Προς το περιεχόμενο

Μόνωση σε καμπίνα κλειστου τυπου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Γεια σας

 Εχω μια καμπινα jcm 800 lead 1960 cab με 4 12αρια και σκεφτομαι να την μονώσω για να συμμαζευτούν καπως οι κραδασμούς του ηχειου  και τα πριμο μεσαια της κεφαλης (jcm 800 100w χωρις master vol)

 Πιστεύεται , οτι αξιζει ή απλα θα αλλοιώσει  το χαρακτήρα του ενισχυτή?

Αν αξίζει τι προτείνετε απο υλικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γεια σας

 Εχω μια καμπινα jcm 800 lead 1960 cab με 4 12αρια και σκεφτομαι να την μονώσω για να συμμαζευτούν καπως οι κραδασμούς του ηχειου  και τα πριμο μεσαια της κεφαλης (jcm 800 100w χωρις master vol)

 Πιστεύεται , οτι αξιζει ή απλα θα αλλοιώσει  το χαρακτήρα του ενισχυτή?

Αν αξίζει τι προτείνετε απο υλικά ?

Αν βάλεις ηχοαποροφητικό υλικό, σαφώς και θα αλλοιωθεί ο αποδιδόμενος από τα ηχεία χαρακτήρας του ενισχυτή.

 

Κοίτα να "σφίξεις" δομικά λίγο την καμπίνα να φύγουν οι κραδασμοί και μετά περνάς στο στάδιο του κουρδίσματος.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω έχει στο κέντρο η καμπινα ενα ξύλο που λειτουργεί μάλλον σαν ψυχή της καμπίνας.αλλιως απλά κρατάει αντίσταση στο μπροστά με το πίσω μέρος πίσω της καμπίνας και προσφέρει σφίξιμο .

Αν ειναι ψυχή θελει μελέτη . Αλλιώς αν απλα κρατάει κόντρα μπορει να ενισχυθεί με κάποιο ελαστικό στη μια άκρη ώστε να μειωθούν οι κραδασμοι .

Γνωρίζει κάποιος πια ειναι η λειτουργία αυτού του ξύλου ; :)

photo2.thumb.jpg.ed6f44bff701f21eb3b8bcb0aa190c7b.jpg

photo3.thumb.jpg.ad887cf24a9b078710ad0fac0e0cc1f8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος πια ειναι η λειτουργία αυτού του ξύλου ; :)

απλά κρατάει αντίσταση στο μπροστά με το πίσω μέρος πίσω της καμπίνας και προσφέρει σφίξιμο .

 

Κόλλα/αφρός στις γωνίες, ασφαλτόπανο* επιλεκτικά, σφίξιμο και ελαστικοί αποστάτες και ότι άλλο τραβάει η όρεξή σου....

 

 

*Σημειωτέον ότι το αυτοκόλλητο ασφαλτόπανο είναι ένα πανεύκολο και αποτελεσματικότατο πείραγμα για όλα τα σασί που "κουδουνίζουν". Το χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα στους ενισχυτές.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ Κώστα ευτυχία εχει καταντήσει να μου απαντάει κάποιος στις ερωτήσεις μου :)τεσπα

Θα δοκιμάσω πρώτα απο ολα το άσφαλτο πανό . Ειμαι λίγο επιφυλακτικος βέβαια στις μόνιμες παρεμβάσεις σε μηχανήματα με συλλεκτική αξία αλλα ένταξη  σε αυτη τη περίπτωση η κατασταση ειναι ανεξέλεγκτη . Σίγουρα γινεται ο πανικός απο ακυρώσεις φάσεων ετσι όπως ειναι. Για να δούμε .  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ Κώστα ευτυχία εχει καταντήσει να μου απαντάει κάποιος στις ερωτήσεις μου :)τεσπα

Θα δοκιμάσω πρώτα απο ολα το άσφαλτο πανό . Ειμαι λίγο επιφυλακτικος βέβαια στις μόνιμες παρεμβάσεις σε μηχανήματα με συλλεκτική αξία αλλα ένταξη  σε αυτη τη περίπτωση η κατασταση ειναι ανεξέλεγκτη . Σίγουρα γινεται ο πανικός απο ακυρώσεις φάσεων ετσι όπως ειναι. Για να δούμε .  ;)

To αυτοκόλλητο ασφαλτόπανο αφαιρείται εύκολα χωρίς να κάνει καμία ζημιά.  ;)

Δοκίμασε να τυλίξεις με ρικοφόν (και tiewrap χωρίς να το κολλήσεις) αυτό το κεντρικό ματσούκι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η καμπίνα το μόνο brace που έχει είναι αυτό το δοκάρι στο κέντρο, πιστεύω πως δεν επαρκεί με τίποτε. Χρειάζεται μερικές γωνίες που να "δένουν" τις αλληλο-κάθετες πλευρές μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καμπινες Marshall αν και ειναι δραματικα λιγοτερο resonant απο τις Fender ,οποτε εχουν λιγοτερους....κραδασμους.. ;D...δεν παυουν να ειναι vintage style καμπινες οι οποιες απευθυνονται σε ανθρωπους που ΘΕΛΟΥΝ ...τους ..κραδασμους....και τον ηχο που αυτοι δινουν....

 

Καλυτερα να την πουλησεις και να παρεις μια κατασκευαστικα ακομα πιο rigid καμπινα προσανατολισμενη σε heavy metal καταστασεις (οι MESA ας πουμε ειναι πολυ πιο rigid καμπινες οπως και οι ORANGE)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καμπινες Marshall αν και ειναι δραματικα λιγοτερο resonant απο τις Fender ,οποτε εχουν λιγοτερους....κραδασμους.. ;D...δεν παυουν να ειναι vintage style καμπινες οι οποιες απευθυνονται σε ανθρωπους που ΘΕΛΟΥΝ ...τους ..κραδασμους....και τον ηχο που αυτοι δινουν....

 

Καλυτερα να την πουλησεις και να παρεις μια κατασκευαστικα ακομα πιο rigid καμπινα προσανατολισμενη σε heavy metal καταστασεις (οι MESA ας πουμε ειναι πολυ πιο rigid καμπινες οπως και οι ORANGE)

Θενξ Νικο  ;)

Ναι λογικό ειναι αυτο που λες (με οτι κιθάρα και να κουμπωσεις παιζεις ενα ακορντο και ακους τον ηχο απο 10.000.000 ηχογραφήσεις  :o :o :o :o).Απλα δε συνηθίζω  να χαλάω σετ σε παλιά μηχανήματα 8) .

Με ενδιαφέρει η οσο το δυνατό "βελτίωση"(στα γούστα μου πάντα) και η επαναφορά αναπασα στιγμή στη πρωταρχική μορφή . :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γεια σας

 Εχω μια καμπινα jcm 800 lead 1960 cab με 4 12αρια και σκεφτομαι να την μονώσω για να συμμαζευτούν καπως οι κραδασμούς του ηχειου  και τα πριμο μεσαια της κεφαλης (jcm 800 100w χωρις master vol)

 Πιστεύεται , οτι αξιζει ή απλα θα αλλοιώσει  το χαρακτήρα του ενισχυτή?

Αν αξίζει τι προτείνετε απο υλικά ?

Γεια και απο εμενα.

Δεν θελω να σε ξενερωσω..αλλαξε  καμπινα.

Ετσι ειναι ο χαραχτηρας των marshall.

vintage!!!

εκτος και εαν φτιαξεις μια καμπινα μεσα στην καμπινα που εχεις και αλλαξεις τα t-75 ;D ;D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου