Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Marshall mg30dfx


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους τους νοιζαδες υγεια και ευτυχια..

 

Μπαιμω στο θεμα για να μην μακρηγορω....

Ξεκινησα κιθαρα με εναν Randall 20 watt (αγορασμενος απο καταστημα) , μου βγαζει συνεχεισα προβληματα με την πλακετα(δεν με νοιαζει πλεον)

 

Αγορασα εναν Marshall mg30dfx (την παλια σειρα) απο Θεσσαλονικη απο ενα παλικαρι εδω του noiz...Τις πρωτες μερες ολα καλα ολα ωραια ωραιο ηχο και εφε κτλ..Παω καποια στιγμη να τον ανοιξω να παιξω...αρχισα να γρατζουναω τπτ...Αρχιζω να κοιταω καλοδια πεταλια...Μηπως δεν φτανει το σημα σωστα...τπτ...(το φωτακι που διχνει αν ειναι ανοιχτος αναβε κανονικα)

Αρχιζει ο κρυος ιδρωτας εκει... :-[ Ξαναψαχνω εγω....Αλλαζω μπριζες..τπτ...Δοκιμαζω να ηχογραφισω στον υπολογιστη..ΗΧΟΓΡΑΦΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!  ???  ??? (φισικα το σημα δεν περναγε απο το ηχειο..) Αρχισαν να μου μπαινουν υποψιες για το ηχειο..Παιρνω σε ενα καταστημα  στην Γλυφαδα που ειναι εξαιρετικη και φιλικοτατοι, τους εξηγησα το προβλημα μου και μου εξηγησε και το παλικαρι οτι πιθανοτατα εχει καει το ηχειο η κατι παρελκομενο...Ρωτησα ποσο θα παει η ζημια?...Μου λεει οτι αν ειναι οντως το ηχειο μαζι με τον ελεγχο που θα κανει η Marshall να υπολογιζω καπου στο 100αρικο... :-\ (η Μαρσαλλ για τον ελεγχο θελει 35 ευρο + φπα ....) Και ερχομαι και λεω εγω..Μηπως τον ελεγχο μπορω να τον κανω μονος μου?  ??? Ειναι δηλαγη τοσο επικινδυνο να παρω το ηχειο του ρανδαλλ , να το αντικαταστησω με του ρανδαλλ και να δω αν παιζει και ετσι να δω πως να κινηθω...Η μηπως πιστευεται οτι φταιει κατι αλλο...?Πειτε μου τις αποψεις σας να το συζητησουμε και ισως βγαλω ακρη..Ποιος ξερει , στην τελικη μπορει να φταει κανενα μικρο καλοδιο . . . . . .    ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα σε ολους τους νοιζαδες υγεια και ευτυχια..

 

Μπαιμω στο θεμα για να μην μακρηγορω....

Ξεκινησα κιθαρα με εναν Randall 20 watt (αγορασμενος απο καταστημα) , μου βγαζει συνεχεισα προβληματα με την πλακετα(δεν με νοιαζει πλεον)

 

Αγορασα εναν Marshall mg30dfx (την παλια σειρα) απο Θεσσαλονικη απο ενα παλικαρι εδω του noiz...Τις πρωτες μερες ολα καλα ολα ωραια ωραιο ηχο και εφε κτλ..Παω καποια στιγμη να τον ανοιξω να παιξω...αρχισα να γρατζουναω τπτ...Αρχιζω να κοιταω καλοδια πεταλια...Μηπως δεν φτανει το σημα σωστα...τπτ...(το φωτακι που διχνει αν ειναι ανοιχτος αναβε κανονικα)

Αρχιζει ο κρυος ιδρωτας εκει... :-[ Ξαναψαχνω εγω....Αλλαζω μπριζες..τπτ...Δοκιμαζω να ηχογραφισω στον υπολογιστη..ΗΧΟΓΡΑΦΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!  ???  ??? (φισικα το σημα δεν περναγε απο το ηχειο..) Αρχισαν να μου μπαινουν υποψιες για το ηχειο..Παιρνω σε ενα καταστημα  στην Γλυφαδα που ειναι εξαιρετικη και φιλικοτατοι, τους εξηγησα το προβλημα μου και μου εξηγησε και το παλικαρι οτι πιθανοτατα εχει καει το ηχειο η κατι παρελκομενο...Ρωτησα ποσο θα παει η ζημια?...Μου λεει οτι αν ειναι οντως το ηχειο μαζι με τον ελεγχο που θα κανει η Marshall να υπολογιζω καπου στο 100αρικο... :-\ (η Μαρσαλλ για τον ελεγχο θελει 35 ευρο + φπα ....) Και ερχομαι και λεω εγω..Μηπως τον ελεγχο μπορω να τον κανω μονος μου?  ??? Ειναι δηλαγη τοσο επικινδυνο να παρω το ηχειο του ρανδαλλ , να το αντικαταστησω με του ρανδαλλ και να δω αν παιζει και ετσι να δω πως να κινηθω...Η μηπως πιστευεται οτι φταιει κατι αλλο...?Πειτε μου τις αποψεις σας να το συζητησουμε και ισως βγαλω ακρη..Ποιος ξερει , στην τελικη μπορει να φταει κανενα μικρο καλοδιο . . . . . .    ;D

ενα λαθακι εκανα..εκει που λεω για αντικατασταση εχειων εννοω να αντικαταστησω το ηχειο του marshall με το ηχειο του Randall(απλα για να δω αν λειτουργει)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θεωρώ απίθανο να ευθύνεται το μεγάφωνο

 

τον έλεγχο αυτόν όντως μπορείς να τον κάνεις, το πολύ-πολύ θα χρειαστεί να φτιάξεις κάποιο jack

 

όταν λοιπόν επιβεβαιώσεις πως δεν είναι θέμα μεγαφώνου, έχεις δύο επιλογές:

 

1. να πληρώσεις ένα σεβαστό ποσό για έλεγχο και επισκευή ενός ενισχυτή για τον οποίο η Marshall δεν είναι και ιδιαίτερα περήφανη (και που πωλείται μτχ. εκεί γύρω στα 100Ε)

 

2. να ψάξεις για καλύτερο ενισχυτή (π.χ. στις αγγελίες) και να χρησιμοποιήσεις τον Marshall ως δεύτερη καμπίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα κανω τον ελεγχο για το ηχειο...Αν οντως δεν ειναι θεμα ηχειου υπαρχει καποιος τροπος  να βρω το προβλημα?Για να γλυτωσω την ολη διαδικασια και τα εξοδα δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες πρώτα αν τα καλώδια από πίσω έχουν φύγει από το μεγάφωνο. Κλασική βλάβη!  ;D

Και, μετά εννοείται δοκίμασε ένα άλλο μεγάφωνο να δεις αν τα'παιξε του Marshall. Που δεν νομίζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εβαλα στην υποδοχη headphones out και ακουγεται κανονικοτατα και σε καθαρα και σε βρομικα....οποτε πιθανοτατα φταιει το ηχειο σωστα? Εγω για να σιγουρευτω θα αλλαξω και θα βαλω το ηχειο του ρανδαλλ(25 βαττ τελικα)  :) ,για να ειμαι απολυτα σιγουρος...Απο κει και περα, αξιζει να παρω μεταχειρισμενο ηχειο...?Και επειδη ειμαι και ασχετος απο ηχεια εχει σημασια τι μαρκας θα  ειναι σε θεματα συμβατοτητας και αντοχης? Δηλαδη τα βαττ του ενισχυτη τα καθοριζονται απο το ηχειο?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εβαλα στην υποδοχη headphones out και ακουγεται κανονικοτατα και σε καθαρα και σε βρομικα....οποτε πιθανοτατα φταιει το ηχειο σωστα?

 

μάλλον η σύνδεση με το ηχείο, δηλαδή μάλλον έχεις μια "εύκολη" και ανέξοδη βλάβη

 

ή διακόπηκε η σύνδεση με το ηχείο ή έχει βρωμίσει/σκουριάσει

 

ως προς βατ, πρέπει τα WRMS του ηχείου να είναι τουλάχιστον 30% περισσότερα από αυτά του ενισχυτή, για την ίδια φυσικά αντίσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον δοκιμασα το ηχειο και το προβλημα εξακολουθει...ηχος μηδεν..αρα δεν εχει προβλημα ουτε το ηχειο... ???(γιατι το ηχειο του ρανδαλλ λειτουργει κανονικοτατα)...ο ενισχυτης οταν τον δοκιμασα με τα ακουστικα ηταν μια χαρα....τωρα? κανενα καλοδιο?  ??? απο την μια χαιρομαι που δεν καικε το ηχειο απο την αλλη δεν ξερω τι φταιει...καμια ιδεα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου