείας αλλά με λίγη καλή θέληση θα μπορείτε να δοκιμάσετε διάφορους μαγνήτες, κιθάρες κτλ  μετά να συνεχίσετε να διαφωνείτε  χαχα

Conchita-Wurst-Rise-Like-a-Phoenix-Lyrics.thumb.jpg.3aaf3d79844f27c6b2daf556e4fdd456.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ;

 

Μα τι ΑΣΧΕΤΟΣ που είσαι ρε φίλε  ;D (πλάκα κάνω φυσικά)

 

 

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΙΟ BRIGHT  ;D ;D ;D ΛΑΘΟΣ ΑΚΟΥΣΕΣ!!!

 

 

Δηλαδή η Warmoth δεν ξέρει και ξέρεις εσύ;

 

 

Alder

 

 

wood_toneometer_6.jpg

 

 

Basswood

 

 

wood_toneometer_5.jpg

 

 

http://www.warmoth.com/bass/Options/WoodDescriptions.aspx

 

 

Γι΄ αυτό σου λέω, λάθος άκουσες  ;D

 

Δεν είναι δυνατόν μια κιθάρα από basswood να είναι πιο bright από την alder! Δε γίνεται αυτό, είναι θέμα ξύλων! ΧΑΧΑΧΑ ;D ;D ;D

 

 

Ωραια και τωρα τι να πιστεψω? τα αυτια μου ή την warmoth? ενδεχομενως να υπαρχει κανας παραγοντας που δεν ελεγξα και να επηρεαζει. μπορει να μην εχω perfect pitch αλλα πιστευω οτι μπορω να ακουσω οτι ενας ηχος εχει περισσοτερα πριμα απο εναν αλλον!!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά όμως εσείς που έχετε ακριβές κιθάρες και είστε Αθήνα να κανονίσετε ένα τεστ μίτινκγ με τον δρεαμ.

 

Ναι, να μαζευτούμε όλοι ν'ακούμε τις κιθάρες από τα ηχειάκια του pc.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, να μαζευτούμε όλοι ν'ακούμε τις κιθάρες από τα ηχειάκια του pc.

 

 

 

 

Και από το youtube,στα 240p.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου