Προς το περιεχόμενο

Πρωτόγνωρα υψηλό latenly σε pci-e κάρτες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα κάτοχος μιας creative pci-e x fi xtreme audio παρατήρησα ιδιαίτερα υψιλή καθυστέρηση από το μικρόφωνο στην έξοδο ήχου. Μιλάμε για σχεδόν 1 δευτερολεπτο που δεν έχουν ούτε  οι onboard κάρτες.

Ψαχνωντας για μια καλή κάρτα βρήκα την  ASUS PCI-Express XONAR DX.

Πολύ καλές κριτικές για απόδοσή ήχου κτλ. Αλλά και πάλι...

 

(αντιγράφω απο το Amazon)

 

Major latency!,

September 4, 2013

By John R. Machay

I'm a musician and I purchased this sound card for home recording -- which, by the way, is one of the uses listed on its packaging. However, after installing it, I immediately discovered there's at least a full one-second delay between each note I played or sung and what I heard in my headphones. I called Asus for help in removing the delay and was told there was nothing that could be done about it. When I asked the guy why they advertise home recording as one of its applications when, in fact, the sound card is useless for such a purpose, he couldn't provide me with an answer.

 

Συμβαίνει λοιπόν κάτι με τις καινουριες pci-e κάρτες; Διότι αυτό το "τεράστιο" delay δε το έβρισκε κανείς ουτε σε κάρτες του 2000 ( πχ Creative Live!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μας πεις πρωτα με ποιο προγραμμα γραφεις, και αν Οντως εχεις επιλεξει τον ASIO της καρτας στο DAW.

 

Γιατι πχ να εχεις επιλεξει κανενα multimedia driver, ή full duplex κτλ, εε, αυτονοητο ειναι...

 

Για πες...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κανένα. Μιλάω για τον άμεσο ήχο που βγαινει απο τα ακουστικά οταν συνδεω το μικροφωνο. Δεν χρειαζεται να ανοιξω καποιο daw για να το διαπιστώσω.

( παντως δοκιμασα και μεσα απο cubase , η ίδια καθυστεριση στη φωνη)

Ασε που απο οτι καταλαβα η δικη μου δεν υποστηριζει καν asio. To asio4all που κατεβασα ήταν σα να μη το έβλεπε καν.

 

* Διόρθωση. Στα windows 7 δε το βλεπε. Μόλις τωρα το κατεβασα και το τρεχω στα xp. θα πειραματιστώ και θα αποφανθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κανένα. Μιλάω για τον άμεσο ήχο που βγαινει απο τα ακουστικά οταν συνδεω το μικροφωνο. Δεν χρειαζεται να ανοιξω καποιο daw για να το διαπιστώσω.

( παντως δοκιμασα και μεσα απο cubase , η ίδια καθυστεριση στη φωνη)

Ασε που απο οτι καταλαβα η δικη μου δεν υποστηριζει καν asio. To asio4all που κατεβασα ήταν σα να μη το έβλεπε καν.

 

* Διόρθωση. Στα windows 7 δε το βλεπε. Μόλις τωρα το κατεβασα και το τρεχω στα xp. θα πειραματιστώ και θα αποφανθώ.

 

CONCLUSION

 

Οπως το περίμενα.

Καμια διαφορα.

Αλλωστε τι σχεση εχουν τα asio εδώ. Για direct monitoring μιλαμε με latency σχεδον 1 δευτερολεπτο.

Τρέχα γύρευε δηλαδή.

 

Δεν ξερω αν φταίει η συνδεσμολογία pci-e σε σχετικά απλά/φτηνά μοντέλα (δε περιμένω δηλαδή το ιδιο προβλημα απο μια UAD-1 PCI E προφανως), πάντως θυμάμαι οτι ο εκπρόσωπος της Creative ειχε κανει μια δήλωση οτι δεν σκοπεύει να βγάλει ενα συγκεκριμένο PCI μοντέλο ( που δε θυμάμαι τωρα) σε PCI-E έκδοση γιατί υπάρχουν ακόμα προβλήματα που δεν έχουν λυθεί και οτι γενικά προς το παρόν η PCI σύνδεση φαίνετε να ναι η καλύτερη για τις κάρτες ήχου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου χωρις να θελω να σε μπερδεψω θα σου πω την δικια μου περιπτωση.

 

Εχω Creative Xfi Fatal1ty Pro με Windows 8.1 και απο το μικροφωνο οπως λες και δεν εχω καθολου Latency.

 

Υποψη οτι εχουν βγει νεοι Drivers για Windows 7/8 απο την Creative.

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου χωρις να θελω να σε μπερδεψω θα σου πω την δικια μου περιπτωση.

 

Εχω Creative Xfi Fatal1ty Pro με Windows 8.1 και απο το μικροφωνο οπως λες και δεν εχω καθολου Latency.

 

Υποψη οτι εχουν βγει νεοι Drivers για Windows 7/8 απο την Creative.

 

Ίσως είναι αυτο που ειπα παραπάνω. Ότι η Xfi Fatal1ty Pro ανοίκει σε ανωτερη κατηγορία κόστους. Εχεις και χαμηλο latency με DAW εφαρμογές και σύνδεση με midi keyboard ; Δηλαδη κάτω των 11ms ;  ( αν ασχολήσε βεβαία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου