Προς το περιεχόμενο

Τι μπακέτες χρησιμοποιείτε;


paraddidle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτο που δεν καταλαβαινω πανω απ ολα ειναι πως μπορει να παιξει καποιος για να σπασει τις μπακκετες!! μιλαμε οτι καταστρεφετε τα χερια σας πριν απ αυτες!!

 

anyway, εχουμε(με τον αδερφο μ)

αχεντ 7Α--> σχεδον για πεταμα, λιωστες και καντες μπρασελε

vic firth jack dejohnette: πολυ καλες, εξαιρετικες

vic firth 7A: λιγο κοντες αλλα παναλαφρες, τζαζυ

vater teardrop: νομιζω οτι τα σπανε εντελως, παναλαφρες, μακριες, τις χαλαει το τιπ λιγο

vic firth sd swinger: τα σπανε οσο και οι teardrop, πιο χοντρες και round tip

zildjian 5A: οι πρωτες, δεν μου αρεσαν καθολου

στους κυκλους θετικης ανατροφοδοτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για πολύ καιρό έχω κολλήσει σταθερά VIC FIRTH 5A wood tip. Τους τελευταίους μήνες όμως, μου σπάνε στο 2ο  παίξιμο τα tips, η μπακέτα είναι σχεδόν καινούρια και πρέπει να την αντικαταστήσω (δεν ξέρω ίσως να φταίει το παίξιμό μου που έχει αλλάξει τελευταία) και δεν θέλω να πάρω όμως nylon instead!

Πήρα Pro mark την τελευταία φορά και έχουν κρατήσει περισσότερο τα tips, όμως δεν ξέρω δεν μου κάθονται τόσο καλά στο χέρι.

Zildjian (πάντα μιλάμε για 5A wood tip) δεν τις είχα πολυχονέψει παλαιότερα, το ίδιο και τις Carbon αν και σε αυτές είχα κάνει μια αποτυχημένη απόπειρα σε 7Α (δλδ ήταν που ήταν πιο ελαφριές κι εγώ το παράκανα).

Όλος περιέργως και οι Nova που είναι και από τις πιο φτηνές, δεν ήταν κακές θυμάμαι.

VATER έχω πολύ καιρό να πάρω…λες;

Με τις signature έχω ένα “αντιδεολογικό” θέμα :P

Όπως και να ‘χει ακόμα και την κλασσική σταθερή μπακέτα να έχω βρει, όταν πάω να αγοράσω τις επεξεργάζομαι μέχρι να αποφασίσω.

Ξύλα είναι αυτά, δεν είναι στάνταρ πράγματα! :P

 

 

ΥΓ: Ο δάσκαλος συνέστησε μια φορά να πάρω πιο βαριές για practice (σε τύμπανα με pads πάνω) για να συνηθίσουν τα χέρια μου στα πιο δύσκολα και να ευκολύνει το παίξιμο μετά με τις ελαφρότερες. Δεν το επιχείρησα για να μην ξεσυνηθίσουν τα χέρια μου το βάρος που με ικανοποιεί, καλά έκανα άραγε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολύ καιρό έχω κολλήσει σταθερά VIC FIRTH 5A wood tip. Τους τελευταίους μήνες όμως, μου σπάνε στο 2ο  παίξιμο τα tips, η μπακέτα είναι σχεδόν καινούρια και πρέπει να την αντικαταστήσω (δεν ξέρω ίσως να φταίει το παίξιμό μου που έχει αλλάξει τελευταία) και δεν θέλω να πάρω όμως nylon instead!

Πήρα Pro mark την τελευταία φορά και έχουν κρατήσει περισσότερο τα tips, όμως δεν ξέρω δεν μου κάθονται τόσο καλά στο χέρι.

Zildjian (πάντα μιλάμε για 5A wood tip) δεν τις είχα πολυχονέψει παλαιότερα, το ίδιο και τις Carbon αν και σε αυτές είχα κάνει μια αποτυχημένη απόπειρα σε 7Α (δλδ ήταν που ήταν πιο ελαφριές κι εγώ το παράκανα).

Όλος περιέργως και οι Nova που είναι και από τις πιο φτηνές, δεν ήταν κακές θυμάμαι.

VATER έχω πολύ καιρό να πάρω…λες;

Με τις signature έχω ένα “αντιδεολογικό” θέμα :P

Όπως και να ‘χει ακόμα και την κλασσική σταθερή μπακέτα να έχω βρει, όταν πάω να αγοράσω τις επεξεργάζομαι μέχρι να αποφασίσω.

Ξύλα είναι αυτά, δεν είναι στάνταρ πράγματα! :P

 

 

ΥΓ: Ο δάσκαλος συνέστησε μια φορά να πάρω πιο βαριές για practice (σε τύμπανα με pads πάνω) για να συνηθίσουν τα χέρια μου στα πιο δύσκολα και να ευκολύνει το παίξιμο μετά με τις ελαφρότερες. Δεν το επιχείρησα για να μην ξεσυνηθίσουν τα χέρια μου το βάρος που με ικανοποιεί, καλά έκανα άραγε;

 

 

Όσον αφορά το δεύτερο (βαρύτερες μπακκέτες για practice), γνώμη μου είναι να κάνεις practice με ότι παίζεις.

Τώρα για ξύλινες μπακκέτες γιατί όχι να μην δοκιμάσεις Vater, αν και δεν νομίζω να έχεις καλύτερη τύχη όσον αφορά το σπάσιμο του tip. Ρώτησε τον δάσκαλο σου για την τεχνική σου. Εγώ γύρισα στις nylon λόγω του ότι δεν με ενόχλησε η διαφορά στον ήχο, και λόγω αντοχής του tip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι μπακετες  περισσευουν απ τους προηγουμενους ντραμερ στα live και σπιτι κατι μπακετες του hard rock cafe στο λονδινο που μου χε φερει η Ιο. Τωρα ετοιμαζω και ενα endorsement απο τα Everest αν και παιζει να χτυπησω και κατι σε focacia...θα δειξει παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Χθές πήρα ένα ζευγάρι Vic firth Jack De Johnette

 

Πρώτη εντύπωση.... Εξαιρετικές.

 

Το κακό είναι ότι τις πήρα σε πράσινο χρώμα και ξεβάφουν πάνω στα πιατίνια  :-\ Οπότε θα μείνουν στη θήκη ή θα κάνω practice στο pad με αυτές. Εκτός και αν ξέρει κάποιος τρόπο να τις ξεβάψω  ;D ;D

 

Αυτό που μου έκανε πάαααρα πολύ καλή εντύπωση είναι το tip, απο τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου