Προς το περιεχόμενο

Scale Lenght & παχος χορδων για Βαρυτονη Κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα  :)

 

καποια λεφτα εχουν μαζευτει οποτε προσπαθω να ξαναμπω στη διαδικασια να παρω την βαρυτονη που ονειρευομαι εδω και και καιρο  :)

 

στο ζουμι τωρα

εγω θα θελα να την κουρδισω μια 5η κατω δηλαδη A-D-G-C-E-A

απο οτι διαβασα το καταληλο Scale Lenght ειναι 28"

 

το 27" ειναι καλο για μια 4η κατω δηλαδη B-E-A-D-F#-B

 

τι παχος χορδων προτινετε? γενικα θα ειναι για riff οχι για σολο

 

αυτο το σετ απο οτι γραφει ειναι για baritone σε Α

http://www.thomann.de/gr/ernie_ball_eb_2839_slinky_baritone.htm

 

λογικα θα ειμαι οκ στο κουρδισμα αλλα θα χωρανε οι χορδες απο τα κλειδια τις κιθαρας?

 

θα μπορουσα να κανω την δουλεια μου και με αυτο το set λογικα?

http://www.thomann.de/gr/elixir_12302_baritone_nanoweb.htm

 

γενικα ριξτε οτι προτασεις εντυπωσεις εχετε :)

 

ευχαριστω

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάκη καλημέρα φίλε! εγώ χρησιμοποιώ D'Addario EXL157 Nickel Wound, Baritone Medium, 14-68 με 28άρι μπράτσο και χουρδίζω B-B. Αλλά και σε C-C που την έχω δοκιμάσει μια χαρά είναι. Αρχικά η κιθάρα είχε 13-62 και πάλι μια χαρά ήταν. Δε νομίζω να έχεις θέμα με τα κλειδιά.

Προσωπικά μου αρέσει καλύτερα να είναι λίγο πιο βαριές οι καντίνι χορδές.

Να ξέρεις πάντως ότι είτε σε σι είτε σε ντο χουρδισεις ο μπασίστας σου θα κλαίει......κάθε φορά που παίζω με τη βαρύτονη μου λέει.... χαμήλωσε ρεεεε... δεν ακούω τι παίζω ρε μ@#$%Κ@!!!! και λέω τιιιιι? δεν ακούωωωωω!!!... τότε βάζω fuzz και octava και με βρίζουν όλοι  :P χαχα

 

EDIT: και σε λα που την έχω δοκιμάσει κανένα πρόβλημα.

Τελικά πήρες ή θα πάρεις?

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελεια ευχαριστω πολυ! :)

 

το σεναριο ειναι να αλλαξω ενα μανικι σε μια παλια κιθαρα που καθεται

 

οποτε θα μου βγει λιγοτερα λεφτα.

 

επειδη θα ειναι custom το μανικι ψαχνω καποιες λεπτομερεις απο τωρα για να το κανω οπως θελω :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στα κλειδιά γενικά από όσο γνωρίζω δε θα έχεις θέμα. Εκτός από τα gearless της steinberger που παίρνουν μέχρι  0.060" , τα περισσότερα χωράνε ΠΙΣΤΕΥΩ και 0.074". Αλλά ακόμα και να έχεις, απλά τρυπάς ή δίνεις να σου ανοίξουν την τρύπα. Εύκολο fix αν έχεις το εργαλείο. Μου το έχουν κάνει σε μια κιθάρα και όλα κομπλέ.

 

2) Για Α το 0.072" της Ernie Μπάλας για 27" μου φαίνεται ακραίο. Εγώ σε 27" χρησιμοποιώ 0.067" και είμαι κομπλέ , και βαράω με μέτρια δύναμη. Αν βάλεις 72άρα θα πάσχει από ήχο γιατί αυξάνεται ακόμα περισσότερο το inharmonicity και διάφορα άλλα τέτοια του διαβόλου.

 

3] Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις αν χρησιμοποιήσεις string calculator, ώστε είτε να βρεις ποιό σετ από αυτά του εμπορίου σου αρέσει, είτε να φτιάξεις δικό σου με μονές χορδές. Προσωπικά ξεκινάω από 14-15 lbs  στην 1η καντίνι, σταδιακά ανεβάζω ως την τρίτη μέχρι τις 17-18 lbs, και μετά στις υπόλοιπες κατά βούληση 18-20 αυξανόμενα ή με ίση τάση.

 

Ένα ωραίο string calculator: http://stringulator.herokuapp.com/

 

Δυστυχώς έχει μόνο D'addario και Circle K (Kalium) strings (http://circlekstrings.com/store/) . Βάζεις scale length, βάζεις το κούρδισμά σου (προσοχή στις οκτάβες) και με δοκιμές βλέπεις το προφίλ της τάσης στο όργανό σου. Μπορείς να συγκρίνεις τα βαρύτονα σετ της d'addario και να δεις τί διαφορές έχουν. Ακόμα και να δοκιμάσεις να βάλεις από άλλες εταιρείες, παρότι σίγουρα θα υπάρχει σφάλμα λόγω διαφορετικής μάζας (ειδικά στις wound), θα έχεις μια γενική ιδέα.

 

Έβαλα για το κούρδισμά σου μια 5η κάτω και το βαρύτονο σετ d'addario 13-62 είναι καλό για τις πρώτες 4 χορδές, όμως θέλει πιο βαριά 5η και 6η.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dnightshade

 

ευχαριστω πολυ

 

εγω θα εχω 28" σκαλα οχι 27" :)

 

νομιζω ομως οτι αυτο το σετ

D'Addario EXL157 Nickel Wound, Baritone Medium

 

θα ειναι οτι πρεπει :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μπορεις να δεις πως να τυλιξεις μια χορδη οταν δεν χωραει στο κλειδι. 3η φωτογραφια!

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=202787.msg794514#msg794514

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου