Προς το περιεχόμενο

Λαμποπροβλήματα


kkmspm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω δυστυχώς με προβλημα.

Μετα απο καποιες μετακινησεις που υπεστη ο ενισχυτης μου (jvm205) ήρθε η στιγμή χθες να επαναλειτουργίσει αλλα τελικα δεν ειχε την ιδια γνωμη με μένα.

Ανοίγω το Power για κανα 5λεπτο οπως κανω πάντα. Με το που ανοίγω το standbuy ακούγεται ενα "μπουμ" απο το ηχειο και η μια απο τις δυο τελικες (v1) εβγαλε μια δυνατη μπλε λαμψη (σαν έκρηξη υγραερίου ενα πραμα). Ενω ο ενισχυτης ανταποκρινεται στα midi, δεν βγαζει καθολου ηχο (ουτε απο το emulated output). Οι λαμπες ζεσταινονται κανονικα και εχουν αυτη την πορτοκαλι λαμψη τους...

 

Ανοιγω το board και βλεπω οτι εχει καει η FS6 ασφαλεια που βαση jvmforum ειναι η  ΗΤ Transformer (High Tension for power tubes). Την αντικατεστησα αφου πρωτα εβγαλα και ξανακουμπωσα όλες τις λαμπες για να ειμαι σιγουρος οτι ειναι καλα κουμπωμενες. Ελεγξα με το ματι το board και δεν βρηκα τιποτα "καρβουνιασμενο" μεσα.

Δυστυχως κατα την δοκιμη ειχαμε επανάληψη. Μπουμ - μπλε φως - οχι ηχος.....

 

Απο οτι λενε στο JVMforum ειναι προβλημα καποιας τελικης. (Στην περιπτωση μου της v2 μιας και αυτη λαμπει)

 

Παμε τωρα στις Ερωτήσεις:

 

Σκέφτομαι να αλλάξω μεταξύ τους τις V2 -V3 τελικες (ετσι τις λεει το board γιατι το ιδιο βγαινει και με 4 τελικες) και να δω αν η λαμψη θα γινει παλι στη θεση V2...εχει καποιο νοημα στο να σιγουρευτω οτι φταιει η λαμπα?

 

Ο ενισχυτής εχει  bias pot και test point για καθε λαμπα ξεχωριστα. Αυτο φανταζομαι, σημαίνει οτι δεν χρειαζομαι matched λαμπες. Σωστα?

 

Υπάρχει περίπτωση να μην είναι πρόβλημα λάμπας? Οχι τιποτα αλλο...μην μου χαλάσει τις καινούριες....

 

Λάμπες απο πού πέρνω? (el 34)

 

Σε περίπτωση που όλα πάνε στραβά που τον πάω στην αθήνα για service?(οχι bon studio)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λοιπόν...δεν αντεξα  ::)  αλλαξα τις τελικες μεταξυ τους και η λαμψη μεταφέρθηκε επίσης (έγινε μπλε η v3). Οπότε θεωρώ οτι σίγουρα ειναι θέμα λάμπας.

 

  Βέβαια δεν περίμενα να γίνει έτσι ξαφνικά μιας και ποτε δεν μετακινήθηκε ζεστός και ηχητικά δεν με προειδοποίησε με καποιο τρόπο. Μετα απο την μετακόμιση απλά έσκασε (!). (τωρα το τι εγινε κατα τη μετακόμιση δεν το ξερω).

 

  Από που παίρνω λάμπες?

  Να αλλάξω και τις δύο? (αφραγκίες βλέπεις)

  Αν εχει κάποιος καμιά παλιά el34 να βολευτώ για την ώρα ας μου στείλει ΠΜ (με το αζημίωτο φυσικά)

 

ps: θα ήταν μια καλή ευκαιρία για συνολικό retubing μιας και τα εχει χρονάκια του ο ενισχυτής και θα γλίτωνα μεταφορικά μια και εξω, αλλά οικονομικά είμαι στριμωγμένος οπότε λέω να το αναβάλω μιας και δεν μικροφωνίζει τιποτα....

 

 

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε. Συνεχιζει να σου καιει ασφαλειες? Αν ναι σιγουρα καποια εχει βραχυλυκλωσει εσωτερικα, οποτε για καλο της τσεπης σου και του ενισχυτη σου βαλε ενα ματσαρισμενο καινουριο σετακι να τελοιωνεις. Αν παλι δε θελεις να αλλαξεις και τις δυο και θελεις να βρεις ποια εχει το προβλημα κανε το εξης...

 

Βγαλε και τις δυο απο τον ενισχυτη, βαλε τη μια μονο και βαλτον κανονικα μπρος, αν δε καψει ασφαλεια σημαινει οτι ειναι οκ. Μετα σβησε τον ενισχυτη και βαλε και την δευτερη λυχνια αν καψει ασφαλεια σημαινει οτι η δευτερη εχει το προβλημα... Το ιδιο συμβαινει αν σου εκαιγε την ασφαλεια στην πρωτη λυχνια. Αυτος ειναι ενας τροπος να εντοπιζεις το προβλημα, λιγο μπακαλικος μεν αλλα δουλευει... Ελπιζω να ξερεις τι κανεις... και ελπιζω οι ασφαλειες που βαζεις στον ενισχυτη να ειναι ιδιας τιμης με τις καμενες!

 

Ελπιζω να βοηθησα... πες μας τι εγινε... :)   

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζοντας τις τελικές λάμπες μεταξύ τους μεταφερθηκε και η λαμψη, οποτε θεωρω οτι ξερω πια λαμπα εχει το προβλημα. Ειναι ασφαλες το να αναψω τον ενισχυτη με μια μονο λαμπα?

 

και κατι ακομα...Υπαρχει περιπτωση να ευθύνεται η v5 (phase inverter) για το πρόβλημα μου?

Ειναι καποια κοινη 12ax7 η πρεπει να προσεξω κατι?

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο δεν το ειδα το δευτερο ποστ... ;) Δεν υπαρχει προβλημα αν το κανεις μονο για λογους δοκιμης...

Συνηθως ειναι 12at7 το phase inverter δε ξερω αν εχει 12ax7 ο ενισχυτης σου... Δε μου εχει τυχει ποτε βλαβη σε phase inverter αλλα αν εχεις καμια δοκιμασε τη για να σιγουρευτεις. Απο οτι καταλαβαινω ειναι σιγουρα οι τελικες...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα 12ax7 εχει απλα δεν ξερω αν ειναι ειναι καποια συγκεκριμένη λαμπα η οποιαδηποτε 12αχ7....

Κατσε να δω που θα βρω τελικες και θα επανελθω ::)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τελικές φαίνεται, λυχνίες μπορείς να βρεις απο εξω μάλλον πιο εύκολα και οικονομικά. Αγγλια, Γερμανία, Ιταλία κυρίως. Σου προτείνω JJ ή Tung Sol για EL34

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SED Winged C EL 34 ΑΠΟ EBAY και θα χαμογελας ωωωω σαν μικρο παιδακι.

 

http://www.ebay.com/itm/EL34-Wing-C-SED-Cryo-Matched-Pair-/380421129407?pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item5892ddc4bf

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SED Winged C EL 34 ΑΠΟ EBAY και θα χαμογελας ωωωω σαν μικρο παιδακι.

 

http://www.ebay.com/itm/EL34-Wing-C-SED-Cryo-Matched-Pair-/380421129407?pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item5892ddc4bf

 

Βασικα με αυτη την τιμη θα κλαιω...χαχαχαχαχαχα

Ευχαριστω πολυ παντως! Λεω να την βγαλω φθηνα μιας και ειμαι πανι....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου