Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Διαφορετικά μέταλα στα τρέμολα  ;D ;D

 

Δεν ξερω αν το εγραψες για μενα, (λολ) αλλα ειναι και τα δυο μπλοκαρισμενα!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν έχει σημασία αυτό  ;D

 

Το ίδιο συμβαίνει αν βάλεις ατσάλινα τάστα αντί για νικελίου. Πριμάρει αρκετά την κιθάρα, γενικά αλλάζει ο ήχος. Αν το καλοσκεφτείς η γέφυρα είναι και το τελευταίο σημείο πριν περάσει η δόνηση της χορδής στους μαγνήτες. Μπορεί να φταίει και το ξύλο αλλά θα ήταν το τελευταίο στο οποίο θα απέδιδα ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν έχει σημασία αυτό  ;D

 

Το ίδιο συμβαίνει αν βάλεις ατσάλινα τάστα αντί για νικελίου. Πριμάρει αρκετά την κιθάρα, γενικά αλλάζει ο ήχος. Αν το καλοσκεφτείς η γέφυρα είναι και το τελευταίο σημείο πριν περάσει η δόνηση της χορδής στους μαγνήτες. Μπορεί να φταίει και το ξύλο αλλά θα ήταν το τελευταίο στο οποίο θα απέδιδα ευθύνη.

 

Δεν θα πεσω στην παγιδα σας να αρχισουμε να συζηταμε και για αυτα!!  :P :P :P

 

υγ: Φυσικα και παιζουν ρολο, ειδικα τα ταστα, το string block του floyd (αν το λεω σωστα) και φυσικα το υλικο των ταστων..αλλα ολα μαζι να παιζουν ενα 10%?

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον περισσότερο γιατί ας πούμε εγώ που άλλαξα το tremolo block από σιδερο σε Steel στην jackson μου άκουσα δραματική διαφορά στον ήχο! Έγινε πιο καθαρός και δώθηκε ένα μικρό boost στα μεσσαία και πρίμα,σα να απέκτησε πιο πολύ όγκο ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην αρχίζετε με τα ποσοστά επί τοις εκατό γιατί εύλογα μπορεί να σας πεί κάποιος ότι υπάρχουν άνθρωποι που αδυνατούν να ακούσουν μία διαφορά της τάξεως του 10% και άλλοι που την αντιλαμβάνονται ως μεγάλη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το "παίζει το ρόλο του" μέχρι το "ένα 50χρονών μαχαγκόνι είναι καλύτερο από ένα 3χρονο" μέχρι το "το maple σκάει καλύτερα" μέχρι το "μια brazilian rosewood ταστιέρα είναι πιο resonant από μια indian" επικρατεί χάος και έχουν εισχωρήσει παντός τύπου δεισιδαιμονίες και υπερβολές στο βωμό των πωλήσεων και της ανάγκης για απόδοση ευθυνών/ιδιοτήτων. Όπως και έχουν γίνει άπειρα, άτοπα ή αμφίβολα πειράματα προς απόδειξη της μιας ή της άλλης άποψης.επιβάλλονται

 

Αυτο τα λεει ολα! Για καποιους παιζει ρολο το ξυλο για αλλους οχι! Αλλοι το ακουν και αλλοι οχι! Αλλοι το ακουν 5% και αλλοι 10%! Αλλα για να δικαιολογησει ο αλλος τα 5000 ευρω που εδωσε για μια custom shop και να μην αισθανθει μ@λ@κ@ς πρεπει να παραδεχθουμε οι υπολοιποι οτι το μαονι ονδουρας δονειται καλυτερα απο το αφρικανικο?? Δηλαδη πως θα γινει? Κι εγω προσωπικα πιστευω οτι ενα απειροελαχιστο ρολο ισως να παιζει και το ξυλο αλλα οχι περισσοτερο απο τη γεφυρα, το nut και σιγουρα πολυ λιγοτερο απο τις χορδες, τους μαγνητες κτλ Και ας μου εξηγησει καποιος επιτελους τη διαφορα του μπαμπλμπι με τους κοινους πυκνωτες 0.022 και τι μπορει να κανει παραπανω γιατι θα τρελαθω μ'αυτα που βλεπω

 

http://www.ebay.com/itm/Original-Gibson-Historic-Bumble-Bee-Capacitor-Box-of-2-L-K-/130906628487?pt=Guitar_Accessories&hash=item1e7aa4a187

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν σκεφτούμε με τι ντενεκέδες παίζαν οι παλιοί και έβγαλαν αριστουργήματα, μάλλον καλύτερα να αφήσουμε τα φιλοσοφικά ερωτήματα και να πάμε για μελέτη...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν σκεφτούμε με τι ντενεκέδες παίζαν οι παλιοί και έβγαλαν αριστουργήματα, μάλλον καλύτερα να αφήσουμε τα φιλοσοφικά ερωτήματα και να πάμε για μελέτη...

 

Ατιμο νοιζ!!!

 

Αν καθομουν να κανω εξασκηση τις ωρες που μπαινω στο νοιζ, θα ειχε φαει τη σκονη μου ο malmsteen!

 

[move]Και με μονο την Squier CV μου, και οχι τιποτα απολιθωμενα ξύλα  ;D[/move]

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου