Προς το περιεχόμενο

Λαμποπροβλήματα


kkmspm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυστυχως αυτες www.freebytes.com/catalog/product_info.php?products_id=1685 δεν πωλουνται ματσαρισμενες  >:( ωστοσο ο ενισχυτης μου εχει bias trimpot ξεχωριστο για καθε λαμπα...υπαρχει προβλημα αν βαλω αματσαριστες ?

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...υπαρχει προβλημα αν βαλω αματσαριστες ?

Τεράστιο.

Μόνο free jazz, atonal και Xenakis θα μπορείς να παίζεις.

 

Χώρια ο κοινωνικός αποκλεισμός.....

Ένας γνωστός που χε βάλει αματσάριστες, οι οικογένειά του του ξαναμίλησε στα βαφτίσια του δεύτερου παιδιού του (το πρώτο δεν το βάφτισαν γιατί η Εκκλησία αρνήθηκε σε σατανιστή κάτοχο αματσάριστων λαμπών).

 

Καλά πως τους επιτρέπουν και τις πουλάνε έτσι;

Δεν υπάρχει κράτος;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο free jazz, atonal και Xenakis θα μπορείς να παίζεις.

Πςςςς, να πάρω κι εγώ, γιατί δεν το λες τόσο καιρό!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζοντας τις τελικές λάμπες μεταξύ τους μεταφερθηκε και η λαμψη, οποτε θεωρω οτι ξερω πια λαμπα εχει το προβλημα. Ειναι ασφαλες το να αναψω τον ενισχυτη με μια μονο λαμπα?

 

και κατι ακομα...Υπαρχει περιπτωση να ευθύνεται η v5 (phase inverter) για το πρόβλημα μου?

Ειναι καποια κοινη 12ax7 η πρεπει να προσεξω κατι?

 

Κοίτα (και) τη βάση της λυχνίας εξόδου μηπως εκεί ειναι το πρόβλημα. Οχι μόνο τη λυχνία.

Μπορεί να ειναι κάποια καμμένη αντίσταση.

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο.

Μόνο free jazz, atonal και Xenakis θα μπορείς να παίζεις.

 

Χώρια ο κοινωνικός αποκλεισμός.....

Ένας γνωστός που χε βάλει αματσάριστες, οι οικογένειά του του ξαναμίλησε στα βαφτίσια του δεύτερου παιδιού του (το πρώτο δεν το βάφτισαν γιατί η Εκκλησία αρνήθηκε σε σατανιστή κάτοχο αματσάριστων λαμπών).

 

Καλά πως τους επιτρέπουν και τις πουλάνε έτσι;

Δεν υπάρχει κράτος;

 

  Αντιλαμβανομαι το χιουμορ σου αλλα περα απο το χαβαλε δεν μας εξηγησες κατι επι της ουσιας....Αματσαριστες πωλουνται για δαιφορετικες διαταξεις εκτος push/pull και για HI-FI εφαρμογες που η παραμορφωση δεν ειναι ζητουμενο. Φυσικα ολα τα απο πανω μπορει να ειναι λαθος μιας και δεν ειμαι σπουδαγμενος "ηλεκτρονικος" και ειναι πιθανο καποια πραγματα να τα εχω καταλαβει λαθος.

  Ρωτησα κατι ξεκαθαρο, πιστευω, ψαχνωντας μια πιο τεκμηριωμενη απαντηση. Θα μπορουσες να μας εξηγησεις αν μπορουν να δουλεψουν αματσαριστες λαμπες και γιατι? Το οτι θα γινουν bias στην ιδια τιμη και οι δυο, εξασφαλιζει οτι θα εχουν τα ιδια επιπεδα παραμορφωσης οσο ανεβαινει η ενταση?

 

Ευχαριστω για το χρονο σου  8)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αντιλαμβανομαι το χιουμορ σου αλλα περα απο το χαβαλε δεν μας εξηγησες κατι επι της ουσιας....

Δεν είχα τέτοιο σκοπό. Να εξηγήσω εννοώ.  ;D

 

Αματσαριστες πωλουνται για δαιφορετικες διαταξεις εκτος push/pull και για HI-FI εφαρμογες που η παραμορφωση δεν ειναι ζητουμενο.

Αλλο η αναπαραγωγή (και δη stereo) και άλλο η παραγωγή (και δή mono).

Σε κανένα από τα δύο δεν υπάρχει ως στόχος η παραμόρφωση.

Στην παραγωγή υπάρχει ως δυνατότητα.

 

Φυσικα ολα τα απο πανω μπορει να ειναι λαθος μιας και δεν ειμαι σπουδαγμενος "ηλεκτρονικος" και ειναι πιθανο καποια πραγματα να τα εχω καταλαβει λαθος.

Ούτε γω είμαι σπουδαγμένος ηλεκτρονικός και πιθανόν να κάνω λάθος. Αλλά θα απαντήσω.

 

Ρωτησα κατι ξεκαθαρο, πιστευω, ψαχνωντας μια πιο τεκμηριωμενη απαντηση. Θα μπορουσες να μας εξηγησεις αν μπορουν να δουλεψουν αματσαριστες λαμπες και γιατι?

Να το πω και εγώ ξεκάθαρα μιας και με το χιούμορ υπάρχει ζήτημα. Ναι μπορούν. Από την στιγμή που θα δουλεύουν μέσα στα όριά τους και με συγκεκριμένο bias. Και δεν θα σου πω αυτό που λέει ο Σούπερφαξ συνέχεια "Αφού έπαιζε η πλειοψηφία των κιθαριστών επι δεκαετίες έτσι, εσύ τι πρόβλημα έχεις;

Eιδικά από την στιγμή που είναι καινούριες (άρα σύγχρονες μέθοδοι παραγωγής) ίδιας κατασκευής και μάρκας, οι διαφοροποιήσεις, αν υπάρχουν, θα είναι πολύ μικρές και ως εκ του αποτελέσματος δεν ακούγονται, εκτός και αντιλαμβάνεσαι μικρές αποκκλίσεις στις 2ες και 3ες αρμονικές, οπότε πάσο.

 

Πρόσφατα είχα ανεβάσει άρθρο πως να μετρήσεις την έξοδο του ενισχυτή σου οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον τρόπο αυτό για να τσεκάρεις.

 

Μπορείς επίσης να ξεκινήσεις ένα υπέροχο θέμα πως, σε τι μηχάνημα και τι μετράς όταν (για να μην πω αν) "ματσάρεις" τις λάμπες. Ωραία κουβέντα για τους tube tester geeks.

 

Το οτι θα γινουν bias στην ιδια τιμη και οι δυο, εξασφαλιζει οτι θα εχουν τα ιδια επιπεδα παραμορφωσης οσο ανεβαινει η ενταση?

Για να παραμορφώσει η τελική μάλλον σπρώχνεις πολύ τον ενισχυτή. Το break θα στο δώσει συνήθως η προενισχύτρια διπλοτρίοδος.

 

 

Ευχαριστω για το χρονο σου  8)

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα.

Την επόμενη όμως θα χρέωσω. ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση....σε τι currency θα χρεωσεις την επομενη? ;D

Προτιμώ τα σκληρά νομίσματα.

Άρα με δρχ. καλύπτομαι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χθες εκανα την πρωτη προβα με τις καινουριες λαμπες! Τελικά εβαλα ΚΤ77 τελικες της JJ http://www.banzaimusic.com/KT77-JJ-Plat.-Matched.html και στη θεση της PI εβαλα την tungsol 12ax7 matched balanced http://www.banzaimusic.com/12AX7-ECC83-Tungsol-Matched-and-Balanced.html.

 

  Σαν αποτελεσμα εμεινα εκπληκτος! Δεν πιστευα οτι αλλαζοντας τελικες θα ειχε τοσο μεγαλη διαφορα ο ενισχυτης. Βεβαια απο EL34 (κινεζικες) πηγα σε KT77 αλλα και παλι δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα. Ο ηχος ζεστανε πολυ. Γεμισε στα μπασα και γενικοτερα ειναι πιο "στρογγυλος". Σταματισε τα ενοχλητικά πριμα και πλεον δεν ξυριζει καθολου. Εχει αποκτησει ογκο, με πολυ γεματα lead και τρομερο definision ακομα και σε full ακορντα με τερμα γκαζια στον neck μαγνητη. Πραγματικα δεν κλαιω τα 57 ευρω που εδωσα, αντιθετως επρεπε να τα ειχα δωσει αμεσως οταν πηρα τον ενισχυτη :P !

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου