Προς το περιεχόμενο

Midi Keyboard Ρύθμιση Καναλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Δεν ξέρω αν το θέμα έχει απαντηθεί στο παρελθόν αλλά χρειάζομαι βοήθεια. Έχω ήδη κάποια πλήκτρα όπως το Korg Le και ένα Yamaha S03. Σκέφτομαι τώρα να αγοράσω ένα midi keyboard και ο σκοπός είναι να το συνδέσω με ένα από τα δύο μου πλήκτρα και να παίζω μέσω του midi με τους ήχους του κανονικού πλήκτρου. (Το έχω ψάξει και ξέρω οτι γίνεται) Λογικά η σύνδεση είναι: Από το midi out του midi keyboard στο midi in του κανονικού. Ωστόσο δεν έχω ιδέα πως "κανονίζουμε" τι θα ελέγχει τι. Δηλαδή: Το midi keyboard έχει ρυθμιστή έντασης, πως θα τον κάνω να ελέγχει τον ρυθμιστή έντασης του κανονικού; Τα πλήκτρα του midi πως θα τα κάνω να ελέγχουν τα πλήκτρα του κανονικού? Και γενικώς οτιδήποτε, πως μπορώ να το συνδέσω με το κανονικό πλήκτρο; Απο οτι έψαξα υπάρχουν 16 κανάλια στο midi γενικά με τα οποία φτιάχνεις τις διαδρομές. Ναι δε μου λέει και πολλά αυτό  ???  :-\ Όποιος γνωρίζει ας ρίξει λίγο φως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον και τα 2 όργανα που έχεις έχουν λειτουργικό κλαβιέ δεν έχει κάποιο πρακτικό νόημα να συνδέσεις ένα από αυτά με midi, μόνο εάν θα ήθελες να προσθέσεις κάποιο rack/module μέσω midi.

 

Ωστόσο ξεκίνα την σύνδεση να δεις πως λειτουργεί και θα το καταλάβεις, το ένα θα ελέγχει το άλλο αναλογα τη σύνδεση in/out. Ο ήχος θα βγαίνει από τα outpouts των οργάνων αλλά το control θα είναι από το midi keyboard, μόλις αλλάζεις sliders στο midi clavie πχ θα δεις στο Le τα real time controls να επηρεάζονται και όταν αλλάζεις ήχο από το midi με το dial θα αλλάζει ταυτόχρονα και στο άλλο όργανο ο ήχος ή η bank ανάλογα.

 

Το σημαντικό είναι να έχεις τα ίδια κανάλια και στα 2 όργανα (πχ midi channel 1) και τις ρυθμίσεις στο midi receive all. Εάν κάνεις ένα σχετικό search περί midi θα σου λυθούν όλες οι απορίες σιγά σιγά και μπαίνεις και στα βαθύτερα, ξεκίνα με τα απλά για αρχή.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον και τα 2 όργανα που έχεις έχουν λειτουργικό κλαβιέ δεν έχει κάποιο πρακτικό νόημα να συνδέσεις ένα από αυτά με midi, μόνο εάν θα ήθελες να προσθέσεις κάποιο rack/module μέσω midi.

 

Ωστόσο ξεκίνα την σύνδεση να δεις πως λειτουργεί και θα το καταλάβεις, το ένα θα ελέγχει το άλλο αναλογα τη σύνδεση in/out. Ο ήχος θα βγαίνει από τα outpouts των οργάνων αλλά το control θα είναι από το midi keyboard, μόλις αλλάζεις sliders στο midi clavie πχ θα δεις στο Le τα real time controls να επηρεάζονται και όταν αλλάζεις ήχο από το midi με το dial θα αλλάζει ταυτόχρονα και στο άλλο όργανο ο ήχος ή η bank ανάλογα.

 

Το σημαντικό είναι να έχεις τα ίδια κανάλια και στα 2 όργανα (πχ midi channel 1) και τις ρυθμίσεις στο midi receive all. Εάν κάνεις ένα σχετικό search περί midi θα σου λυθούν όλες οι απορίες σιγά σιγά και μπαίνεις και στα βαθύτερα, ξεκίνα με τα απλά για αρχή.

 

Βασικά ο λόγος που θέλω να κάνω κάτι τέτοιο είναι ότι χρειάζομαι γρήγορα ένα βαρυκεντρισμένο πλήκτρο και δεν θέλω ακομα να αγοράσω κάτι τόσο μεγάλο. Οπότε έλεγα να κάνω αυτό. (Το λέω γτ απόρησες και είπες ποιος ο λόγος.) Όταν θα είμαι στο midi channel 1 πχ, θα είναι όλες οι ρυθμίσεις που θέλω σε αυτό το κανάλι ή μόνο μία μπορώ σε κάθε κανάλι? Δηλαδή στο channel 1 θα έχω μόνο τη ρύθμιση με την οποία αλλάζω μόνο τους ήχους? Αυτό δεν καταλαβαίνω, αν και τα υπόλοιπα ξεκαθαρίστηκαν αρκετά. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πριν αγοράσεις midi controller μπορείς να πάρεις πρώτα τα καλώδια midi και να συνδέσεις τα όργανα που έχεις ήδη για να δεις πως συμπεριφέρονται -μη φοβάσαι είναι πολύ απλό! ;D...σαν να δουλεύεις ms-dos

 

Το βασικό είναι να είναι στο ίδιο κανάλι και τα 2 για να βλέπει το ένα το άλλο. Μπορείς επίσης να συνδέσεις ταυτόχρονα και τα 2 όργανα που έχεις (midi in>out και midi out>in) με δυο καλώδια και να δεις τι θα γίνει! (μη φοβάσαι δεν θα ανατιναχτούν ;D).

 

Στις ρυθμίσεις θα παίξει μεγάλο ρόλο τέλος στο τι midi controller θα πάρεις, όσο περισσότερα τα sliders τόσα περισσότερα θα μπορέσεις να αναθέσεις και όσο το λιγότερα τόσο περιορισμένος θα είσαι.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου