Προς το περιεχόμενο

VOX πεταλιερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω λεω να δοκιμασεις και την καινουργια zoom gt9.2 που εχει και δυο λαμπες πανω

μπορει να τις τρωει για πρωινο τις αλλες...

 

http://www.zoom.co.jp/english/products/g92tt/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω τη GT8 και ύστερα από πολύ πειραματισμό και ψάξιμο κατάφερα να φτιάξω ωραίο ήχο με το 4-cable-way σε Marshall AVT-100 (ECC83 στην προενίσχυση) με πάαααρα πολύ γκάζι και όγκο. Επίσης μέχρι τώρα δεν υπήρξε effect που να ήθελα και να μην το έχει (όπως το έχει τελοσπάντων) και ήχος που δεν κατάφερα να φτιάξω ή έστω να πλησιάσω.

Βέβαια ο ήχος δεν είχε σωστή απόκριση στο χέρι μου (αισθητή μια καθυστέρηση αυτού που παίζεις με αυτό που ακούς)- ο ακροατής όμως δεν το καταλαβαίνει αυτό, και δεν ήταν διαυγής.

Θα μου την πείτε που πλέον παίζω με άλλα μηχανήματα, αλλά αν τύχει κάποιο έκτακτο live ή δουλειά δεν θα κουβαλήσω 40kg rack, αλλά τη GT8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια ο ήχος δεν είχε σωστή απόκριση στο χέρι μου (αισθητή μια καθυστέρηση αυτού που παίζεις με αυτό που ακούς)- ο ακροατής όμως δεν το καταλαβαίνει αυτό' date=' και δεν ήταν διαυγής.

[/quote']

 

To πλέον σπαστικό πράμα όσον αφορά τις πεταλιέρες.

Είναι εύκολο να ανεβάσεις κανένα κλιπ απο τους γκαζάτους ήχους σου;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Janick

Θα το κάνω όταν βρω χρόνο' date=' αλλά και πάλι άλλο είναι να ηχογραφείς με SM57 και άλλο να το ακούς κανονικά[/quote']

 

ΑΝ μπορεις δωσε μου τα settings ειτε σε .syx αρχειο ειτε σε .txt να ηχογραφισω τπτ εγω κ να το ανεβασω

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

τι τη θες την πεταλιέρα? κατ'εμέ δε γίνεται κάτι να τα κάνει όλα με 400 ευρώ και να τα κάνει και καλά. πάρε αντίστοιχα 4 αξιοπρεπή πετάλια και κάνε δουλειά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως τα κανει και τα παρακανει..... :wink:

 

Φτανει βεβαια να ξερεις τι κανεις εσυ.. :wink:

 

Εγω εχω καταληξει στη χρηση της Tonelab για ολα τα filter,wah,modulation,delay & reverb (μια και ειναι δραματικα καλυτερη σε αυτους τους ηχους απο οτιδηποτε πεταλακι κυκλοφορει στο εμποριο,και βεβαια σου παρεχει και τη δυνατοτητα του απολυτου ελεγχου στα live μεσω των 2 expression pedals & του tap tempo (το οποιο δουλευει και τα modulation effects)

 

σε συνδιασμο με μια μικρη πεταλιερα που εχει πανω ενα compressor (το αδυνατο σημειο της TL) ,ενα square wave tremolo (η tonelab εχει εκπληκτικο Tremolo αλλα ειναι μονο triangle),ενα JAM fuzz factory(για παλαβο fuzz) & ενα overdrive (για ποικιλια)

 

ο ηχος μου τωρα ειναι ακομα καλυτερος & με πολυ περισσοτερες δυνατοτητες απο οταν χρησιμοποιουσα το...ΠΟΤΕΜΚΙΝ... :lol: :lol:

 

da_stud.bmp

 

ασε που σωθηκε και η μεση μου... :lol:

 

η τεχνολογια προχωραει μπροστα και οπου πραγματικα πετυχαινει πρεπει να υποκλινομαστε μπροστα της.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο tonelab είναι για εμένα η μόνη compact πεταλιέρα "στημένη" με φυσιολογικό, κιθαριστικό, προσανατολισμένο στο live τρόπο.

 

Πέρα δηλαδή από το θέμα του ήχου της (που είναι ασύγκριτος, και που τον απέκτησα με "ψίχουλα"-σκέψου πόσα KAΛA πετάλια θέλεις για να βγάλεις τέτοιους ήχους) είναι AΠOΛYTA ευχρηστη και βολική στο live.

 

Aν ψάχνεις αδύνατα σημεία για να σε βοηθήσουν να καταλήξεις, μπορώ να σου πω τα εξής:

-Δεν έχει σπουδαίο κομπρέσορα

-Eίναι ίσως λίγο μεγαλύτερη (71 cm) από ότι χρειάζεται

-θα ήθελα η δυνατότητα "insert" να είναι ρυθμιζόμενη (αν το insert θα γίνει πριν το wha πχ)

-θα ήθελα να μπορώ να κάνω μερικούς συνδιασμούς εφέ που δεν μπορουν να γίνουν (πχ κάποιο απο τα βίντατζ πετάλια - όχι ενισχυτες - με το wha)

 

Aυτά τα αδύναμα σημεία χρειάστηκε να τα σκεφτώ για να τα θυμηθώ και τα ανακάλυψα μετά από καιρό χρήσης, χωρίς να είναι λοιπόν σπουδαία ζητήματα...! Kαι τα έχω καλύψει έχοντας κάποιες φορές μαζί μου 2-3 πετάλια (compressor, ένα έξτρα overdrive κ.λ.π.)

 

Έχω βελτιώσει σημαντικά τον ήχο μου (και την ποιότητα ζωής μου αφού δεν κουβαλαω πια το flight case με τα πετάλια μου). Tο χρησιμοποιώ συνεχώς σε live και έχω ήδη γράψει σε 4 δίσκους με αυτό, έχοντας AΠEIPEΣ δυνατότητες εναλλαγής ήχων στο στούντιο!

 

Eλπίζω να βοήθησα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ενας φιλος μου προσανατολιζεται σοβαρα στην αγορα ΔΥΟ Tonelab για να κανει και συνδιασμους μεταξυ των διαφορων modulations! 8O :lol:

 

Στην πραγματικοτητα βεβαια και τωρα αυτο γινεται μια και στην πρωτη μπανκα (pedals) εχει αρκετα modulations & filters τα οποια μπορουν να συνδιασθουν με τα αντιστοιχα της τριτης μπανκας (modulations) :wink:

 

Το πλεον εκπληκτικο βεβαια ειναι η ΠΟΙΟΤΗΤΑ των παραπανω ηχων η οποια ειναι απλα απιστευτη,φαντασου ποσο καλη θα ειναι η tonelab δευτερης γενιας..... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλεον εκπληκτικο βεβαια ειναι η ΠΟΙΟΤΗΤΑ των παραπανω ηχων η οποια ειναι απλα απιστευτη' date='φαντασου ποσο καλη θα ειναι η tonelab δευτερης γενιας..... :wink:[/quote']

 

Aκριβώς εκεί είναι το θέμα: εξαιρετικοί ήχοι (προενισχύσεις και εφέ) σε συνδιασμό με καλοστημένο και βολικό hardware...!

 

Aν όντως βγεί tonelab δεύτερης γενιάς θα είμαι από τους πρώτους αγοραστές :D

Yπάρχει τέτοιο θέμα, έχεις ακούσει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου