Προς το περιεχόμενο

Έκαψα το motherboard ή υπάρχει σωτηρία;


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο forum.

 

Εχω δανειστεί απο εναν φίλο ενα pc pentioum με μητρική asus. Χρειαζόμουν την pci θύρα για να βάλω μια soundblaster. Λειτουργούσε κανονικά με τα δικά του xiwnodows xp.

Εκανα την εγκατασταση στη pci θυρα, ολα καλά.

 

Αλλά επειδή ήταν αργός είπα να ενώσω έναν δικό μου σκληρό και να τον δουλεύω απο κει με νεα windows. Για κάποιο λόγο δε μπορούσα να κανω install στο νέο σκληρό. Πολλές επανεκινησεις, αλλαγή στη συνδεσμολογία των dvd drives κτλ.

 

Το χειρότερο είναι οτι καποια στιγμή αφαίρεσα μια απο τις 4 ram και όταν τη κούμπωσα παλι, δεν την κουμπωσα καλά!

Συνέχισα με τις προσπάθειες αλλα γρήγορα καταλαβα το θεμα και την εφτιαξα.

 

Το θέμα είναι οτι τώρα δεν ξεκινάει με τιποτά.

Ο παλιός δικός του δίσκος αρχίζει να φορτώνει τα xp και ξαφνικά κάνει restart. Συνέχεια.

Δοκίμασα να βγάλω και να ξαναβάλω τη μπαταρία της mo/bo, αλλά τίποτα.Πάντως στο bios μπορώ να μπω.

 

Λετε να εκαψα τη μιτρική όταν είχα μισοκουμπώσει τη ram ; Δηλαδή να βραχυκύκλωσε και να κάηκε το συστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βγάλε εκείνο το DIMM και μπούταρε

 

Το κανα. Τιποτα.

Επίσης ειναι το 2ο στη σειρά των τεσσάρων. Δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στην επικοινωνία των αλλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα αφού φορτώνει το σύστημα δεν μπορεί να έχει καεί η μητρική. Την στιγμή που αναφέρεις πως έκανες πολλές προσπάθειες εγκατάστασης των Windows στον δικό σου σκληρό και τώρα έχεις επανεκκινήσεις, εικάζω πως είτε έχει αλλάξει η σειρά των σκληρών στο bios (οπότε και βλέπει σαν μαστερ τον δικό σου) είτε δεν το κατάλαβες κι πήγες να κάνεις setup Πάνω στον παλιό και τα έχεις χαλάσει όλα... (λέω τώρα)

 

1. Έχεις βγάλει τελείως τον δικό σου?

2. Δοκίμασες να μπεις σε safe mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανα. Τιποτα.

Επίσης ειναι το 2ο στη σειρά των τεσσάρων. Δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στην επικοινωνία των αλλων;

 

Αυτό θα το διαλευκάνεις αν βγάλεις και το 4ο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα αφού φορτώνει το σύστημα δεν μπορεί να έχει καεί η μητρική. Την στιγμή που αναφέρεις πως έκανες πολλές προσπάθειες εγκατάστασης των Windows στον δικό σου σκληρό και τώρα έχεις επανεκκινήσεις, εικάζω πως είτε έχει αλλάξει η σειρά των σκληρών στο bios (οπότε και βλέπει σαν μαστερ τον δικό σου) είτε δεν το κατάλαβες κι πήγες να κάνεις setup Πάνω στον παλιό και τα έχεις χαλάσει όλα... (λέω τώρα)

 

1. Έχεις βγάλει τελείως τον δικό σου?

2. Δοκίμασες να μπεις σε safe mode?

 

"να κάνες setup Πάνω στον παλιό και τα έχεις χαλάσει όλα"

Αν εννοείς να του κανα format , οχι ήμουν προσεκτικός .

Επίσης το bios τον παλιό βλέπει σαν αρχικό αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

Στα 2 που ρωτησες η απαντηση είναι ναι με κανενα αποτέλεσμα. Αυτο που εικάζω είναι οτι όταν το bios είδε 3 αντι 4 ραμ άλλαξε τα βολτ και τις προηγούμενες ρυθμίσεις και τώρα δεν μπορεί να μπουτάρει με τις καινούριες

.Αρα πρέπει να επεμβω εκει αλλα δεν ξέρω ποια θα πρέπει να είναι τα επιθυμητά νούμερα που πρεπει να δώσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ δεν μπορεί να έχει γίνει κάτι τέτοιο με το bios. Αν ήταν έτσι τώρα θα θέλαμε PhD για να προσθέσουμε ή αφαιρέσουμε RAM  ;D

 

Αυτό που εννοούσα πριν ήταν μήπως πάνω στον πανικό σου να περάσεις τα windows στον δικό σου σκληρό, κατά λάθος πήγες να κάνεις εγκατάσταση στον παλιό, με αποτέλεσμα τώρα να υπάρχει θέμα. Αν βλέπεις πάντως πως δεν υπάρχει σωτηρία, βγάλε τελείως τον παλιό, βάλε αποκλειστικά τον δικό σου και ξεκίνα πάλι setup. Τουλάχιστον έτσι θα δεις αν το μηχάνημα δουλεύει κανονικά. Λέω να βάλεις τον δικό σου καθώς υποθέτω πως είναι άδειος, οπότε δεν ρισκάρεις να χάσεις πληροφορίες από τον παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ δεν μπορεί να έχει γίνει κάτι τέτοιο με το bios. Αν ήταν έτσι τώρα θα θέλαμε PhD για να προσθέσουμε ή αφαιρέσουμε RAM  ;D

 

Ετσι πίστευα και γω αλλα ένας φίλος απο άλλο forum μου λεεί " Σε αυτα τα παλια συστηματα συμβαινει συχνα να ειναι πολυ περιεργα με τις μνημες και δεν πρεπει να τις πειραζεις αν δεν ειναι απολυτη αναγκη. Μου εχουν συμβει περιστατικα που 2 συγκεκριμενα dimms σε συγκεκριμενα slots δουλευαν μαζι και αν αφαιρουσες το ενα μετα ηθελε κυνηγι μαγισσων και απειρες προσπαθειες για να τα κανεις να ξαναπαιξουν στις ιδιες ακριβως slots με πριν... Ισως και η σκονη παιζει το ρολο της."

 

Οσον αφορα τη ram ναι έδινε αποτέλεσμα.Νομίζω 1024 μου εδινε στην αρχική σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου